Apple vs. Samsung: srovnali jsme fotoaparáty Galaxy Note8 a iPhonu 8 Plus

Apple vs. Samsung: srovnali jsme fotoaparáty Galaxy Note8 a iPhonu 8 Plus
  • V redakci se nám sešly dva špičkové fotosmartphony – nový Apple iPhone 8 Plus a Samsung Galaxy Note8
  • Oba bodují optickým fotoaparátem, portrétním režimem nebo 2× optickým zoomem

Dvojnásobný zoom

V případě dvojnásobného zoomu platí o kresbě a kvalitě snímků v podstatě to samé jako u exteriérových fotek. Samsung se zde ale ujímá vedení díky optické stabilizaci i na druhém fotoaparátu. Navíc má lepší světelnost než iPhone. Výsledkem tak bylo, že jsme s iPhonem v interiéru museli pořídit několik fotografií, aby alespoň jedna byla srovnatelně ostrá jako u Samsungu. Obecně tak platí, že při použití 2× zoomu dosáhnete se Samsungem ostřejších a kvalitnějších fotografií, zejména pak v interiéru a obecně za zhoršených světelných podmínek. Samsung vyhrává.

Apple iPhone 8 Plus – 1 : 2 – Samsung Galaxy Note8

Portrétní režim

Portrétní režim s efektním rozmazáním pozadí je módní věc. Díky dvěma fotoaparátům s odlišnou ohniskovou vzdáleností telefony poznají, co je v popředí a co vzadu, pozadí tak mohou efektně uměle rozmazat. Zatímco Samsung nabízí u Notu8 duální fotoaparát vůbec poprvé, Apple ho už nějakou dobu u větších iPhonů používá. Nabízí se tedy, že Apple bude mít režim mnohem dotaženější, ale není tomu tak. U obou telefonů závisí hodně na náhodě a u každé scény je nutné pořídit více fotografií a doufat, že software nerozmaže nevhodně nějakou část těla nebo naopak nezapomene rozmazat něco v pozadí. Problém obecně dělají složitější scény, kdy za focenou osobou není dostatečný odstup od lidí nebo věcí v pozadí. Obecně jsme ale konstantně lepších výsledků dosahovali u Samsungu. Apple z nějakého důvodu často rozmaže i oblečení focené osoby nebo její vlasy, typicky tak, jako na našem testovacím snímku. Celkově mají ale oba telefony co dohánět a i když jde o zajímavou doplňkovou funkci, ani u jednoho přístroje není dotažena k dokonalosti natolik, aby si odnesl bod. Bodový příděl tak zůstává stejný.

Apple iPhone 8 Plus – 1 : 2 – Samsung Galaxy Note8

Interiér

V interiéru svádějí oba smartphony velmi, velmi vyrovnaný souboj. Oba produkují špičkové snímky s minimem šumu, plnými detaily a věrnou barevností a těžko na fotkách hledat nějaké vady. Pokud se na ně zaměříme podrobně, zjistíme, že mírně nižší úroveň šumu na výsledných snímcích má Samsung, u kterého jsou malé nápisy na snímcích o trochu lépe čitelné. Rozdíl je ale skutečně malý. Pozorovat však lze lepší volbu expozice u Samsungu, který nepřepaluje světlá místa, čehož se u iPhonu občas dočkáváme. V této disciplíně tedy vítězí Samsung, ale rozdíl je opravdu velmi minimální a udělujeme mu pouze půl bodu navíc.

Apple iPhone 8 Plus - 2 : 3,5 - Samsung Galaxy Note8

Makro

V případě makro snímků je souboj vyrovnaný. Se Samsungem se však můžete dostat k objektu mnohem blíže, zaostří i na velmi krátkou vzdálenost, kde už to iPhone nesvede. Díky clonovému číslu f/1,7 navíc rozmaže více pozadí. Na druhou stranu je složitější s ním nechat ostré to, co skutečně chcete a kraje květiny už někdy rozostřuje. iPhone podává konstantně dobré výsledky s velmi hezky prokreslenými detaily. Oba telefony si odnáší bod.

Apple iPhone 8 Plus - 3 : 4,5 - Samsung Galaxy Note8

Samsung fotí lépe

Závěr? Samsung vyhrává a celkově s ním pořídíte lepší snímky. V běžných podmínkách jsou rozdíly velmi, velmi malé a závisí spíše na vašich preferencích co do barevnosti snímků. Kde Samsung boduje, je sekundární fotoaparát, který má optickou stabilizaci a lepší světelnost a v praxi je to hodně znát. Mírně lepší výsledky s více detaily podává také v interiéru a zhoršených podmínkách, třeba v noci. Rozdíly jsou však malé a oba telefony patří k naprosté špičce. Otázkou nyní je, jak si Galaxy Note8 poradí s novým iPhonem X, který bude mít stabilizaci obou fotoaparátů. Rozhodně to bude velmi těsný souboj, na který se těšíme.

Snímky kterého telefonu se líbí více vám? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem!

Diskuze ke článku
iaudios
Já radši samsung galaxy j7, ten má 15 megapixelů =D
(mám ho)
Jooo mimochodem apple je hovno >:D
Leader
Co je to za konverzaci bez Absoluta Nofucka?
Ač příznivec Apple, musím konstatovat, že jde o velmi vyváženou recenzi a Samsung je o fous lepší, zatím.
pb
čekal jsem to jednoznačnějsi

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze