Gigabyte GSmart Alto A2
recenze

Gigabyte GSmart Alto A2

DualSIM pro nenáročné

Značka Gigabyte se s každým modelem dostává stále více do povědomí tuzemských zákazníků, novým zástupcem této značky je model GSmart Alto A2, který se snaží zaujmout nízkou cenou a podporou dualSIM. Špatný není ani design, potěší rovněž dvojice zadních krytů přímo v balení. Jak ale zhodnotit GSmart Alto A2 jako celek? Na to vám odpovíme v dnešní minirecenzi.

Výkon: slabý průměr

O výkonnostní složku se stará dvoujádrový procesor Mediatek 6572 s taktem 1,3 GHz. Jako grafický akcelerátor byl použit čip PowerVR SGX544MP4, paměť RAM se zastavila na dnes již standardní hodnotě 1 GB. Horší je to s uživatelskou pamětí, ta dosahuje hodnoty pouhých 4 GB (po spuštění je navíc k dispozici pouze zhruba 1,3 GB), což je s přihlédnutím na velikost dnešních her a aplikací (například těch navigačních) dost málo. Jako operační systém byl samozřejmě použit Android, v tomto případě konkrétně ve verzi 4.2.2 Jelly Bean s tím, že o případné aktualizaci alespoň na verzi 4.3 Jelly Bean nepadlo ani slovo, a proto bude lepší počítat s tím, co je. I když je operační systém bez větší nadstavby a máme tedy tu čest prakticky s čistým Androidem, odladěnost bohužel není úplně nejlepší.

Výsledky benchmark testů

Na Gigabyte GSmart Alto A2 jsme samozřejmě vyzkoušeli i několik herních titulů, abychom otestovali kvality použitého procesoru. Základní plošinové 2D hry jsou samozřejmě bez problému hratelné, na první problémy narazíte u náročných 3D her, jakými jsou například Asphalt 8 a Dead Trigger. U těchto herních titulů se často setkáte se záseky a horší plynulostí, nezřídka se navíc telefon v průběhu hraní restartoval, nebo se hra bez možnosti uložení zcela vypnula z důvodu chybějící paměti. Herní fanoušci ale stejně sáhnou po telefonu z jiné třídy. Základy zvládá, a to je pro většinu koncových uživatelů zásadní.

Z dalších prvků výbavy jmenuje podporu dvou SIM karet. Pro tyto účely je v nastavení přichystán správce, kde si zvolíte, jaká SIM karta má být primárně využívána k volání, SMSkování či datům. Případně nezvolíte nic a telefon se vás vždy optá. Pokud zrovna z jedné SIM karty voláte, jste pro volající na druhou SIM kartu nedostupní, dorazí však SMS zpráva informující o zmeškaném hovoru. Konektivitu zajišťuje HSPA (42 Mb/s), Wi-Fi 802.11b/g/n a Bluetooth v nejnovější verzi 4.0. Ale NFC ani LTE v telefonu nehledejte.

Prostředí: odladit, prosím!

Rychlost prostředí je na ucházející úrovni dokud od telefonu nechcete více věcí zároveň, pak začne být znát nižší paměť RAM. Ne zřídka se stávalo, že si telefon vynutil restart, nebo prostředí úplně zamrzlo. Je tedy dobře, že se Gigabyte nepustil ještě do vlastní a paměťově náročné grafické nadstavby, která by podle všeho udělala z telefonu jen hezky vypadající těžítko.

Prostředí systému

Jelikož systém není zahlcen žádnou nadstavbou, vše působí trochu strohým, na druhou stranu velmi přehledným dojmem. Zamykací obrazovka ničím nepřekvapí. Hlavních ploch je celkem 5. Škoda. Menu je rozděleno do dvou kategorií, V té první naleznete vaše aplikace, ve druhé pak widgety. Z menu se snadno dostanete také do Obchodu Play, bohužel zde chybí možnost vyhledávat aplikace pomocí postupného zadávání, což trochu zdržuje.

Prostředí systému

Ničím nepřekvapí ani výsuvná lišta. Zde najdeme příchozí notifikace a po přepnutí (bohužel nefunguje tažení dvěma prsty dolů) také rychlé přepínače (režim letadlo, baterie, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, data, přenesená data, profily, jas, časový limit displeje a automatické přetáčení displeje). Nechybí zde ani vaše vizitka. Celkově není žádná věc, která by nás v systému překvapila. Na výběr máte z 15 fotografií, které si můžete nastavit jako tapetu, doplňkovou možností jsou pak živé tapety. S těmi ale doporučujeme zacházet opatrně. Nejenom že rychleji vybíjí baterii, při větším zatížení zbytečně zabrzďují systém. V případě, že telefon usoudí, že mu dochází paměť, živou tapetu automaticky deaktivuje a nastaví některou z běžných tapet. Tímto krokem zajistí, aby byl chod telefonu po celou dobu co možná nejstabilnější.

Fotoaparát

Ještě než se pustíme do samotného hodnocení výsledných snímků, zastavíme se krátce u prostředí fotoaparátu. To je samozřejmě podrobeno čisté verzi operačního systému Android 4.2.2 Jelly Bean, jedná se tedy o starou známou klasiku. Veškeré nastavení je celkem přehledně umístěné pod nenápadné kolečko, což je pohodlné a celkem přehledné, i když vše působí poněkud zastarale Další nastavení nalezneme ve vrchní posuvné liště, tam jsou však symboly bez dalšího popisu, což především ze začátku působí trochu zmatečným dojmem. I v tomto případě jde ale pouze o zvyk.

Prostředí aplikace fotoaparát

Hlavní fotoaparát nabídne rozlišení 5 Mpx, konkrétně tedy 3 072 × 1 728 pixelů. Zvolit můžete i některé z nižších rozlišení, konkrétně máte na výběr mezi čtyřmi, třemi a jedním megapixelem. Vzhledem k cenové relaci přístroje je kvalita fotek ucházející, tedy alespoň s dostatečným světlem, s ubývajícím osvětlením kvalita razantně klesá. Špatné je to především s hloubkou ostrosti, barvy navíc občas neodpovídají realitě, fotoaparát má také sklony k přepalům. Pochválit nemůžeme ani výkon přisvětlovací LED diody, která sotva osvítí menší místnost. Použít ji samozřejmě můžete i jako nouzovou svítilnu. V případě, že vše ponecháte na automatice, (na kterou je v 99 % všech případů spolehnutí) je velikost výsledné fotografie v plném rozlišení zhruba 800 KB, lze tedy usoudit, že i Gigabyte přistoupil na agresivnější post-procesing. Kromě obyčejných snímků můžete pořizovat také panoramata svého okolí. Z dalšího nastavení vyzdvihneme možnost přidání barevných efektů (černobíle, sépie, negativ), nastavit můžete vyvážení bílé, je dostupný režim pro rozpoznání tváří a úsměvů, nechybí ani samospoušť.

Čočka fotoaparátu vystupuje nad okolní povrch

Kvalitu výsledných snímků můžete koneckonců ohodnotit sami na následujících testovacích příkladech. Dodáme jen, že přední kamera pro videohovory nabídne rozlišení 0,3 Mpx a její výsledné snímky/videoklipy se hodí maximálně pro prohlížení na displeji mobilního telefonu, případně jako příloha multimediální/e-mailové zprávy. Výsledné snímky z přední kamery jsou navíc zahaleny nepříjemnou „mlhou“, která samotnou kvalitu ještě více degraduje.

Ukázkové snímky v plném rozlišení

Fotografie v plném rozlišení

Videokamera

Gigabyte GSmart Alto A2 umožňuje nahrávat videoklipy v rozlišení HD, konkrétně tedy v rozlišení 1 280 × 720 pixelů při 30 snímcích za vteřinu. Kvalita je opět spíše průměrná, posoudit ji můžete na následujícím ukázkovém příkladu. Před natáčením videa máte možnost nastavit, jestli bude daný klip bez, nebo naopak se zvukem, nastavit můžete také nižší rozlišení. Více toho v nastavení videa nenalezneme a je to trochu škoda, opět se jedná o naprostý základ bez jakékoliv přidané hodnoty.

Gigabyte GSmart Alto A2 (testovací video) – exteriér, 720p

Multimediální funkce

Gigabyte GSmart Alto A2 se bude snažit postarat i o vaši zábavu. V telefonu se tak nachází dva hudební přehrávače (standardní a Hudba Play). Podporují třídění dle ID3 štítků a nechybí ani praktický ekvalizér. Potěší i FM rádio s podporou RDS. Kromě hudby se můžete spolehnout také na vcelku schopný video přehrávač, který si poradí s formáty AVI a MKV.

Multimediální funkce

Telefon dokonce dokáže přehrát i videa v rozlišení 1080p, zde však záleží na konkrétním videoklipu, některé telefon po chvilce přehrávání sám vypne. Videa v kvalitě 720p se ale téměř vždy přehrají spolehlivě. Zapomenout musíte jen na externí titulky, které nerozpozná. V základní nabídce chybí jakákoliv hra, ale není problém si jich spousty stáhnout z obchodu Google Play.

Diskuze ke článku
Karel
.....a který dualSim je pro náročné? Měl bych zájem....
lojza
a on GB nekdy udelal aspon prumerny smartphone ? dyt je to samy odpad...setreni na vsem co se da, display, cpu levny mediatek, zvuk, fotak spise jen do poctu. po tom sahne jen blazen...podobny nazor muze byt pravem smerovan k Prestigiu..cechacek vidi lacny dobre vypadajici kousek a doma po zapnuti...smejd.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze