Xiaomi Redmi Note
recenze

Xiaomi Redmi Note

Málem králem
27

Redmi Note je očekávané zařízení střední třídy s velkým displejem a brutálním výkonem. Čínské telefony jsou u nás však brány stále trochu s rezervou. Spolu s prostředím MIUI se jedná o velmi zajímavé zařízení a my se podíváme na to, jestli se Xiaomi podařilo nás přesvědčit o tom, že i čínské telefony se mohou měřit s kvalitou ostatních značek.

Baterie: v zátěži neobstojí

Telefon je velký a vešla se tak do něj baterie se štědrou kapacitou 3 200 mAh. Ta sice slibuje dobrou výdrž, ale pravdou je spíše opak. Bez vypnutého displeje a s občasným používáním v průběhu dne se sice můžete dostat i na dva dny výdrže, ale ta velmi strmě klesá při aktivním využívání. Ať už je to používání navigace, hraní her, nebo sledování videí, všechny tyto procesy baterii vyčerpávají velmi rychle a budete rádi, když vám k večeru vůbec nějaká baterie zbyde. Obecně lze říci, že při běžném používání zahrnující občasné použití internetu, e-mailu, telefonu a zpráv a chvilce při hře nebo poslechu hudby cestou z práce se z Redmi Notu stává jednodenní telefon. Pro cokoliv náročnějšího už si raději noste nabíječku s sebou.

Baterie má kapacitu 3 200 mAh

Za zmínku také stojí dlouhé nabíjecí časy, které byly někdy i kolem 5 hodin a nepomohlo ani použití jiné nabíječky a zásuvky. Samotný přibalený adaptér v zásuvce pískal a na vině tak je nejspíše nekvalitní elektronika uvnitř nabíječky. Ve standardizovaném testu, kdy se na telefonu streamuje video při jasu nastaveném na 50 %a 50 % hlasitosti, se telefon dostal na 330 minut, což ho staví do průměru. Nabití pak v průměru trvalo 176 minut na 80 % a 222 minut na 100 %.

Zvuk: neurazí, nenadchne

Zvuk rozhodně není hlavním prodejním tahákem, ale rozhodně bychom byli zklamaní, pokud by zvuk nebyl na úrovni alespoň dnešního průměru. To se naštěstí nestalo a oba reproduktory jsou spolehlivé. Ten pro hovory nabídne jak slušnou hlasitost, tak i čistotu přenosu a nebude vás tak nijak omezovat. Potěší přítomnost druhého mikrofonu, takže si zatelefonujete i v hlasitějších prostorech.

Xiaomi Redmi Note

Zadní hlasitý reproduktor je jak kvalitní, tak i hlasitý. Na maximální výkon nedochází k nepříjemné distorzi a můžete si tak pouštět například videa z YouTube i na vyšší hlasitost bez obavy, že zvuk bude tahat za uši. Stejně tak je i čistý a v celé šířce spektra přehraje audio celkem obstojně.

Konektivita: 2 SIM bez LTE

Čínské telefony často dostávají podporu dvou SIM karet. Nejinak je tomu u Redmi Note a i zde najdeme dva sloty na SIM karty regulérní velikosti. Jeden slot podporuje jak sítě 3G tak 2G, na druhém slotu vám poběží pouze 2G, takže dávejte pozor, na které SIM kartě chcete využívat rychlejší data. Signál se drží slušně a nemělo by se vám stát, že vám z ničeho nic vypadne nebo se telefon nebude chytat tam, kde ostatní přístroje ještě signál mají.

Po stránce konektivity je na tom telefon dobře

Telefon podporuje sítě 2G (pásma 900 / 1800 / 1900 MHz) a W-CDMA (pouze pásma 900 / 2 100 MHz), na LTE se nedostalo. Wi-Fi bohužel podporuje pouze standardy 802.11b/g/n. Další bezdrátové přenosy uskutečníte pomocí NFC a Bluetooth, které je ve verzi 4.0 s plnou podporou A2DP. Jako poslední ještě zmíním přítomnost GPS, elektronický kompas a A-GPS, které se postarají o slušně fungující navigaci s rychlou fixací a celkově dobrým výkonem.

Systém: Achillova pata

Xiaomi se rádo chlubí svým prostředím MIUI, což je sice nadstavba Androidu, ale připomíná spíše iOS. Syté barvy, upravené ikony a celkové předělání prostředí je opravdu hezké a pro uživatele, který systém Android bude používat poprvé, tak bude velmi snadné se v něm rychle zorientovat. Nenajdete zde například ani klasický seznam aplikací, ale všechny aplikace se vám řadí na domovskou obrazovku stejně jako na iOS a přidat si můžete libovolný počet pohotovostních ploch.

Prostředí MIUI

K čemu je ale hezké a přívětivé prostředí, když nefunguje úplně tak, jak by mělo? Optimalizace zkrátka není ideální, protože u takto výkonného osmijádrového procesoru by widget kalendáře neměl telefon tak výrazně zpomalit. Situace se částečně zlepšila po aktualizaci prostředí na nejnovější verzi, ale i nadále se telefon potýká s občasnými zpomaleními. Stále to tak není ideální a některé věci by určitě chtělo zlepšit.

Prostředí MIUI

Celkově tak Redmi Note optimalizace systému trochu sráží na kolena a můžete narazit i na nepříjemné padání aplikací a občas zasekané prostředí i v případě, že je telefon prakticky bez zatížení. Velká škoda u jinak velmi dobrého hardwaru, který si poradí i s velmi náročnými aplikacemi. MIUI launcher nabídne například možnost změny velikosti mřížky pro aplikace, efekty přechodu, nebo styl posouvání tapety. Multitaskingová nabídka zobrazuje běžící aplikace a dovoluje vymazat mezipaměť RAM jediným stisknutím, což je velmi příjemný bonus. Ze zamykací obrazovky se také můžete rychle dostat do aplikace fotoaparátu, zpráv anebo telefonu.

Software: naprostý základ

Redmi Note přichází s poněkud ořezanou softwarovou výbavou. V základu nenajdeme například ani Gmail a Facebook, a je tak potřeba je ručně nainstalovat z obchodu Google Play. Předinstalované aplikace, které přítomné jsou, ale běží plynule a mají hezké prostředí a funkčnost. Potěší také velké množství přepínačů ve formě widgetů, které si přidáte na plochu a jednoduchým stisknutím tak můžete zapnout například svítilnu nebo vyčistit mezipaměť RAM.

Předinstalované aplikace jsou pěkně zpracovány

V telefonu je předinstalován také kancelářský balíček Kingsoft Office a pokud jste fanoušci úpravy dokumentů na cestách, tak tuto aplikaci určitě oceníte. Ze softwaru od Xiaomi zde najdeme například MiCloud, který vám zálohuje kontakty, SMS a e-maily, nebo úložiště MiDrive, na které můžete ukládat svoje soubory stejně jako na Dropbox, nebo Google Disk. Softwarová výbava tedy nepřichází z říše snů, ale nejedná se o žádnou katastrofu a chybějící aplikace si můžete doinstalovat přes obchod Google Play.

Diskuze ke článku
lte
Chybejici podpora LTE tento mobil degraduje na uroven elektroodpadu.
stary_mudrc
- neodladěné prostředí
- padající aplikace a problémy s aktualizacemi

Tohle jsou podle mě důvody, proč je tenhle telefon elektroodpad.
mamoto
Po 2 měsících užívání jsem nezaznamenal problém s aktualizacemi, neodladěnost systému je jen fáma, za kterou by ostatní byli velice rádi, LTE bude aktuální až příští rok, takže za mne v současnosti výborný pracovní nástroj s bezkonkurenční cenou.
x
Co by jste chteli v cine se prodava za 3200 a ma to byt lowend, u nas se za tu cenu proste nevyplati.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze