Cube1 G503
recenze

Cube1 G503

Výkonný jedináček za pár tisíc
77

Trh s low-endy je sice nasycen všemi možnými výrobci, ale na první pohled z nich vyčnívá Cube1 G503. Velký displej, vysoký výkon a výborná cenovka z něj dělají magnet na zákazníky. Podařilo se tomuto telefonu s částečně českým rodokmenem splnit papírová očekávání a měli byste si ho pořídit? Napoví vám naše recenze.

Fotoaparát: sice bez detailů, ale postačí

G503 nese na těle dva fotoaparáty. Vzadu s 8Mpx čipem a vpředu jej střídá 1,3Mpx snímač. Zadní fotoaparát není vyloženě špatný, ale detaily se slévají a ostrost se ztrácí. Barvy jsou obstojné, ale při horších světelných podmínkách se objevuje nádech do růžova a prodlužuje doba závěrky, takže dochází k rozmazání. Přisvětlení sice trochu pomůže přisvítit temnou scénu, ale ani na krátkou vzdálenost nepořídíte příliš dobré snímky. Celkově tedy fotoaparát odpovídá dané třídě, jeho výsledky neurazí, ale ani extra nepotěší.

Fotografie z hlavního fotoaparátu

Přední snímač je na tom podobně. Spousta slitých detailů, ale slušné a věrohodné barvy. Modrá sice spíše připomíná fialovou, ale na rychlý a jednoduchý snímek to postačí. Je nutno vzít v potaz, že za danou cenu mnohdy u konkurence nedostanete vůbec žádnou přední kameru. Prostředí fotoaparátu je totožné s tím, které najdete na čistém Androidu, tedy možnost fotit panorama, režim krásné tváře, krásná fotografie, nebo také HDR.

Snímek z předního snímače

Telefon dokáže nahrát video v HD 720p rozlišení a obstojí o něco lépe, než fotografie. Obraz je celkem detailní a barvy jsou dobře vyvážené. Obrazu sice chybí kontrast a sytost, ale není to nic, co by se nedalo opravit v editoru.

Cube1 G503 – testovací video, 720p

Konektivita: dvě SIM bez LTE

Telefony nižší kategorie často dostávají podporu dvou SIM karet. Nejinak je tomu u G503 a i zde najdeme dva sloty na SIM karty, jeden typu microSIM a druhý klasický, tedy miniSIM. Oba sloty pak podporují sítě třetí generace, takže nesejde na tom, na které kartě máte jaký tarif. Signál se drží slušně, a to v obou případech, žádné potíže jsme nezaznamenali.

Cube1 G503

Telefon tak podporuje sítě GSM (pásma 850 / 900 / 1 800 / 1 900 MHz) a 3G (pouze pásma 850 / 2 100 MHz). Wi-Fi poté podporuje standardy 802.11b/g/n. Další bezdrátové přenosy uskutečníte pomocí Bluetooth, které je ve verzi 4.0 s plnou podporou A2DP. NFC bychom zde hledali marně, ale u takto levného telefonu to nevadí. Jako poslední ještě zmíním přítomnost GPS a A-GPS, které se postarají o navigování. Fixace není z nejrychlejších, ale na základní navigování postačí. V místech se slabším pokrytím, typicky ve městě, ale nebudete dosahovat ideálních výsledků.

Systém: čistý Android 4.4.2

Stejně jako další výrobci, i Cube1 zvolilo nejjednodušší cestu, která vede přes nemodifikovaný Android. Ten je v telefonu ve verzi 4.4.2 a máte tak k dispozici prakticky nejnovější aktualizaci systému. Ta na telefonu běží svižně a nezpůsobuje záseky nebo nefunkční aplikace a hry.

Snímky systému

Pokud jste někdy čistý Android používali, tak budete s G503kou jako doma. K dispozici není žádná nadstavba, a proto si budete připadat, jako byste používali spíše takový levnější Nexus. Možnosti přizpůsobení nejsou nijak široké a dovolí vám tak možná přidat pár widgetů, změnit tapetu nebo změnit vyzvánění. K dispozici je ale spousta alternativních launcherů v Obchodě Play a tak není problém si najít ten, který vám vyhovuje.

Snímky ze systému

G503 musíme za systém pochválit, jelikož čistý Android dělá radost a rozhodně vás nenechá na nic čekat. Pohyb systémem je plynulý, aplikace nepadají a prostředí je přívětivé. Jsme tak rádi, že se Cube1 nerozhodlo dávat dohromady nějakou svojí nadstavbu, která by telefon zbytečně srážela na kolena.

Software: všude samý Google

V základu nenajdeme v telefonu nainstalované žádné speciální aplikace, ale nachází se v něm alespoň základní aplikační výbava. Mezi ni patří například obyčejný úkolovník, svítilna nebo také záznam zvuku, který poslouží jako diktafon. Pro správu souborů je připravená aplikace Správce souborů, takže telefonem můžete ihned po vybalení brouzdat a přesouvat soubory.

Softwarová výbava telefonu

Potěší však přítomnost oficiálních klientů sociálních sítí Facebook a Twitter, takže se nemusíte přihlašovat do Obchodu Google jenom proto, abyste si stáhli tyto dva klienty. Jinak se však jedná o čistokrevný Google a najdete zde tak klienta pro zprávy a instant messaging Hangouts, e-mailového klienta Gmail nebo mapové podklady v podobě Google Map. Prohlížeče jsou v telefonu hned dva, a to základní Android prohlížeč a Chrome. Podporu Flashe bychom, jak je v Androidu zvykem, hledali marně.

Diskuze ke článku
Petr Šilhan
Petr Šilhan
Přemýšlel jsem o něm, ale ten modrý nádech displeje mě celkem odrazuje...
Mirek
Telefon jsem si pořídil jako druhý - do "nepohody" - a za tu cenu jsem s ním naprosto spokojen a téměř všem se ztotožňuji s recenzí.. např. ale fix satelitu v lese a GPS mně naopak mile překvapila.. Měl jsem na tom spuštěný SportsTracker Pro a asi po třech hodinách ubylo z baterie jen asi 10%.. ale faktem je, že pak to mělo exponenciální průběh směrem dolů..:-( Co mne ovšem zajímá, jestli výrobce, či distributor, nabídnou nějakým způsobem možnost aktualizace firmware, protože v sytému telefonu tato možnost není...
lupenyk
Prestigio 8500 neni v parametrech srovnatelné,ale lepší...HD displej,lepší přední fotoaparát,větší baterie
Firma
Skoda, ze nema 3G na 900MHz

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze