TrashOut - zatočte se skládkami

2

Svět nám zpříjemňují nejnovější technologie – třeba život bez chytrého mobilního telefonu si už dnes spousta lidí neumí představit. Stejně tak jsou tu ale problémy, které nám život znesnadňují. Třeba skládky. A proti nim vyrazila aplikace TrashOut, díky které můžete nelegální skládky hlásit a s pomocí různých organizací odstraňovat.

Pokud sledujete svět kolem sebe, tak jistě čas od času narazíte na nepovolenou skládku. Někdo třeba nechce řešit likvidaci několika starších spotřebičů, tak je vyklopí někde u cesty a dál se o ně nestará. V lese narazíte na starý nábytek a nepořádek, který tam jistě nemá co dělat. Znečišťování přírody je nepříjemná věc, která má vliv na kvalitu života lidí i zvířat. Pevně věřím, že vám problém znečišťování není lhostejný, a proto by vás mohla zajímat zajímavá aplikace TrashOut od slovenských vývojářů, která dává do rukou odpovědných lidí silný nástroj.

TrashOut
zdroj: trashout.me

Společně proti odpadu

Už v roce 2009 se v hlavách několika slovenských vývojářů zrodila myšlenka na aplikaci, která by pomáhala v čištění přírody. Všichni používáme chytré telefony, tak proč by nemohly pomáhat také přírodě? V letech 2010 a 2011 vznikaly různé prototypy, o projekt se také začala zajímat některá média a různé organizace, například Greenpeace, a v březnu 2012 byla na světě aplikace pro iPhone. Zásadní ale bylo, že s vývojáři začala spolupracovat slovenská vláda.

Hned v dubnu se objevila aplikace pro Android a začala sbírat různá ocenění. O aplikaci se postupně dozvídal i okolní svět a ještě v roce 2012 se registrovali první uživatelé z Německa, Rakouska a Irska. Pak přišlo na řadu Polsku a TrashOut se začal dostávat do televize a v létě 2012 spustil překlady do různých světových jazyků. Kromě partnerů, jako je třeba organizace Let's do it!, získával tým okolo projektu i ocenění za povedený startup (například na Wayra nebo European Appcup se dostal mezi finalisty).

Vyfoť, nahraj a sleduj

Systém je snadný – prvně si musíte stáhnout aplikaci do svého chytrého telefonu. Podporovány jsou systémy iOS, Android i Windows Phone. Dále budete potřebovat založit účet, což můžete udělat klasicky přes email, nebo mnohem rychleji přes Facebook, jak už jsme dnes zvyklí. Jedná se totiž o jakousi sociální síť, ke které je přístup z obou stran. Na jedné straně jsou uživatelé, kteří nelegální skládku najdou, vyfotí a nahrají, a na druhé straně jsou organizace, které se postarají o úklid.

TrashOut pro Windows Phone

O úklid by se třeba měl starat příslušný obecní úřad, kterému můžete dát vědět přes email, nebo to může být nějaká lokální organizace. Není to ale tak jednoduché a práce úřadů bývá pomalá a neefektivní. Osvědčené jsou ale dobrovolnické organizace, které se do podobných projektů zapojují. Některé tuto aplikaci například sledují a nechají si zasílat upozornění o hlášených skládkách ve svém okolí. Jsou ale takové, které o projektu nemusí vědět a je na vás, abyste je zkusili kontaktovat. Další možností je zorganizování události, což můžete udělat přímo přes aplikaci.

Aplikace umí aktualizovat stav hlášeného místa. Můžete znovu připojit fotky, abyste ukázali, že se třeba stav zlepšil či zhoršil. Také zde najdete dvě tlačítka – jedno pro oznámení, že se zde skládka stále nachází, druhé pro oznámení, že ji už někdo uklidil. Pokud sami narazíte na skládku, tak se vám prvně aktivuje foťák. Skladku tedy vyfotíte a následuje nastavení velikosti a typu skládky. Samozřejmě ještě můžete přidat více fotek.

TrashOut pro Android

Pro velikost zde najdete tři kategorie. Typ už je složitější, můžete zde zapnout různé kategorie od komunálního odpadu, přes elektroniku, automobily až po tekutiny a životu nebezpečný odpad. Samozřejmě můžete přidat i popisek, a pokud budete chtít, tak lze příspěvek přidat anonymně. Skládka se pak přidá na mapu a vám budou následně chodit aktualizace o tom, zda ji třeba někdo vyčistil nebo zda tam stále je.

Závěrem

Statistiky nám říkají, že u nás bylo nahlášeno již 670 nelegálních skládek a pouze 23 jich bylo vyčištěno. To je velmi žalostné číslo, ale můžeme doufat, že se to časem zlepší. Důležité je zapojit do projektu místní organizace, dobrovolníky i lokální úřady. Aplikace je dobře zpracovaná, akorát u procházení skládek mi chybí nějaké filtrování výsledků. Hlavně má ale slušný potenciál, který by mohl být ku prospěchu všem. Je to teď hlavně na uživatelích, které zajímá stav okolí, ve kterém žijí. Ale to není jen o jedné aplikaci, ta svět nespasí, může mu však výrazně pomoci.

Co z toho plyne? Můžete začít třeba tak, že pytlík na zemi nevyfotíte a nenahrajete do aplikace jako nelegální skládku, ale prostě ho seberete a vyhodíte. Všímejte si toho, jak vaše okolí vypadá a co pro to vy děláte. To, že sami skládky nevytváříte je pouze začátek.

Stáhnout TrashOut

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)