Alcatel OT Pop C9
recenze

Alcatel OT Pop C9

Levný tabletofon pro každého

Tabletofony si získávají mezi zákazníky stále větší popularitu. Většina z nich však svou cenou míří výše, a tak najít levný tabletofon s úhlopříčkou alespoň 5,5" se slušným hardwarem není úplně snadné. Alcatel OneTouch Pop C9 tyto požadavky splňuje a navíc přidává bytelnou unibody konstrukci a podporu dvou SIM. Jak si vedl v našem testu?

Prostředí a multimédia: Android s vlastním kabátkem

Alcatel OneTouch Pop C9 běží na dnes již postarším Androidu 4.2.2 Jelly Bean a je nejisté kdy a zda vůbec dostane aktualizaci na některou z vyšších verzí. Android není úplně čistý, ale Alcatel se do nějakých větších úprav nepouštěl. Převlékl však systém do svého grafického kabátku. Ten je však vcelku povedený a nepůsobí nijak rušivě nebo infantilně. Jak je tomu u některých dalších čínských značek, které jsou přizpůsobené asijskému vkusu. Díky tomu ani úpravy Android nijak zvlášť nebrzdí ve výkonu.

Kromě standardní klávesnice z Androidu přidal Alcatel i klávesnici SwiftKey. Protože na takto velkém displeji palcem celou šířku displeje neobsáhnete, měla by jít klávesnice zmenšit a posunout ke straně. I při zapnutí této funkce se však nijak nezměnila. Naopak to fungovalo u telefonní klávesnice a u kalkulačky.

Kontakty, SMS a kalendář nabízejí i přes mírně odlišný vzhled standard Androidu bez dalších přidaných funkcí. Výrobce však přidal do telefonu i řadu aplikací nejen svých, ale i třetích stran, o kterých se domníval, že by se mohly uživateli hodit. Obecně nejsem velkým příznivcem bloatwaru a domnívám se, že by si měl každý nainstalovat, co mu vyhovuje.

Z předinstalovaných vlastních aplikací můžeme zmínit ONE TOUCH Center, která slouží k bezdrátové zprávě zařízení z počítače, vlastní obchod s aplikacemi Smart Live, což je poněkud schizofrenní situace, protože předinstalované aplikace se aktualizují přes něj a ne přes Google Play. Dále je zde například Antivirus od AVG, LinkedIn, Twitter, Skype a WhatsApp nebo obchod s hrami Gameloft Live. Předinstalovaný je i kancelářský balík OfficeSuite. U něj však zamrzí, že se nejedná o verzi Pro a dokumenty tak můžete pouze prohlížet, ale nikoli editovat a vytvářet.

Po multimediální stránce telefon nabízí klasickou galerii a aplikaci Fotky pro správu a prohlížení fotografii. K přehrávání hudby slouží hudební přehrávač s jednoduchým ekvalizérem a aplikace Hudba Play, které doplňuje hudební služba Deezer. Na video je zde jednoduchý přehrávač, který si poradí i s videem ve FullHD rozlišení, ale titulky bohužel neumí. Ve výbavě rovněž nechybí FM rádio s podporou RDS.

Fotoaparát: 8 megapixelů vzadu a dva vepředu

Alcatel nabízí u zadního fotoaparátu rozlišení 8 Mpx, nechybí pak autofocusem a přisvětlovací LED dioda. Vepředu pak máte k dispozici 2Mpx snímač s fixfocusem, což je dostatečné pro selfie – například pro účely sdílení na sociálních sítích. Uživatelské prostředí fotoaparátu je jednoduché stejně jako nastavení. Ovlivnit můžete ISO a kompenzaci expozice. Z dalších funkcí je zde samospoušť, panorama, HDR, sportovní a noční režim.

Výsledná kvalita fotografií samozřejmě nedosahuje kvalit dražších modelů a nemůžeme čekat prvotřídní snímky. Při dobrých světelných podmínkách jsou nicméně fotografie z obou fotoaparátů slušné a na momentky dostatečné. S ubývajícím světlem se zvýrazní hlavní neduh fotoaparátů a tím je horší ostrost a především slévání větších barevných ploch. Dobře je to patrné například u trávníku, kde budete mít zelený flek. Při nedostatku světla pak nechybí ani všudypřítomný výrazný šum.

Video zvládá zadní fotoaparát nahrávat ve FullHD rozlišení (1 920 × 1080 pixelů) s 30 snímky za vteřinu. Klip o délce 38 sekund ve formátu 3gp zabere cca 77,4 MB místa. Obraz videa je slušný s dobrými barvami bez trhání a záseků, ale mikrofon není příliš kvalitní.

Alcatel OneTouch Pop C9 – testovací video, 1080p

Výbava telefonu: bez LTE i NFC

Při telefonování je kvalita přenášeného zvuku bezproblémová. Nezaznamenal jsem žádné zkreslení ani u telefonního reproduktoru ani při hlasitém odposlechu. Nestěžovala si ani protistrana. Potěší přitom i vyzváněcí profily.

Práce s oběma SIM je standardní stejně jako u ostatních Dual SIM s Androidem. Můžete si SIM pojmenovat a vybrat barvu. Můžete si zvolit výchozí SIM pro hlasové hovory, SMS a data nebo se pokaždé zeptat. Samozřejmě platí, že při telefonování na jedné SIM jste na druhé nedostupní, ale netýká se to stahování dat. Takže jestliže na jedné kartě stahujete data, stále zůstáváte dostupní na druhé kartě. Rychlá mobilní data přes 3G jsou, jak je běžné, pouze na primární SIM.

Po datové stránce se musí Alcatel OneTouch Pop C9 spokojit s HSPA+ s maximální rychlostí downloadu 21 Mb/s a uploadu 5,76 Mb/s. LTE zde bohužel chybí, což je vzhledem k jeho rozšiřujícímu se pokrytí i v našich končinách škoda.

Nemůže však chybět Wi-Fi, která je zde ve verzích 802.11 b/g/n a funkcemi Wi-Fi hotspot, Wi-Fi direct, Wi-Fi display (Miracast). Nechybí ani Bluetooth 4.0 s A2DP, ale na NFC se tu také nedostalo. K počítači můžete telefon připojit přes microUSB 2.0. Ten můžete využít i pro použití telefonu jako modem přes kabel. Na internet se podíváte kromě nativního prohlížeče i přes předinstalovaný Chrome.

Z další výbavy nesmíme zapomenout na dnes již samozřejmou satelitní navigaci. K dispozici máte GPS, které používá ke zpřesnění polohy A-GPS a informace o Wi-Fi. Nalezení polohy je vcelku přesné, ale zafixování polohy je poměrně pomalé. Při horším výhledu na oblohu si můžete počkat 10 až 20 sekund.

Diskuze ke článku
king125kg
Tabletofón???!!! U mňa keď chce nejaké zariadenie spĺňať pomenovanie tabletofón, tak to musí mať minimálne 6"!!! Nechápem, prečo sa tento názov ujal pri tak malých zariadeniach ako 5,2-5,5"!!! Taký 8" Sony Xperia Z3 Tablet Compact, Huawei Ascend Mate7 alebo Asus Zenfone 6 to je podľa mňa tabletofón, nie???!!! To dá rozum!!!
marek
Za Alcatelem nestojí THL, ale TCL.
mrtvá žížala
Displej TFT IPS, 5,5" (960 × 540 px), dotykový: kapacitní - na te uhlopricce to bude uz maso rastr ! navic tak velke displaye to je magórie ciny a ne evropy.
Chipset Mediatek 6582, CPU: 4×1,3 GHz, GPU: ARM Mali-400 MP - letity a provareny, vic zere nez jede, to snad davaj pri objednavce 1 milion kusu dalsi 2 miliony zdarma...
Operační systém Android 4.2 (Android 4.2) - nechapu proc ? to se vidi jen svatecne, vsechny shitky maj 4.4
Dostupnost a cena Q1 2014, 3 990 Kč - nema tam byt 1 990 ??? protoze jinak je to dalsi dovezeny odpadek z ciny preceneny pro srajtofle evropanu ale stale je to odpadek ! v cine se sezene za ty samy prachy uz s HD, mozna i FullHD, 8core novym MTK.

je videt ze Alcatel je cinanu, evropska hrdost by nedovolila nechat takhle dokurvit kdysi slavne francouske jmeno firmy...
lte
Mobil bez podpory LTE bych nedoporučil ani nepříteli!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze