Dell XPS 13 (2015)
recenze

Dell XPS 13 (2015)

Elegantní pracant bez rámečků

V záplavě dnešních notebooků je velmi těžké se odlišit. Společnost Dell na to jde po svém a v lednu tohoto roku představil model XPS 13. Ten má, mimo elegantního designu, zaujmout především minimálními rámečky okolo displeje, které z něj dělají nejmenší 13palcový notebook na světě. Přes své rozměry má ale dostatečný výkon, který mu zajišťují nízkonapěťové procesory Intel.

Výkon: více než čekáte

Pokud očekáváte, že Dell v tomto případě dosadil slabší procesor, který zvládne maximálně kancelářskou práci, pak se mýlíte. Osazený Intel Core i7 má dostatek výkonu pro pokročilý multitasking a rozhodně se nebojí i náročnějších úkonů. Horší je to s integrovanou grafickou kartou, která není připravená na celonoční hraní nových titulů ani na pokročilou práci s multimédii. Na to ale ostatně notebook ani není určen.

Procesor a operační paměť

Přes rozměry vás překvapí právě procesor. Jak jsme již uvedli, Dell se rozhodl dosadit nízkonapěťový dvoujádrový Intel Core i7 5500U architektury Broadwell taktovaný na 2,4 GHz, kterému v tomto případě sekunduje 8 GB operační paměti typu DDR3. Tento výkon by měl bohatě dostačovat na běžnou kancelářskou práci a náročnější multitasking. Při běžném vytížení jako je kancelářská práce, či surfování na internetu o jeho práci nebudete vědět, zařízení je velmi tiché. Při vyšším zatížení s režimem TurboBoost je procesor schopen přetaktování až na 3,2 GHz, přesto je ale celé zařízení v celku tiché a rozhodně vás od práce rušit nebude.

Přesto ale extrémní výkony nečekejte. Notebook zvládne základní tvoření obsahu a perfektně mu sedí i jeho konzumace, avšak pokročilé tvoření například v grafických programech by procesor nezvládl.

Vzhledem k použitým materiálům a subtilnosti celého zařízení, které má výdechy větráku umístěny vespod základny, jsme se obávali větších teplot základní desky. Ty se ovšem nepotvrdily a zařízení se pohybuje lehce nad průměrem. V klidové režimu se teploty pohybují okolo 52 stupňů . Při maximální zátěži jsme se dostali lehce nad 80 stupňů. Na povrchu těla se to projevovalo vyššími teplotami v oblasti výdechu notebooku, ale rozhodně se nejednalo o nikterak omezující vlastnost.

Grafika

Dá se předpokládat, že notebook není zaměřen na hraní ani grafický náročné úkony, a tak ani grafická karta tomu není přizpůsobena. Nalezneme zde integrovanou grafiku Intel HD Graphics 5500 s frekvencí 300 MHz, na které si hry jako Crysis 3 nebo Company of Heroes 2 prostě nezahrajete. Pokud jste ovšem příznivci méně náročných her jako je FIFA 14 nebo Tomb Rider (2013) a stačí vám i střední detaily, pak si s touto grafickou kartou vystačíte a po práci nebo cestování si budete moci méně náročnými hrami ukrátit čas.

Úložiště

Ve všech modelech Dell XPS 13 nalezneme rychlý SSD disk. Nutno přiznat, že k souborům se skutečně dostanete během pár sekund a celý běh systému je příjemně svižný. V tomto případě má disk kapacitu slušných 256 GB, a po prvním spuštění je k dispozici necelých 200 GB. Tato kapacita by měla cílové skupině, na kterou toto zařízení cílí, dostačovat, ovšem nezlobili bychom se ani za možnost vybrat si 512 GB. Takto máte možnost zvolit námi testovanou variantu, nebo model se 128 GB SSD diskem, což je už opravdu nízká hodnota i pro běžného uživatele.

Operační systém: žádná překvapení

Operační systém zde zastupuje tradičně Windows ve verzi 8.1 Pro s jeho klasickým prostředím ModernUI. Díky dotykovému displeji tak ovládání nebude problém a pro klasické používání s myší a klávesnicí je k dispozici pochopitelně i desktopová obrazovka.

Dell si předpřipravil několik utilit pro snadnější ovládání systému, jako je například Dell Command Update, který vás upozorní na aktualizace vašeho přístroje či Dell Audio pro snadnější nastavení zvuku. Další jsou utility pro jednodušší obnovení notebooku do původních nastavení ( Dell backup and recovery) či Dell Info pro rychlé získání údajů o vašem zařízení. Těchto zjednodušujících utilit máte k dispozici celkem devět , a pokud je nechcete využívat, lze je snadno smazat, ovšem nutno říci, že většina z nich je překvapivě použitelná a urychlí vám nastavení žádaných funkcí, nevyplatí se tedy je tradičně bezhlavě mazat.

Zabezpečení: žádné hrozby

Dell neopomněl ani ochranu vašich dat a samotného přístroje. Z hardwarového zabezpečení můžeme jmenovat zámek Noble. Z těch softwarových je k dispozici Dell Protected Workspace, který pomáhá chránit vaše data před malwarem. Samozřejmé je u společnosti Dell další nepřeberná nabídka ochrany dat jak u jedince, tak u společnosti, jako je například Dell Data Protection Enterprise Edition. Trochu naopak zamrzí absence čtečky otisků prstů nebo dalších zařízení pro vyšší ochranu a zároveň pohodlnější přihlašování bez nutnosti zadávat neustále hesla.

Diskuze ke článku
Milan
Nejsem úplně odborník na IT.Když má dvakrát procesor 2,4 Ghz dá se to sčítat tak že to výjde na 4,8 Ghz?
vvv
HDMI sice nemá, ale má micro a dell prodává redukci.
iOSHater/AndroidHater
U DELLů jsem si všiml jednoho nepříjemného konstrukčního řešení a tím je umístění WiFi antény pod klávesnici a ne do víka displeje. Takže na to pozor, je třeba si to před koupí ověřit, jak to ten či onen model má řešeno, protože s anténou pod klávesnicí nebo dokonce pod deskou (jako to má nová řada Vostro), si AC standard moc uživatel neužije...
Jméno
Sorry, ale aby měl notebook za 40 000 kolem klávesnice bakelit... Navic na ultrabook se mi zda docela tlustý.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze