Op3n dott phone (P4502)
recenze

Op3n dott phone (P4502)

Ten z Tesca

Kupovat si v supermarketu elektroniku znamená, že jdete hlavně po nízké ceně. To se vám v případě tohoto mobilu splní, protože ohlášených dva a půl tisíce věru není moc. Dá se za takové peníze udělat alespoň trochu slušný telefon, anebo byste se mu raději měli obloukem vyhnout? Na to se budou snažit odpovědět následující řádky.

Fotoaparát a videokamera: když přimhouříte oko

Dalším součástí výbavy, kde se obvykle velice projeví snaha ušetřit, bývá kvalita pořízených fotografií a videa. A není divu, když uvážíme, že ceny profesionálních aparátů míří ke statisícům korun, pak pořizování snímků s výbavou za stokoruny přinese nejeden problém.

Papírově sice nic nechybí: pět megapixelů, automatické ostření, LED dioda a dokonce FullHD video. Přední kamera pak má 2 Mpx. To vše s s prostředím čistého Androidu. Jenomže jak na tomto místě opakuji v každé recenzi, nikomu neukazujete megapixely, ale samotné snímky, pojďme se na ně tedy podívat.

Ztráta detailů, to je největší slabost pořizovaných fotografií.

Jak můžete sami vidět, chyby by se našly. Nejsem sice odborník na digitální zpracování obrazu, ale můj osobní tip je, že se fotoaparát vypořádává se silným šumem pomocí velice agresivního algoritmu. Už na prvních snímcích, které byly pořízeny v exteriéru za zataženého dne, se detaily někdy ztrácejí tak, že jedoucí auta připomínají barevné šmouhy. V interiéru si k tomu přičtěte neostrosti způsobené navýšením času závěrky. Zkrátka nic moc, na druhou stranu musím říct, že jsem viděl i fotoaparáty za 5 či 7 tisíc, které na tom byly ještě hůře.

Video pořízené telefonem je ve formátu 3GP a má rozlišení 1920 × 1088 pixelů při 30 FPS. Řekl bych ale, že se k této hodnotě došlo za pomoci extrapolace z nižšího rozlišení, protože když jej porovnám s jiným FullHD záběry, je nesmírně chudé na detaily.

Op3n dott phone – testovací video, 1080p

Funkční výbava: Android a dvě SIM

Ohledně výbavy telefonu nemá smysl rozepisovat nějaké sálodlouhé traktáty. Je jasné, že vzhledem k ceně toho přístroj moc nenabídne a pokud ano, pak je to všechno záležitost Androidu. Jak jsme si již řekli, jeho verze 4.4 KitKat se zde nachází téměř bez úprav, takže nějaké jeho bližší popisování by si v ničem nezadalo s pověstným nošením sov do Atén.

Proto věnujme jen pár odstavců těm nejzajímavějším aspektům. U tak levného telefonu určitě zaujme schopnost obsloužit hned dvě SIM karty. Jejich používání je shodné s ostatními podobně obdařenými Android telefony: můžete nastavit preferenci karty pro volání, textovky nebo určitá čísla. Je však nutné podotknout, že jen první karta se zvládne připojit k 3G sítím, zatímco u té druhé, pokud budete chtít přenášet data, jste odkázáni na EDGE. Nechybí Wi-Fi ve specifikaci 802.11b/g/n a Bluetooth ve verzi 4.0.

I když je výbava telefonu opravdu prostá, kromě notifikační diody nic zásadního nechybí.

Tím se pomalu dostáváme k datové výbavě telefonu. Je dobře, že nechybí nic podstatného, na druhou stranu LTE by u tak levného přístroje asi nikdo nečekal.

Podobné je to i v multimediální nabídce. Jak již bylo řečeno, sluchátka si musíte sehnat vlastní, stejně tak jako hudební přehrávač musíte nainstalovat vy sami. V tomto kontextu je pak překvapivé, že v telefonu najdete rádio s RDS.

Pár slov je také potřeba říci k navigaci, respektive k systému GPS v telefonu. To proto, že zřejmě po špatných zkušenostech z minula pokládají někteří čipy od MediaTeku za méně citlivé až nepoužitelné. Testovaného modelu se to ale určitě netýká, první fix po vybalení z krabice bez jakýchkoli podpůrných prostředků trval asi 15 až 20 sekund, další pak byly otázkou sekund.

Umíte maďarsky? S tímto telefonem se to můžete naučit.

K softwarové výbavě toho už není moc co dodávat. V podstatě je to běžná sestava funkcí od Googlu a k tomu si výrobce přisadil svůj obchod. Zcela zbytečně. Navíc nepůsobí dobrým dojmem, když jsou vám nabízeny maďarské knihy a časopisy. Dále pak je tu možnost využít cloudové úložiště a jakousi VoIP telefonii. Výrobce dokonce vytvořil stránku op3ndott.cz, kde tyto služby vysvětluje, ale prozatím nebudí příliš důvěry. Třeba už jenom tím, že v době psaní recenze uvádí ceny v české jazykové verzi ve forintech.

Shrnutí a závěr: příjemné překvapení

Asi největším nepřítelem telefonu jsou předsudky. Sám se k nim musím přiznat, protože když mi šéfredaktor dával na test telefon s tím, že „se prodává v Tescu za dva půl tisíce“, v duchu jsem se ptal, za co mě trestá. Ano, kompromisů ve výbavě je celá řada a jak svědčí předchozí řádky, není prakticky jediná oblast, které by se vyhnuly.

Mohli bychom tedy opakovat slova o slabším displeji, nepříliš povedeném fotoaparátu, malé paměti anebo plastovém vzhledu, na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že podobné obtíže se nevyhnou ani mnohem dražším kouskům.

Op3n dott P4502

Žádný z problémů ale není natolik zásadní, abych kvůli němu vynesl verdikt „ruce pryč“. Naopak, pro specifické uživatele bych si jej docela dokázal představit: pro někoho, kdo začíná s přístroji s Androidem, anebo pro ty, kteří požadují jen nějakou specifickou aplikaci napsanou pro tento operační systém, a zbytek je příliš nezajímá. A koneckonců bych si podobný mobil neváhal pořídit ani já sám coby náročný uživatel: tedy jako zálohu pro případ, že by se můj hlavní mobil nenadále odporoučel do křemíkového nebe.

Také nelze pominout, že ono vysmívané „z Tesca“ má pro mnohé tu výhodu, že v případě problémů pak nebudou problémy, kde a jak telefon reklamovat.

Konkurence

Podobně drahé telefony s operačním systémem jsou doménou hlavně méně známých výrobců, ale občas se najde i známá značka. Kupříkladu LG Optimus L5 II už lze sehnat za cenu pod tři tisíce, ale má horší procesor i displej.

LG Optimus L5 II.

Podobně je na tom i Alcatel One Touch Pop C7 Dual SIM, který stojí lehce přes tři tisíce. Ovšem také je to dříve představený telefon, a tak má méně RAM i vnitřní paměti, ale silnější baterii.

Alcatel One Touch Pop C7 Dual SIM.

Velmi slabší parametry má telefon Aligator S4000 Duo. Ten však stojí jen něco přes tisíc korun.

Aligator S4000 Duo.

A samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na zástupce telefonů s operačním systémem Windows Phone. Kolem 2,5 tisíc lze pořídit Nokii Lumii 530 Dual SIM.

Nokia Lumia 530 Dual SIM.
op3n-dott-p4502
Klady
  • příznivá cena
  • decentní vzhled
  • téměř čistý Android
  • svižný chod
Zápory
  • slabší foto a video
  • plasty s ostrými hranami
  • slabá baterie
  • pozorovací úhly u displeje
Diskuze ke článku
kkkk
Něco o fotografování vím a dovlím si tvrdit, že fotografie jsou nadprůměrné.
Displeej je také výborný.
Čtyřjádrový procesor má výkonu nadbytek.
Pamě´T SPOLU S SD kartami je dostačující
Dual SIM je bohussem.

Nesouhlasím tedy s recenzentem. Považují přístroj za výborný a bez vad.
Jarda
No, asi je zvykly na lepsi telefony, muze proto soudit nedostatky. Ale za tu cenu dobry. Ted ma Tesco akci na tablet, je za 2000,-, misto 2500,-. Myslim, ze na telefon bude akce pred Vanoci tez a pote bude taktez o 500,- levnejsi. Ja bych ho jako druhy telefon, az bude v akci, bral.

Jarda
Jo. Pro cleny karty. V recenzi ho chvalili. Lepsi volba nez mobil. Ja pockam na mobil, az bude akce, mam k tomu jeste 10%slevu, takze za 1800 bude dobrej.
Andrej Michalek
Už je recenzia aj na Tesco smartphone, ale na LG F60 a LG L Fino stále nič...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze