Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor

Průvodce
5
Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • Důležitý je u koupě nového telefonu pre-monitoring trhu a samozřejmě výběr správného obchodníka
  • Náš průvodce vám poradí, na co si dát pozor a jakým nákupům se raději vyhnout

Jaká distribuce je ta správná?

Když už se přeneseme přes výběr telefonu a počkáme nějaký ten týden na to, aby cena spadla na přijatelnou úroveň, začne pátrání po vhodném obchodě. Jistotou je samozřejmě nákup z české distribuce, na internetu samozřejmě naleznete i telefony z evropské distribuce, případně z distribuce, která není nikterak specifikována. A zde je první důvod k ostražitosti. Zatímco telefon z české distribuce je vždy možné reklamovat přímo u výrobce, ten z jiné distribuce musíte vždy reklamovat v místě, kde jste jej pořídili, což může leckdy obnášet nutnost telefon odeslat na adresu prodávajícího a veškerou komunikaci řešit sami. Výjimku tvoří například Apple, který uplatňuje roční celosvětovou záruku, reklamovat tak můžete prakticky kdekoli, ovšem pouze rok.

A proč se lidé vůbec po telefonech z jiné než tuzemské distribuce vůbec dívají? Samozřejmě hlavně kvůli ceně, která je často mnohem nižší než u telefonu z oficiální distribuce určené pro Českou republiku. Opět si pro srovnání vezmeme telefony známých značek a podíváme se na propad cen, pokud se rozhodnete pro zařízení z jiné než tuzemské distribuce. I zde platí poučka, že čím více prodejců daný telefon nabízí, tím větší je šance na slevu.

Model Oficiální obchod CZ Jiná distribuce Cenový rozdíl
Apple iPhone 11 Pro 29 990 Kč od 24 500 Kč 5 490 Kč
Huawei P30 Pro 17 990 Kč od 13 400 Kč 4 590 Kč
Sony Xperia 1 19 990 Kč od 17 500 Kč 2 490 Kč
Samsung Galaxy S10 20 990 Kč od 14 700 Kč 6 290 Kč

Můžete vidět, že ceny mimo tuzemskou distribuci jsou opravdu velmi lákavé. Abychom byli v našich informacích kompletní, dodáme, že ceny jsme čerpali z portálu Heureka.cz. Obchody nabízející nejnižší cenu nemusí být vůbec špatné, problém právě většinou nastane (ale nemusí) v případě záručního a pozáručního servisu. To je asi největší problém nákupu telefonu z jiné distribuce. Pokud chcete být klidnější, doporučujeme nákup ze (zákazníky) ověřeného e-shopu, vyplatí se tedy číst uživatelské recenze.

Povšimnout si lze několika faktorů, které jsou v podstatě logické. Čím déle je telefon na trhu, tím větší slevu můžete získat, pokud nakoupíte právě z evropské distribuce. Na cenu má vliv také zájem o daný telefon (ceny Samsungů se budou prodejci snažit tlačit co nejníže, protože se jim sleva vrátí na počtu prodaných kusů) a celková cena telefonu určuje, jak velkou slevu může obchodník nabídnout.

Dalším problémem je lokalizace, protože ne všechna zařízení, která u nás můžete zakoupit, musí obsahovat češtinu, a to právě z důvodu, že byla zakoupena mimo náš trh. Problém může nastat například při snaze telefon uvést do továrního nastavení, kdy zmizí čeština, protože ji prodejce do telefonu pouze uměle dohrál. Problémem je také update zařízení jako takový. Často si můžete přečíst, že ten či onen model dostal ze strany výrobce oficiální aktualizaci, která je dostupná pro evropský trh. Pokud je ale vaše zařízení zakoupené přeprodejcem na jiném trhu, aktualizace se vás může týkat například za další půl rok, kdy se výrobce rozhodne aktualizovat telefony z dané oblasti. Problémem je také to, že ne všechny značky u nás mají oficiální zastoupení.

Neméně důležitá certifikace

Před pár lety se českým internetem rozletěla informace o tom, že častý nákup tuzemských zákazníků z Číny s sebou přinesl nové problémy – telefony totiž vůbec nebyly certifikovány pro užívání na tuzemském trhu (respektive chyběla evropská homologace), tudíž zde neměly co dělat. Chybějící homologace je primárně legislativní záležitost, telefony zde samozřejmě bez problému fungují, ale nemají na to oprávnění ze zákona, což by mohl být problém, především proto, že za prodej takových zařízení hrozí velká pokuta.

A jak poznat homologované zařízení? Podle označení CE (Conformité Européenne), které musí být jak na samotném zařízení, tak také na originální krabici od výrobce. Toto potvrzení jasně deklaruje, že označený produkt splňuje všechny právní požadavky označení. Znamená to, že u daného produktu byla před uvedením na evropský trh notifikovaným orgánem ověřena shoda s příslušnými právními požadavky. V takovém případě jej lze prodávat v celé Evropské unii.

CE vesrus China Export

Na závěr ještě jedno upozornění, není CE jako CE. Řada čínských prodejců na svých zařízení sice má označení CE, ale nejedná se o homologaci Conformité Européenne, ale o obyčejné zkratky pojmu China Export. Proč by to výrobci čínských smartphonů dělali? Jednoduchá odpověď, CE vypadá prakticky stejně jako CE u homologovaných zařízení, proto si je běžný zákazník může často zaměnit a získat dojem, že kupuje homologované zařízení. Ověření je přitom jednoduché, u oficiální značky se při protažení písmene C do kružnice dotkne její obvodová hrana vnější hrany písmene E. U čínského plagiátu se při stejném postupu znaky prolnou.

Diskuze ke článku
Offečka Jablečna
Hlavně si dejte pozor, abyste si nekoupili nic s drojdem. Jedině Apple.
Carda
Já mám vždy jasno huawei mate 10 tím debilním telefonem nic nezkazíš.:D
Ovec
Oblíbený ovčí argument.
Ajfouny si drží svou cenu, je to dobrá investice...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze