Huawei je jedním z největších světových výrobců mobilních telefonů a momentálně mu patří třetí příčka v počtu prodaných smartphonů. V domácí Číně, kde prodá 70 procent své produkce, je dokonce podle některých posledních analýz jedničkou, když předběhl Xiaomi. Letos chce celosvětově prodat na 100 milionů smartphonů. To má být ale zatím pouze začátek a Huawei má na příští rok ještě vyšší ambice. Nejen v počtu prodaných smartphonů, ale i v jejich ceně.
Huawei chce pod svojí značkou prodávat zejména dražší a lépe vybavené přístroje a už rozhodně nechce působit jako výrobce levných telefonů. To ostatně dosvědčuje i strategie oddělení značky Honor prodávající levnější přístroje. Už letos prodává Huawei v premium segmentu 30 % své produkce a příští rok to má být ještě více. Huawei ale nestačí Čína a příští rok chce prodat více telefonů a wearables zejména v zahraničí. Už nyní například nastala paradoxní situace, kdy Huawei Watch nejsou v prodeji v Číně, ale v zahraničí ano. Důvodem je absence Googlu na čínském trhu. A že by Číňané takové hodinky opravdu hodně chtěli dosvědčuje i naše návštěva ve vlajkovém Huawei obchodě v Šanghaji, kde se na hodinky s velkým zájmem dívali jak zaměstnanci, tak zákazníci.
Force touch ano, zahnuté displeje ne
Jak chtějí větších prodejů dosáhnout a jaké jsou nejbližší zajímavosti, kterých se u telefonů Huawei dočkáme? V oblasti displejů se velké revoluce nedočkáme. Huawei zatím nevidí budoucnost v zahnutých displejích, které jsou zahnuté jen pro efekt a nepřináší praktické využití tak, jako například u LG. Telefonům Huawei zůstane zapovězeno i 4K rozlišení displeje, které přináší například Sony Xperia Z5 Premium, a my říkáme hurá. Sám Kevin Ho říká, že 4K je v telefonu nesmysl a většinou stačí i FullHD, u větších tabletofonů maximálně 2K.
Dočkáme se ale většího nasazení AMOLED displejů a prim bude hrát Force Touch, který jsme vyzkoušeli na Huawei Mate S. Kevin Ho přiznává, že toho zatím Huawei v této souvislosti moc neukázal, ale slibuje, že se máme těšit na hlubokou integraci do prostředí a mnoho užitečných funkcí stejně, jako u Applu a jeho iPhonu 6s. A proč vlastně Huawei neintegroval Force Touch do všech variant modelu Mate S? Je to jednoduché. Výrobci jednoduše nebyli schopni dodat požadovaných počet kusů Force Touch displeje tak, aby mohl být ve všech Mate S. Zajímavostí je, že Huawei vidí výhody v AMOLED displejích a můžeme se údajně těšit na více prémiových modelů s tímto typem displeje.
Huawei Mate S – testovací video, 1080p, exteriér
Nanomateriály pro částečnou voděodolnost
Pozornost si jistě zaslouží i sázka na speciální voduodpuzující nanomateriály místo speciálních vodotěsných konstrukcí, jaké má například Sony. A důvod? Vodotěsnost si údajně vždy vyžádá kompromisy v designu a Huawei touto cestou jít nechce – prioritou jsou tenké, kovové telefony bez zbytečných ústupků.
USB-C už brzy, ale bez bezdrátového nabíjení
Huawei věří novému standardu USB-C a už brzy ho uvidíme v nejdražších smartphonech a v roce 2016 se postupně rozšíří i do modelových řad střední třídy. Proč ale nevybavit novým konektorem jednoduše všechny nově představené modely? Vysvětlení je celkem překvapivé. Důvodem nejsou náklady, ale malé rozšíření příslušenství, zejména nabíječek. Každý má microUSB, USB-C je ale raritou. Zatímco uživatelé dražších telefonů budou mít menší problém investovat do případného nového příslušenství, které je zatím vcelku drahé a špatně se shání, pro majitele levnějších telefonů by to mohlo vytvářet zbytečné bariéry a komplikace.
Na co se naopak u Huawei telefonů těšit nemůžeme, je bezdrátové nabíjení. To Huawei, jak nám Kevin Ho vysvětlil, považuje za berličku pro případ, že má telefon horší výdrž baterie, aby si člověk mohl dobít pohodlně telefon několikrát denně. Přitom Huawei chce jít cestou co nejlepší výdrže na jedno nabití. Nicméně Kevin bezdrátovou technologii nevyloučil, nicméně jasně říká, že pokud bude, tak jen u několika málo smartphonů, které mají například menší kapacitu baterie. Ze stejných důvodů se Huawei ani nechystá vyrábět powerbanky, které například konkurenční Xiaomi hodně proslavilo.
Prioritou, do které Huawei hodně investuje, je fotoaparát. Nutno uznat, že v posledních vlajkových lodí Huawei je skutečně velmi schopný a kreativní režimy, jako malování světlem, patří mezi skutečně výjimečné. Už v příštím roce bychom se pak měli údajně setkat s telefonem, který přinese „velmi kreativní fotomodul“ a Huawei s ním chce dobít metu nejvyšší – nejlépe fotícího telefonu.
S Googlem i nadále
Zajímavostí také je, že i přesto, že Huawei je jedním z mála světových výrobců, který je schopen si vyrábět vlastní procesory, neznamená to, že bude své procesory používat výhradně. V portfoliu mají své místo i procesory od Qualcommu, zejména však v nižších řadách. Výjimky se však najdou. Například nový Nexus 6P, na který má mimochodem Huawei údajně velmi dobrou odezvu od zákazníků i Googlu, používá také procesor od Qualcommu. Huawei si totiž nechce rozházet dobré vztahy s dodavateli a ve svém portfoliu by rád nastolil jakousi rovnováhu. Vzhledem k velmi dobré odezvě ohledně nového Nexusu 6P se Huawei snaží zajistit si návrh a výrobu i dalších generací Nexusů. Naopak s Microsoftem si Huawei příliš netyká a po nepříliš úspěšných modelech Ascend W1 a W2 se v blízké době na žádné další Windows telefony těšit nemáme.
Kevin se rozpovídal také o softwaru a uživatelské nadstavbě EMUI, kterou Huawei používá. Věděli jste například, že její design má nyní na starost bývalá designérka Applu Abigail? Velmi pozitivních zpráv jsme se dočkali na adresu updatů, a to jak bezpečnostních, tak na vyšší verze Androidů. V této oblasti má totiž Huawei co dohánět a zákazníci, včetně vás, našich čtenářů, si toho všímají. Huawei zpětnou vazbu vnímá a už v příštím roce se chce výrazně polepšit a přinášet častější updaty a také poskytovat delší podporu co se updatů na vyšší verze Androidu týče.
Plán Huawei je tedy jasný – vyrábět výborně zpracované a elegantní telefony s velmi dobrou výbavou, zaměřit se na fotoaparát a přinést poslední technologické inovace, jako například USB-C. A pod značkou Honor prodávat telefony s velmi dobrým poměrem ceny a výbavy. Pokud vše vyjde, nemuselo by to trvat ani tak dlouho, a uvidíme zajímavý souboj o druhé, a možná i první místo v počtu prodaných smartphonů na světě.
TIP: přečtěte si reportáž z továrny Huawei, kde se vyrábí model P8