Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor

Průvodce
5
Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • Důležitý je u koupě nového telefonu pre-monitoring trhu a samozřejmě výběr správného obchodníka
  • Náš průvodce vám poradí, na co si dát pozor a jakým nákupům se raději vyhnout

Frekvence LTE

LTE je u tuzemských operátorů fenoménem posledních zhruba 6 let. Všichni naši operátoři se předhánějí v pokrytí, nabízejí smartphony, které LTE podporují a celkově se zaměřují na širokou mediální kampaň. Velikosti FUP limitů datových balíčků sice rostou, ale velmi pomalu, to je ale věc jiná. Nás teď konkrétně zajímají frekvence LTE sítí. Protože, každý operátor využívá přidělené frekvence a ty se dále rozčleňují podle toho, na jakém území operátor dané frekvence využívá. Pro správné fungování je tedy nutné být na pokrytém území, vlastnit telefon s podporou LTE a podporovanými frekvencemi a podporované frekvence se musí shodovat s frekvencemi, které daný operátor používá. Tyto frekvence jsme pro vás rozdělili do následujícího výčtu.

Používané frekvence v České republice

  • Pásmo (band) 1: 2 100 MHz (T-Mobile, Vodafone)
  • Pásmo (band) 3: 1 800 MHz (T-Mobile, O2, Vodafone)
  • Pásmo (band) 7: 2 600 MHz (T-Mobile, O2, Vodafone)
  • Pásmo (band) 8: 900 MHz (dříve Vodafone)
  • Pásmo (band) 20: 800 MHz (T-Mobile, O2, Vodafone)

Dané frekvence musí podporovat také mobilní telefon, který si kupujete. To jednoduše ověříte například v našem katalogu mobilů. Před nákupem je tedy dobré ověřit, jestli váš mobilní telefon podporuje pásma, které využívá váš operátor. Jenom tak zajistíte, že váš telefon s LTE využijete na maximum. Za předpokladu, že by telefon podporoval jen některá pásma, mohlo by se stát, že LTE využijete jen na některém území (typicky ve větších městech). Ideální telefon pro využívání LTE v České republice by tak měl disponovat podporou pásem (band): 1, 3, 7 a 20. Band 8 (pásmo 900 MHz) využívala společnost Vodafone.

CZC.cz partner

Z našeho dnešního článku je tedy patrné, že obezřetnost při nákupu zařízení se opravdu vyplatí, tedy pokud chcete předejít případným problémům, reklamacím, nekomunikaci ze strany prodejce a podobným problémům. Obecná rada může znít tak, že telefony je ideální nakupovat z distribuce určené pro Českou republiku, tedy u ověřených prodejců, i když u nich pochopitelně na nejnižší částky nedosáhnete. Zde se ale připlatit vyplatí, následná reklamace a řešení problémů bude mnohem snazší a rychlejší. Předejdete také problémům s aktualizacemi, s lokalizací atp.

Diskuze ke článku
Offečka Jablečna
Hlavně si dejte pozor, abyste si nekoupili nic s drojdem. Jedině Apple.
Carda
Já mám vždy jasno huawei mate 10 tím debilním telefonem nic nezkazíš.:D
Ovec
Oblíbený ovčí argument.
Ajfouny si drží svou cenu, je to dobrá investice...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze