Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
Cube1 G44
recenze

Cube1 G44

Povedená kompaktní cihlička
48

Jednou za čas se objeví telefon, který vystupuje z davu. Cube1 G44 je jedním z nich a v době 5palcových monster působí jako trpaslík na castingu obrů. Má totiž kompaktní tělo a 4palcový displej, což je sen mnoha uživatelů, kteří nepotřebují žádné pádlo. Přičtěte k tomu povedenou konstrukci, cenu kolem 2 400 korun a máme zaděláno na vánoční dárek.

Fotoaparát: Jan Saudek z vás nebude

I G44 dostala do výbavy dnes již standardní dvojici fotoaparátů. Ta čelní nese rozlišení 1,3 Mpx a zadní snímač dostal do vínku megapixelů hned osm. Oba snímače disponují autofokusem a ten zadní je navíc doprovázen LED přisvětlením. Kvalita je vesměs nevalná a detailů se nedočkáte. Na několika místech (hlavně kolem středu) obrazu také dochází k barevné odchylce a fotografie mají nádech do růžova. Při dobrém světle ale není problém pořídit jednoduchou dokumentační fotografii. Pokud máte pevné ruce, tak se můžete spolehnout i na focení za šera či mlhy. Šum překvapivě není příliš agresivní a fotky tak zbytečně neničí. Trochu nepochopitelná je volba delších časů i za dobrého světla, takže na focení sportu a akce snímač nestačí.

Testovací snímky

Přední snímač je na tom podobně. Spousta slitých detailů, ale slušné a věrohodné barvy. Modrá sice spíše připomíná fialovou, ale na rychlý a jednoduchý snímek to postačí. Je nutno vzít v potaz, že za danou cenu mnohdy u konkurence nedostanete vůbec žádnou přední kameru. Prostředí fotoaparátu je totožné s tím, které najdete na čistém Androidu, je zde tedy možnost fotit panorama, režim krásné tváře, krásná fotografie nebo také HDR.

Snímky z přední kamery

Telefon dokáže nahrát video ve FullHD rozlišení a obstojí o něco lépe, než fotografie. Obraz je celkem detailní a barvy jsou dobře vyvážené. Obrazu sice chybí kontrast a sytost, ale není to nic, co by se nedalo opravit v editoru.

Cube1 G44 – testovací video, 1080p

Konektivita: Dual SIM s 3G

I u G44 jsme se dočkali podpory Dual SIM, tedy dvou SIM karet. Oba sloty naštěstí podporují 3G sítě a není tak třeba přemýšlet nad tím, jakou SIM kartu použijete v jakém slotu. K dispozici je totiž jeden slot na microSIM a jeden na miniSIM kartu. Oba sloty podporují režim stand-by a jste tak dostupní na obou číslech zároveň. Samozřejmě lze nastavit například to, jakou SIM kartu chcete používat pro datové připojení a podobně.

Cube1 G44

Telefon tak podporuje sítě GSM (pásma 850 / 900 / 1 800 / 1 900 MHz) a 3G (pouze pásma 850 / 900 / 2 100 MHz). Wi-Fi podporuje standardy 802.11b/g/n. Další bezdrátové přenosy uskutečníte pomocí Bluetooth, které je ve verzi 4.0 s plnou podporou A2DP. NFC bychom zde hledali marně, ale u takto levného telefonu to nevadí. Jako poslední ještě zmíním přítomnost GPS a A-GPS, které se postarají o navigování. S navigací problém není a kromě rychlé fixace si telefon polohu také velmi dobře drží.

Systém: starý známý

Stejně jako další výrobci, i Cube1 zvolilo nejjednodušší cestu, která vede přes téměř nemodifikovaný Android. Nejedná se o Nexus, ale má k němu blízko. Android je v telefonu ve verzi 4.4.2 KitKat a máte tak k dispozici prakticky nejnovější aktualizaci systému. Ta na telefonu běží svižně a nezpůsobuje záseky nebo nefunkční aplikace a hry. Několik softwarových chyb jsem ale objevil – například po prvním naskočení systému se mi nechtěly aplikace instalovat na SD kartu i přes to, že tuto funkci telefon podporuje a v nastavení bylo vše nastaveno správně. Pomohlo obnovení továrního nastavení a od té doby problém nebyl. Další problém je s ukazatelem stavu nabití, který se chová velmi nepředvídatelně a občas ukazuje pěkné hlouposti (100% nabití po několika hodinách provozu a podobně).

Pokud jste někdy čistý Android používali, tak budete s modelem G44 jako doma. K dispozici není žádná nadstavba a prostředí tak obstarává téměř nemodifikovaný Android. Možnosti přizpůsobení nejsou nijak široké a dovolí vám tak přidat pár widgetů, změnit tapetu nebo vyzvánění. K dispozici je ale spousta alternativních launcherů v Obchodě Play a tak není problém si najít ten, který vám vyhovuje.

Prostředí jako takové je na telefonu velmi plynulé a rozhodně netrpí žádnými záseky. Jedná se o jeden z nejplynulejších telefonů, které jsou na trhu k dispozici. Jak bylo řečeno, někdy může dojít k nějaké softwarové chybě v podobě špatně fungujícího ukazatele stavu baterie a podobně. Nejde však o nic, co by telefon sráželo na kolena úplně, spíše jde o nepříjemné nedodělky, které se, doufám, časem opraví.

Software: všechno pro život

V základní výbavě najdeme celkem standardní výčet aplikací, který zahrnuje hlavně aplikační výbavu od Googlu, tedy Gmail, Google Mapy, Google+ nebo Google Disk. V základu tak máte všechno, co potřebujete pro běžné fungování. Jestli vám něco chybí, lze to doinstalovat díky přítomnému Obchodu Play.

Potěší však přítomnost oficiálních klientů sociálních sítí Facebook a Twitter, takže se nemusíte přihlašovat do Obchodu Google jenom proto, abyste si stáhli tyto dva klienty. Prohlížeče jsou v telefonu hned dva, a to základní Android prohlížeč a Chrome. Podporu Flashe bychom, jak je v Androidu zvykem, hledali marně. Kancelářský balíček zde nenajdeme, ale není problém si ho doinstalovat z Obchodu Play.

Diskuze ke článku
x)
1400 baterka? ehm nejak malo ne ? jak to vydrzi nabity dlouho ? :D 12hod. (16) :D
Martin Š
Dobrý deň, chcem len dodať, že vo videu hovoríte o 5 megaixelovom símači fotoaarátu, no v ísaných parametroch uvádzate 8 megapixelový snímač. Recenzia inak výborná :) .
Lukáš Pavelka
Lukáš Pavelka
To radši Ice Cuba než tenhle paskvil:-)
Dominik
Nemá být v androidu 4.4 už indikátor baterie a signálu Bílý? co to tam ti ťamani zkouší?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze