Texet TM-7854
recenze

Texet TM-7854

Hliníkový tablet za pár korun
14

V našem testovacím hledáčku tentokrát uvízl tablet opravdu neznámého výrobce. To však neznamená, že by mu měla být upřena pozornost. Hliníkový přístroj se 7,85palcovým displeje se snaží konkurovat iPadu mini. Nabízí čtyřjádrový procesor, Android 4.2, bohatou konektorovou nabídku a jeho cena se pohybuje pod pěti tisíci.

Prostředí a multimédia

V této části se nejprve podívejme pod kapotu tabletu Texet TM-7854. Ukrývá se tam čtyřjádrový procesor Allwinner s taktem 1 GHz. K ruce mu je 1 GB RAM, ze kterého reálně zbývá zhruba 500 MB po zapnutí. Interní paměť nabízí 16 GB prostoru, který se dělí na část s 1 GB a část s 11,5 GB. Do obou části lze ukládat libovolná data. Prostor lze následně rozšířit o paměťové karty, na které lze, pokud to aplikace podporuje, stažené aplikace přesouvat.

Prostředí zajišťuje operační systém Android 4.2 Jelly Bean. Rád bych napsal ve zcela čisté podobě a nebyl bych daleko od pravdy, avšak jedna malá, ale viditelná úprava tu je. Spodní lišta s tlačítky je obohacena o dvě tlačítka regulující hlasitost. Texet tedy nabízí duplicitní ovládání nejen pro krok zpět, ale i pro úpravu hlasitosti.

Prostředí Androidu 4.2

Jinak je celé prostředí bez úprav. Odemykací obrazovka nabízí možnost obohacení o widgety, pohotovostních obrazovek je celkem 5 a nejsou průchozí. Možná menší šok zažijete po vstupu do hlavního menu, kde se v sestavení 5x4 ikonky nachází je 20 aplikací. Takto malý počet jsem na tabletu již dlouhou dobu neviděl. Z tohoto počtu si odečtěte výrobcem přidanou aplikaci 4K Player.

Horní lišta je dvojího typu. Pokud ji stáhnete z levé strany, získáte klasickou lištu s informacemi o zmeškaných událostech, pokud z pravé strany, objeví se možnosti rychlého nastavení.

Hudební přehrávač příliš zdařilý není, neboť vypadá jako přebraný z verze pro mobilní telefony. Náhled alba se krčí v horní části displeje a zbytek zeje prázdnotou. Nicméně nechybí klasické dělení dle ID3 štítků a také uživatelsky definovatelný ekvalizér.

Hudební přehrávač

Mnohem lepší situace panuje kolem videa, které obstarává již zmíněná aplikace 4KPlayer. Ta zvládá přehrát formáty AVI včetně kodeků DivX a Xvid, zvládá však i MKV soubory. Bez problému přehrajete videa v kvalitě 1080p. Problémy činí jen titulky, které přehrávač sice umí, ale již si netyká s českými znaky.

V základní nabídce chybí jakákoli hra, nicméně výkon tabletu opravdu nechybí. Zkoušeli jsme například Real Racing 3, a ačkoliv hra neběží na maximálně možné detaily, při snížených je s přehledem hratelná.

Výbava tabletu je v podstatě velmi skromná. Nechybí klasický kalendář a kalkulačka. Kancelářské dokumenty si neotevřete, pro tyto účely si budete muset stáhnout nejprve příslušnou aplikaci. Elektronickou poštu obsloužíte pomocí dvou klientů, přehled mezi kontakty zajistí telefonní seznam. Tablet ale nepodporuje sítě GSM, 3G ani LTE a tudíž si nezatelefonujete ani nepošlete SMS zprávu.

Na internet se podíváte prostřednictvím Wi-Fi připojení a klasického Androidího prohlížeče. Bluetooth ani NFC výrobce nepřidal. Vhod ale přijde funkce USB OTG a přibalená redukce pro připojení Flash disku. Bez problému funguje připojení počítačové myši či externího harddisku. Zapomenout musíte dokonce také na GPS, s čímž souvisí i chybějící Google Mapy. Texet se celkově značně omezil a chybí například i aplikace Hangouts. Nejen ty si však můžete dodatečně stáhnout z obchodu Google Play.

Internetový prohlížeč

Jako velké plus však tabletu musím připočíst kvalitní optimalizaci. Prostředí je krásně plynulé, na nic se nečeká, žádná animace se neseká. Oproti mnohem dražším tabletům například od Samsungu je to příjemná změna a mohl by to být tajný trumf levných tabletů s Androidem. U Texetu to zatím vychází na jedničku.

Diskuze ke článku
Martin
Vypadá dobře ale já si raději připlatil 3k a muám iPad Mini 16GB Wifi
henryk
Tablet za 4 300 Kč bez možnosti mobiního připojení, bez GPS, s pochybným chipsetem a mizerným foťákem. Oujé, to se nepovedlo!
Detailista
V této cenové relaci bez BT a GPS? Smutné. :(
johny
Ainol Numy 3G za 3790 na 2x simky neni lepsi nahodou ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze