mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

mobilenet.cz před 5 lety: první dvoujádro a poslední starý Symbian

autor:
, vydáno:

Server mobilenet.cz byl spuštěn již v roce 2005 a od té doby nám uplynulo už celých deset let. Rozhodli jsme se proto v našem seriálu zavzpomínat, co se dělo před několika lety v mobilním světě, případně přímo u nás na mobilenet.cz. Každých čtrnáct dní se ohlédneme o pět let zpět. V dnešním díle se tedy nacházíme již v lednu roku 2011.

Ve 49. díle našeho seriálu mobilenet.cz před pěti lety se dostáváme do kraje ledna roku 2011. Na následujících řádcích si v krátkosti připomene, co významného se tehdy dělo v mobilním světě a u nás na serveru. Mnohdy to je opravdu hodně zajímavé vzpomínání a rovněž důkaz toho, jak dynamické odvětví mobilních telekomunikací je.

První telefon s dvoujádrovým procesorem

Zní to až neuvěřitelně krátce, ale honba za co největším počtem jader v telefonu započala teprve před 5 lety, a to představením telefonu LG Optimus 2X, který jsme si právě v lednu mohli vyzkoušet na veletrhu CES 2011. Ten vůbec jako první nabídl dvoujádrový procesor nVidia Tegra v kombinaci s 512 MB RAM. Jednalo se rázem o nejvýkonnější zařízení na trhu, které zvládalo na svou dobu vysoce kvalitní hry. Doba přerostlých displejů ještě netrpělivě přešlapovala za dveřmi, a tak si i špičkový stroj vystačil se 4palcovou úhlopříčkou a klasickým rozlišením 800 × 480 pixelů. Fotoaparát nicméně již nabídl 8 megapixelů a tykal si se záznamem Full HD videa.

LG Optimus 2X LG Optimus 2X Lg Optimus 2X Lg Optimus 2X
LG Optimus 2X

Druhá hvězda nezářila

Před pěti lety byl oficiálně představen také Samsung Star II. Nástupce legendárního Staru měl nelehký životní úkol a myslím, že i přímo v Samsungu věděli, že jde o úkol takřka nesplnitelný. Napodobit nevídaný úspěch předchůdce se tedy dle očekávání nepodařilo. Přesto se i Star II těšil značné oblibě, a to navzdory tomu, že téměř po celou dobu jeho prodeje se prodávala i první generace. Velkou výhodou druhé generace byla přítomnost Wi-Fi, což v kombinaci s tehdy velmi pomalým připojením k internetu skrze operátory, bylo jistě velmi vítané.

Samsung Star II S5260 Samsung Star II S5260 Samsung Star II S5260 Samsung Star II S5260
Samsung Star II

BMW ovládané Nokií

Na tomto je krásně vidět, jak jde technologický pokrok rychle dopředu. Dnes se auta s mobily běžně párují a brzy zřejmě nebude nic neobvyklého, že z automobilu nejprve vystoupíte a pak teprve zaparkujete, třeba pomocí svého chytrého telefonu. Před pěti lety však šlo o hudbu budoucnosti. Přesto si to dva nadšenci vyzkoušeli, když speciálně naprogramovali BMW a Nokii C7. Počínaje malými hračkami, na kterých vše zkoušeli, se jim povedlo dálkově ovládat i klasický automobil, však se můžete sami podívat.

Nokia C7 Nokia C7 Nokia C7 Nokia C7
Nokia C7

Naposledy Symbian S60

Systém, který nás provázel dlouhé roky. Přinesl rozšíření chytrých telefonů, byl jakousi stálicí, avšak i zdánlivě nekonečné věci svůj konec mají. Původní Symbian S60 nebyl připraven na konkurenci s propracovaným dotykovým ovládáním a jeho dny byly v roce 2011 sečteny. Přesto ještě dostal poslední možnost se ukázat, a to v levnějších modelech. S nevídanou popularitou se setkala Nokia C5-03, která se nám líbila i v recenzi. Malinký telefon s dostatečně velkým displejem nabízel solidní výkon, Wi-Fi, 3G i obstojný fotoaparát. Samotné prostředí doznalo menších změn, které bychom mohli nazvat poslední omlazovací kúrou Symbianu S60 a díky tomu bylo vše ještě použitelné. Vše pak podpořila nízká cena. Nikoho nepřekvapilo, že se tato Nokia vydržela prodávat bezmála dva roky.

Nokia C5-03 Nokia C5-03 Nokia C5-03
Nokia C5-03 Nokia C5-03 Nokia C5-03
Nokia C5-03

Tagy článku:

Související články

Jaký byl #mobileDrink v Plzni? Soutěže, virtuální reality i Tesla | vydáno
8
mobilenet.cz před 5 lety: iPhone 4S a GTA na displeji mobilu | vydáno
3
Technologické novinky přinese konference Mobile Internet Forum 2016 | vydáno

přidat názor do diskuze

Vyberte službu pro přihlášení:
Google

Odpovědět na tento názor uživatele :

další zajímavé články na mobilenet.cz

FreeBox: staňte se králem zlodějů a další skvělé hry zdarma
vydáno |
Petr Vojtěch
| článek |
Je tu pátek a s ním i další díl FreeBoxu, kde si ukazujeme zajímavé hry zdarma. Dnes zamíříme do tajemných kobek. Tam se sice skrývá nebezpečí, ale zároveň nezměrné bohatství. Adrenalin zažijeme v rušných ulicích velkoměsta, kde ujedeme policii. Nakonec zakusíme jiný typ uvažování a svezeme se v rytmu chytlavé písničky.
8Kodak Ektra: oživlá legenda čtyřicátých let s Androidem
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Společnost Kodak to letos znovu zkouší s vlastním smartphonem, který však dle očekávání připomíná spíše fotoaparát. Tentokrát se Kodak uchýlil k oživení svého legendárního fotoaparátu z roku 1941 – novinka se mu vzdáleně podobá a současně nabízí i stylové příslušenství. Ve výbavě najdeme fotoaparát s 21megapixelovým rozlišením nebo desetijádrový procesor.
1O2 rozšiřuje pokrytí LTE-A v Praze, do konce roku bude kompletní
vydáno |
Martin Fajmon
| článek
O2 se na dnešní tiskové konferenci pochlubilo rozšířením LTE-Advanced na území hlavního města Prahy. Během následujících týdnů se bude pokrytí rozšiřovat na celé území české metropole, a to včetně přilehlého okolí. Díky spojení více frekvenčních pásem se můžeme těšit na reálné rychlosti od 100 do 200 Mbps.

 

Nevystavujte se rizikům spojených s nákupem mobilních telefonů, které nejsou určeny pro český trh.
Nakupujte na oficiálních značkových e-shopech Samsung, iSetos a iSpace.cz.