Zvuk a webkamera: jen pro efekt
HP i v modelu Pavilion x2 láká na reproduktory značky Bang & Olufsen. V oblasti tabletu jde však přinejmenším o průměr. Basové podání téměř chybí a zvuk má plechový nádech. Není to sice to nejhorší, s čím se lze setkat, i tak bychom od reproduktorů čekali více, a to nejen kvůli značce Bang & Olufsen, ale také kvůli designu, kdy obrovské průduchy reproduktorů naznačují slibné výsledky. Mnohem lepších kvalit dosáhnete po připojení libovolných sluchátek do 3,5mm jacku. Ani k webkameře nebudu pět ódy, protože se jedná o známou 720p kamerku, kterou najdeme v téměř všech noteboocích. Za dobrého osvětlení tedy nebude s videohovory problém, ovšem za zhoršených světelných podmínek zázraky neočekávejte.

Nelíbilo se nám:
- plechový zvuk při vysokých tónech
Hardware a výkon: 2 GB RAM stále nestačí
Jak jsem již výše zmiňovala, u modelu x2 není jednoduché vyznat se ve spletitém číslování modelů. Ten náš dostal označení 10-n111nc. V portfoliu HP se vyskytují i modely se stejnou výbavou, jakou disponuje i ten náš, avšak s jiným číselným označením kvůli barvě. V nám zapůjčeném modelu tiká čtyřjádrový procesor Intel Atom x5-Z8300 Cherry Trail, jehož takt činí 1,44 GHz. V procesoru je také integrovaný grafický čip Intel HD, jenž svými výkony dává znát, že rozhodně nebude pro hráče. Díky pouhým 2 GB operační paměti (DDR3L) je bohužel Pavilion x2 opravdu zařízením pouze pro konzumaci obsahu a vyšší výkony po něm nelze požadovat. Už v základu je zařízení velmi pomalé a náročnější multitasking je pro něj španělskou vesnicí. Pokud ho přeci jen vystavíte většímu vytížení, zařízení kompletně zamrzne a notnou chvíli musíte čekat. To platí i u dalších běžných akcí jako otevření galerie, zapnutí webového prohlížeče nebo i jakéhokoli pokusu o nastavení. Několikrát se stalo, že konvertibl musel být restartován, protože po takovémto zamrznutí si začal doslova žít vlastním životem: zobrazoval notifikační centrum, spouštěl aplikace a následně je i sám vypínal. Detekoval i kontakt na displeji, aniž by se ho kdokoliv dotýkal. Ve finále nepomohla ani reinstalace Windows.
K výkonu toho tedy bylo řečeno dost a napoví i benchmarky zobrazené výše. Zapomenout nesmíme na vnitřní úložiště typu eMMC, které poskytuje skromných 64 GB. Pokud by vám to bylo málo, k dispozici máte i model s vestavěným půlterovým HDD v doku. My se budeme zaobírat naším kouskem, který pro vaše data poskytne prostor o velikosti čistých 42 GB. To není mnoho, a tak vás jistě potěší i podpora paměťových microSDXC karet pro jeho rozšíření.
Líbilo se nám:
- podpora microSDXC karet
Nelíbilo se nám:
- malé úložiště
- při vyšším vytížení zamrzává
- pouze 2 GB RAM
Operační systém: pěkně čistě
HP do Windows 10 Home integrovalo i některé své aplikace. Jednou z nich je vcelku šikovný program Recovery Manager, který pomáhá s obnovou systému do určitého bodu nebo rovnou do továrního nastavení. K dispozici je také Support Assistant, který vám pomůže stahovat aktualizace či změnit nastavení. A ano, ani tady nechybí antivirus McAfee. Velmi použitelně se jeví utilita Play od Bang & Olufsen pro ovládání a nastavení zvuku, která ale výsledný výstup zlepší jen minimálně. Přidávám HP tedy bod za to, že nechal systém prakticky čistý bez zbytečného bloatwaru.
Líbilo se nám:
- systém bez zbytečného bloatwaru