Jakým způsobem evidujete své úkoly? Určitě vás napadne spousta možností, a každý preferuje něco jiného. Někdo zůstává věrný papírovému diáři, další je píše do kalendáře jako události, ale co byste říkali specializované aplikaci? Dnes vám jednu takovou představíme, jmenuje se Wunderlist a stáhnout si ji můžete zcela zdarma.
Registrace je nezbytností
Po instalaci a prvním spuštění se budete muset zaregistrovat nebo zadat svoje existující uživatelské jméno a heslo, pokud už účet máte. Je to kvůli synchronizaci, o které se zmíním později. Bez registrace bohužel není možné Wunderlist používat, dále než na domovskou obrazovku se nedostanete. Nicméně registraci opravdu neberte jako nutné zlo, synchronizaci s cloudovým úložištěm určitě oceníte.
V jednoduchosti je síla
Rozhraní aplikace Wunderlist je velmi jednoduché, což možná někoho odradí, ale u podobných úkolovníků platí, že v jednoduchosti je síla. Verze pro telefon a tablet se drobně liší, u tabletu v levé části aplikace vidíte seznam kategorií, do kterých můžete úkoly zařadit a vpravo jednotlivé úkoly. U mobilu je na hlavní obrazovce jen seznam kategorií, k úkolům se dostanete po volbě kategorie. Každá kategorie má u sebe uvedeno, kolik obsahuje úkolů.
Kategorie si samozřejmě můžete přidávat a odebírat dle libosti. Speciální standardní kategorií, kterou jako jedinou měnit nemůžete, je "Inbox". Zde zařazujete úkoly, o kterých ještě nevíte kam budou patřit, s tím že je doplníte či roztřídíte později.
U každého z úkolů můžete evidovat text, poznámku, datum plánovaného dokončení, upomínku a prioritu (ta má dva stavy, buď ano, nebo ne). V seznamu má každý úkol na prvním místě checkbox, jeho zaškrtnutím úkol zešedne, což znamená, že už je dokončený. Konkrétní seznam úkolů můžete sdílet s jinými uživateli.
Pod seznamem kategorií je několik ikonek, kterými se přepínáte mezi různými pohledy na úkoly, například úkoly s prioritou, dnešní, zítřejší a podobně.
Úkoly do Wunderlistu můžete přidávat i za pomocí e-mailu, stačí ho poslat z vaší registrované e-mailové adresy na e-mailovou adresu me@wunderlist.com, po nejbližší synchronizaci se objeví v aplikaci. Předmět e-mailu je název kategorie (pokud neexistuje, pak bude vytvořena), tělo emailu je text úkolu.
Možnosti konfigurace aplikace v nastavení jsou minimální. Co se týče prostředí, můžete si vybrat z několika různých pozadí. Dále tam najdete nastavení formátu data a možnost přepnout Wunderlist do jiného jazyka. Je škoda, že mobilní verze u iOS češtinu nemá, ta desktopová a verze pro Android lokalizovaná je.
Existuje i desktopová verze
Wunderlist pro telefony a tablety najdete na Google Play a App Store, mimo ně existuje ještě desktopová verze pro počítače s Windows a Mac. I tyto desktopové verze jsou zdarma. Úkoly ve Wunderlistu se mezi všemi platformami synchronizují prostřednictvím cloudu. Stačí se pak například na počítači přihlásit pod vaším uživatelským jménem a heslem a vidíte hned vše, co jste před chvílí editovali z mobilu. Vlastní cloudové úložiště přináší ještě jednu výhodu, tou je webová verze. Pokud z nějakého důvodu nemáte přístup k telefonu / tabletu nebo nemůžete nainstalovat desktopovou aplikaci, dostanete se k vašim úkolům přes webové rozhraní.
Má nějaké nedostatky?
Má Wunderlist nějaké nedostatky? Existují samozřejmě podobné aplikace, které mají funkcí mnohem více, většina z nich (těch lepších) jsou ale placené. Wunderlist například neumí úkol promítnout do kalendáře, neumí do jednoho úkolu vnořit další (podúkol), nepodporuje synchronizaci se službami třetích stran (například Google Tasks či Toodledo).
Aplikaci jsem testoval na novém iPadu a na telefonu Samsungu Galaxy S II. Verze pro Android a iOS se lehce graficky liší, ale víceméně jen rozložením ovládacích prvků, není to nijak zásadní. Na obou zařízeních fungovala perfektně.
Ačkoli to vývojáři na titulní stránce svého webu nijak nepropagují, tak Wunderlist je oficiálně dostupný i pro platformu Windows Phone a Blackberry. Vyzkoušel jsem ji na telefonu HTC Pro 7 s Windows Phone 7.5, vzhledem je hodně podobná verzím pro iPhone a Android, plně však respektuje prostředí Metro. Stejně jako verze pro iOS, ani Windows Phone verze není bohužel lokalizovaná do češtiny. Češtinu v názvech a popisech úkolů samozřejmě umí.
Závěr
Wunderlist je jednou z mnoha aplikací, kterou lze použít pro evidenci úkolů. Líbí se mi na ní, že existuje aplikace pro obě majoritní mobilní platformy, potěší i verze pro Windows a Mac. Aplikace je zcela zdarma, neplatíte ani žádné další poplatky, v aplikaci se nezobrazují reklamy. Hledáte-li tedy úkolovník, který vám základní formou umožní evidovat vše, co nechcete nosit v hlavě, pak Wunderlist určitě vyzkoušejte.
Jak se vám Wunderlist líbí? Máte nějakou jinou oblíbenou aplikaci pro evidenci úkolů?
Stáhnout Wunderlist pro Android
Stáhnout Wunderlist pro iPhone
Stáhnout Wunderlist pro Windows Phone Stáhnout Wunderlist pro Blackberry
Není to žádný time manager, prostě jen jednoduchý úkolovník a kdo tak k němu přistupuje, bude spokojen.