HP Pavilion x2
recenze

HP Pavilion x2

Levná konvertibilní designovka
9

Pavilion x2 představuje jeden z mála konvertiblů z dílny HP, který nabízí příznivou cenovku, přesto toho však má mnoho co nabídnout. Mimo atraktivní červené varianty a líbivého designu poskytuje také plnohodnotný USB port přímo v těle tabletu. Velkou předností je i mimořádná výdrž na jedno nabití. Ukrývá HP Pavilion x2 vůbec nějaké mínusy?

Zvuk a webkamera: jen pro efekt

HP i v modelu Pavilion x2 láká na reproduktory značky Bang & Olufsen. V oblasti tabletu jde však přinejmenším o průměr. Basové podání téměř chybí a zvuk má plechový nádech. Není to sice to nejhorší, s čím se lze setkat, i tak bychom od reproduktorů čekali více, a to nejen kvůli značce Bang & Olufsen, ale také kvůli designu, kdy obrovské průduchy reproduktorů naznačují slibné výsledky. Mnohem lepších kvalit dosáhnete po připojení libovolných sluchátek do 3,5mm jacku. Ani k webkameře nebudu pět ódy, protože se jedná o známou 720p kamerku, kterou najdeme v téměř všech noteboocích. Za dobrého osvětlení tedy nebude s videohovory problém, ovšem za zhoršených světelných podmínek zázraky neočekávejte.

HP Pavilion x2 10

Nelíbilo se nám:

  • plechový zvuk při vysokých tónech

Hardware a výkon: 2 GB RAM stále nestačí

Jak jsem již výše zmiňovala, u modelu x2 není jednoduché vyznat se ve spletitém číslování modelů. Ten náš dostal označení 10-n111nc. V portfoliu HP se vyskytují i modely se stejnou výbavou, jakou disponuje i ten náš, avšak s jiným číselným označením kvůli barvě. V nám zapůjčeném modelu tiká čtyřjádrový procesor Intel Atom x5-Z8300 Cherry Trail, jehož takt činí 1,44 GHz. V procesoru je také integrovaný grafický čip Intel HD, jenž svými výkony dává znát, že rozhodně nebude pro hráče. Díky pouhým 2 GB operační paměti (DDR3L) je bohužel Pavilion x2 opravdu zařízením pouze pro konzumaci obsahu a vyšší výkony po něm nelze požadovat. Už v základu je zařízení velmi pomalé a náročnější multitasking je pro něj španělskou vesnicí. Pokud ho přeci jen vystavíte většímu vytížení, zařízení kompletně zamrzne a notnou chvíli musíte čekat. To platí i u dalších běžných akcí jako otevření galerie, zapnutí webového prohlížeče nebo i jakéhokoli pokusu o nastavení. Několikrát se stalo, že konvertibl musel být restartován, protože po takovémto zamrznutí si začal doslova žít vlastním životem: zobrazoval notifikační centrum, spouštěl aplikace a následně je i sám vypínal. Detekoval i kontakt na displeji, aniž by se ho kdokoliv dotýkal. Ve finále nepomohla ani reinstalace Windows.

K výkonu toho tedy bylo řečeno dost a napoví i benchmarky zobrazené výše. Zapomenout nesmíme na vnitřní úložiště typu eMMC, které poskytuje skromných 64 GB. Pokud by vám to bylo málo, k dispozici máte i model s vestavěným půlterovým HDD v doku. My se budeme zaobírat naším kouskem, který pro vaše data poskytne prostor o velikosti čistých 42 GB. To není mnoho, a tak vás jistě potěší i podpora paměťových microSDXC karet pro jeho rozšíření.

Líbilo se nám:

  • podpora microSDXC karet

Nelíbilo se nám:

  • malé úložiště
  • při vyšším vytížení zamrzává
  • pouze 2 GB RAM

Operační systém: pěkně čistě

HP do Windows 10 Home integrovalo i některé své aplikace. Jednou z nich je vcelku šikovný program Recovery Manager, který pomáhá s obnovou systému do určitého bodu nebo rovnou do továrního nastavení. K dispozici je také Support Assistant, který vám pomůže stahovat aktualizace či změnit nastavení. A ano, ani tady nechybí antivirus McAfee. Velmi použitelně se jeví utilita Play od Bang & Olufsen pro ovládání a nastavení zvuku, která ale výsledný výstup zlepší jen minimálně. Přidávám HP tedy bod za to, že nechal systém prakticky čistý bez zbytečného bloatwaru.

Líbilo se nám:

  • systém bez zbytečného bloatwaru
Diskuze ke článku
Jiří Batěk
Jiří Batěk
Já jsem měl tablet s obdobným hardwarem ale problémy s výkonem které zmiňujete jsem neměl ,takže chyba někde jinde.
kultus
Presne tak, zkousel jsem snad vsechny do 10K a vykon na tech novych atomech je lepsi nez jsem cekal. Jiste, neni to i3/i5 s poradnym SSDckem a 4GB by bylo pro multitasking i nenazrane internet.prohlizece lepsi, ale kdyz to srovnam s prvni a druhou radou atomu tak je to nebe a dudy. Rozjedete celkem slusne hry 2005-2008 nebo novejsi co jsou mene narocne takze ty kecy o solitairu si strcte nekam, neni to pravda. Sam mam acer switch 10v a neni problem utahnout i FHD, Edge je neskutecne plynuly skoda jen ze zaspali ty doplnky a kdyby se pochlapili i vyvojari chrome/firefox tak je naka konkurence. Uplne v pohode pouzitelne notebooky a pro nenarocne i vic nez to.
figura
Levná dizajnovka za 10.000,-? Před lety jsem koupil podobný netbook za 4.000,-
havel
nenapada me na co je tenhle kram dobrej

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze