Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor

Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor
  • Důležitý je u koupě nového telefonu pre-monitoring trhu a samozřejmě výběr správného obchodníka
  • Náš průvodce vám poradí, na co si dát pozor a jakým nákupům se raději vyhnout

Nákup ze zahraničí

O tom, že se nákup ze zahraničí může někdy vyplatit, není pochyb, u mobilních telefonů to však již nemusí platit v takovém rozsahu, jako jsme byli zvyklí. K ceně za zařízení je nutné připočíst DPH (clo se u mobilních telefonů neplatí, týká se však zbylé elektroniky) a další nemalou položkou je cena za doručení, případně za zprostředkování nákupu třetím článkem.

U nákupu z USA či jiné destinace je nutné počítat i s místní zárukou (ve většině případů 1 rok oproti námi uznávané 2leté záruce) a s dalšími problémy, například v souvislosti s překladem. Jiné je to například při nákupu z Číny, zde se už tuzemští uživatelé naučili nakupovat téměř běžně a až na delší dobu doručení (podle zvolené přepravy), vyšší cenu poštovného (opět podle zvolené dopravy) a kratší záruku (1 rok), lze poměrně pohodlně nakupovat levné smartphony i gadgety. Vstříc prodejům jdou samozřejmě i samotní prodejci, kteří umožňují zaslání zboží bez nutnosti prostředníka přímo na vaši adresu. Ale samozřejmě při platbě předem. Vždy tedy záleží na okolnostech.

Uzamknutý iPhone? Pozor!

V České republice se už nějaký ten rok blokované přístroje na daného operátora neprodávají, v zahraničí však nejde o nic ojedinělého, zvláště pak na území USA. Na co si tedy dávat pozor je víceméně jasné, každopádně u některých kousků je dobré mít se obzvlášť na pozoru – a to jak jinak než u iPhonů. Po iPhonech samozřejmě prahnou zákazníci po celém světě, a tak se nezřídka stává, že zákazníci hledají levnější a málo použité kusy například na zahraničním portále eBay.com. Tam opravdu lze narazit na výrazněji levnější iPhony, a to i v případě, že k dané ceně připočtete DPH, které vám bude na celním úřadě vyměřeno, největší kámen úrazu se však skrývá právě za blokováním na daného operátora.

iPhone blocked

V USA lze stále běžně narazit na zamčené iPhony, u kterých je cena nižší, následné odblokování (uvedení do stavu factory unlocked – odemčení pro použití pro jakéhokoliv operátora bez nutnosti speciálních SIM karet a jailbreaku, který navíc ne u všech přístrojů jde) stojí leckdy i několik tisíc korun. Koupit si odemčení lze opět například na eBay, tam se cena pohybuje od pár stokorun za staré iPhony až po několik tisícikorun za ty nejnovější. O odemčení můžete požádat i samotného operátora, telefon už ale nesmí podléhat smlouvě (například paušálu) a jde pouze o dobrou vůli bez garance. Navíc opět platí stejné pravidlo – ne ve všech případech je takový způsob odemčení možný. Nákup uzamčeného zařízení si tedy doporučujeme důrazně rozmyslet, nakonec by vám mohlo zůstat jen nepoužitelné těžítko, které od vás již nikdo nekoupí. Při nákupu zařízení ze zahraničních portálů můžeme doporučit jednoduché pravidlo – do filtrů pro vyhledávání vždy zadávejte možnost „unlocked“ (odemčený).

Poničený iPhone?

Když už jsme zmínili riziko nákupu uzamknutých iPhonů, nemůžeme opomenout ani nebezpečí nákupu nějakým stylem poničených telefonů. Nejčastěji se můžete setkat s rozbitým displejem. Takový iPhone pak i nadále vcelku bez problému funguje, a tak se prodávají na aukčních portálech docela běžně. iPhone v tomto stavu sice může vyjít levně, a tak se není co divit, že případného zájemce napadne, jestli se takový nákup vyplatí. Ne, nevyplatí.

Nestačí totiž pouze sehnat rozbité sklo (displej je většinou v pořádku), Apple již několik generací spojuje sklo s displejem, a tak vás nemine výměna celého dílu, respektive skla a displeje. A to je zrovna část, která vás bez problému vyjde na 4 až 15 tisíc korun + práce za výměnu. Samozřejmě se můžete pokusit vyměnit sklo sami doma podle návodů na YouTube, takto si ale můžete zničit celý přístroj definitivně. Koupit lze i neoriginální díl, v takovém případě ale riskujete, že displej a sklo nebudou dosahovat takových kvalit. Samozřejmě přijdete o záruku a autorizovaný servis vám takovou výměnu neprovede. Ze začátku výhodná cena se pak může změnit v noční můru, které se doporučujeme vyhnout, a to i přes to, že návody na internetu vypadají „tak jednoduše“.

Padělané zboží

Další nepříjemnou pastí může být nákup padělaného přístroje. To se nejčastěji stává u vlajkových lodí vyhlášených výrobců. V Číně lze na padělané přístroje narazit poměrně běžně, nepříjemnou zprávou je také fakt, že padělky nemusí na první pohled rozeznat ani zkušený uživatel. Designově se totiž mohou lišit jenom v detailech.

Padělek
Některé padělky poznáte hned, některé se tváří přesvědčivě

Méně zkušený uživatel nemusí padělek poznat do doby, než zařízení zapne – pak se většinou telefon prozradí sám velmi často nepovedenou předělávkou grafické nadstavby, případně pomalým chodem. Takové zařízení většinou nabízí i horší výbavu (v některých případech pouze neznatelně), avšak odladěnost je na bodu mrazu. Neméně velkým problémem jsou pak vnitřnosti zařízení, které mohou být životu nebezpečné. Hardware padělků často vypadá jako sletovaný v domácích podmínkách a garance kvality je tak to poslední, co byste mohli čekat. Cena se pohybuje okolo 100 až 250 dolary za povedenější repliky, což znamená úsporu v řádů tisíců, někdy i desetitisíce. Zde neexistuje přesná rada, jak se padělkům vyhnout, doporučujeme nenakupovat telefony z druhé ruky bez vyzkoušení, navíc za podezřele nízké ceny.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze