Vodafone Smart speed 6
recenze

Vodafone Smart speed 6

Velmi levně a velmi rychle
12

Vodafone letos řádně zatápí zavedeným výrobcům, díky své armádě smarpthonů nesoucích jeho logo. Nejnověji to zkouší mezi telefony okolo 2 000 Kč a opět to vypadá na značný úspěch. Novinka Smart speed 6 disponuje 4,5palcovým displejem, čtyřjádrovým procesorem, dokonce nejnovějším Androidem 5.1 Lollipop a navrch přidává úplnou podporu sítí LTE.

Multimédia: základní potřeby zvládá

Hudební přehrávač telefonu samozřejmě nechybí a zastupuje jej aplikace přímo od Googlu. Ta nabízí přehledné dělení dle ID3 štítků, nechybí velké náhledy coverů jednotlivých alb a nejvíce potěší zřejmě uživatelsky nastavitelný ekvalizér. Nechybí ani přehledné FM rádio s podporou RDS.

Chybět nemůže ani základní videopřehrávač. Samostatnou aplikaci však nehledejte. Videa objevíte ve staré známé aplikaci Galerie. Speed 6 zvládá přehrávat běžné AVI soubory, a to až do FullHD rozlišení. Problémem pro něj byl soubor MKV s FullHD rozlišením, kdy již video nebylo zdaleka plynulé. Zapomenout musíte také na podporu externích titulků, nicméně tento neduh vyřešíte stažením alternativního přehrávače z obchodu Google Play.

Ze stejného obchodu si můžete stáhnout také spoustu her. Výkon telefonu na většinu her postačuje, omezením jsou již jen opravdu náročné tituly ve stylu Real Racing 3, které již nemají ideální plynulost a jsou hratelné částečně jen se sníženými detaily. V samotném telefonu hry nejsou, ačkoliv kdo hledá, najde. Hra ve stylu Flappy Bird je skryta pod informacemi o softwaru. Pokud na danou položku budete několikrát klikat, objeví se různě barevné lízátko. To dlouze přidržíte a hra je na světě.

Konektivita: LTE u Vodafonu být musí

Speed 6 najdete v nabídce operátora Vodafone, což dává tušit, jakým směrem se bude ubírat datová výbava. Propagátorem rychlých dat LTE je totiž u nás právě Vodafone, a tak ani velmi levný model nemůže být ochuzen. Těšit se tak můžete na plnou podporu sítí LTE Dostalo se samozřejmě také na Wi-Fi a A-GPS, které funguje spolehlivě. Rychle najdete svou polohu, k čemuž přispívá i ruský GLONASS a následně ji telefon neztratí ani v městské zástavbě. Naopak již chybí funkce jako NFC či USB host, avšak to cílová skupina telefonu jistě odpustí.

Internetový prohlížeč

Prohlížení probíhá skrze Google Chrome, který je svižný a přehledný. Potěší synchronizace záložek napříč všemi vašimi zařízeními, na kterých jste přihlášeni pod svým účtem, nebo možnost využít šetřič přenesených dat.

Závěrečné zhodnocení: tentokrát s výhradami

Vodafone to se svými LTE telefony zkusil potřetí a opět se mu zadařilo, ačkoliv již ne v tak výrazné míře jako u dvou výše postavených modelů. Smart speed 6 opět sází na osvědčené prvky výbavy. Displej se musel zmenšit, ale ruku v ruce s ním klesly také rozměry, což by se mohlo cenit. Dále tu máme solidní hardware a především nejnovější Android 5.1 Lollipop. Považme, že před sebou máme telefon za 2 300 Kč a nejnovější verzi systému nenabízí mnohdy ani několikanásobně dražší modely. Třešničkou na dortu je pak podpora LTE, díky kterému si užijete rychlý internet jak na displeji telefonu, tak třeba i na jiném zařízení skrze možnost sdílení.

Vodafone Smart speed 6

Bohužel velmi levný model speed 6 se již musí potýkat také s vážnějšími ústupky ve výbavě, na které jsme u modelů prime a ultra 6 zvyklí nebyli. Nebudeme modelu vyčítat absenci NFC, jen 8GB paměť či 1GB RAM, to by bylo opravdu velmi přísné. Za co si však již výtku zaslouží je třeba displej. Nikdo od něj zázraky nečeká a použití obyčejné TFT TN technologie je pochopitelné. Vyšší však mohlo být rozlišení. Snad ještě více než displej, nad kterým přimhouříte oči, však zaostává fotoaparát, který podává naprosto tristní výsledky. I za dobrého světla pořídíte neostrý snímek, jehož nekvalitu objevíte již na samotném displeji, a to je velká škoda.

Konkurence

Největším konkurentem bude nové Lenovo A2010, které má shodnou výbavu, avšak přidává podporu dvou SIM karet. Proti však hovoří starší Android 5.0 a také vyšší cena o přibližně 500 Kč.

Lenovo A2010

O stejnou částku dražší je také Huawei Y550, nicméně i ten si poradí s LTE. Bohužel však nabízí menší interní paměť, která již může uživatele limitovat a také starší Android. O něco lépe však fotí.

TIP! Recenze Huawei Ascend Y550 – Opět hvězda?

Huawei Y550

Alternativou s Windows Phone je pak Nokia Lumia 635, která si rozumí s LTE (bohužel však postrádá pásma 900 a 2 100 MHz), má kvalitnější displej či lepší fotoaparát. Její cena se pohybuje zhruba o 500 Kč výše.

TIP! Recenze Nokia Lumia 630 – První Dual SIM s Windows Phone

Nokia Lumia 635

Pokud však chcete pravdu vyvážený telefon, který má kvalitní displej, slušný fotoaparát, umí LTE a přidá například NFC, doporučujeme si připlatit tisíc korun a zvolit vyšší model Vodafone Smart prime 6.

TIP! Recenze Vodafone Smart prime 6 – Moderní výbava za hubičku

Vodafone Smart prime 6
vodafone-smart-speed-6
Klady
  • velmi nízká cena
  • úplná podpora LTE
  • nejnovější Android 5.1
  • bytelná kontrukce
  • kompaktní rozměry
Zápory
  • chybí čidlo regulace jasu
  • mizerný fotoaparát
  • méně kvalitní displej
Diskuze ke článku
kvakykvak
Děs.
Jaroslav Loskot
Jaroslav Loskot
Za 2300,- s dvou letou zárukou a čistým Androidem? Já si myslím, že pro nenáročného uživatele dostačující.
Viktor
Smart prime 6 zůstává poměrem výbava/cena neohrožen. Smart ultra 6 mohl být ještě zajímavější nebýt nepochopitelné absence pásma LTE 2100MHz! Recenzovaný mobil se ale bohužel už řadí do kategorie "odpad".
kvokykvok
Myslím a proto s tebou nesouhlasím.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze