O2 nabízí ve svém e-shopu a na prodejnách základní sadu Gigaset elements, která čítá základnovou stanici, jeden senzor na dveře a senzor pohybu. Už to stačí na základní zabezpečení domácnosti nebo kanceláře, dále si ale můžete dokoupit jednotlivé prvky, které se snadno připojí k výchozí základnové stanici. V nabídce je kamera s infračerveným osvětlením, siréna nebo další senzory na dveře nebo okna.
Malá IKEA
Základní sada je usazena v krabici s na první pohled velkým množstvím příslušenství. To proto, že jednotlivé části můžete jak navrtat do zdi, tak položit na stůl či poličku. Vše je navíc rozebrané a vy musíte jednotlivé části složit, nainstalovat již dodávané baterie a vše nainstalovat podle návodu, který je ve stručné podobě také v češtině. Podrobnější tištěné a internetové návody jsou pak v němčině či angličtině.
Základní sada Gigaset elements vás vyjde na 6 000 Kč s DPH, případně si ji můžete koupit na splátky bez navýšení ceny za 749 Kč měsíčně v případě, že si současně pořizujete také Internet na doma od O2, případně za 250 Kč měsíčně, pokud už Internet na doma využíváte.
Bez ethernetu to nepůjde
Jak začít? Elegantní základnovou stanici připojíte do sítě a je nutno také připojit LAN kabel, k bezdrátové Wi-Fi síti bohužel stanici nepřipojíte, což může být pro řadu lidí omezením. V balení naštěstí LAN kabel, stejně jaké další nutné příslušenství, naleznete. K fungování není potřeba internet od O2, připojení můžete mít od jakéhokoliv poskytovatele. K základnové stanici pak postupně bezdrátově připojujete další prvky, kterých může být až 48. Musíte je však umístit do 50metrové vzdálenosti v zastavěném prostoru, případně do 300 metrů při instalaci na otevřeném prostranství. S dalšími prvky komunikuje základnová stanice pomocí standardu DECT ULE.
A jejich připojení je opravdu snadné. Senzor dveří nalepíte pomocí dodávané oboustranné lepicí pásky nad dveřní kliku, nainstalujete baterii, která by měla vydržet při normálním používání zhruba 2 roky, a spárujete a nakalibrujete, aby poznal, kdy jsou dveře otevřené, kdy zavřené a jak vypadá jejich pohyb při otevírání. Ten samý postup opakujete u senzoru pohybu. Vyzkoušeli jsme připojit také kameru Gigaset, kterou O2 nabízí za necelé 4 tisíce korun. Kamerka má HD rozlišení a mikrofon a umí vidět nejen ve dne, ale díky 30 infračerveným LED s dosahem až 15 metrů vidí také v noci. Pokud kamerka zjistí pohyb, zašle vám skrze aplikaci, o které bude řeč dále, upozornění včetně snímku aktuální situace. Video se zvukem lze i streamovat a sledovat tak na pohyblivých obrázcích, co že se to doma děje.
V případě kamery je omezující, že ji musíte připojit do sítě (neběží z baterie) a navíc také ethernet kabelem do sítě. Zde by bylo mnohem pohodlnější, kdyby kamera uměla komunikovat se základnovou stanicí bezdrátově a vy byste tak mohli kamerku dát přesně tam, kam potřebujete. Takto jste omezeni pouze na pár míst v bytě či kanceláři, protože určitě nemáte LAN konektory na každém metru stejně, jako zásuvky.
Doplnění: po úvodním nastavení, kdy je nutno připojit kameru ethernet kabelem, lze kameru nakonfigurovat i k připojení přes Wi-Fi skrze mobilní aplikaci.
Ovládá se přes aplikaci
Vše je připojeno a je na čase se podívat na to, co Gigaset umí. Aby ale sada k něčemu byla, je nutno stáhnout aplikaci pro systémy iOS nebo Android pro váš mobilní telefon či tablet. Skrze ni celý set ovládáte a naopak on komunikuje s vámi. Po aktivaci aplikace a spárování s vaší sadou a kamerou je vše připraveno k ochraně.
V aplikaci přehledně vidíte stav jednotlivých připojených modulů, můžete je odebírat, párovat nové a různě si je pojmenovávat a přesouvat, aby bylo jasné, v které místnosti je jaký senzor. A dokonce můžete i zahájit aktualizaci. Pokud je k dispozici nový software třeba pro senzor otevření dveří, je v aplikaci možné spustit aktualizaci a základnová stanice se postará o zbytek – update stáhne a pošle bezdrátově do senzoru, který se vzápětí aktualizuje.
V aplikaci si můžete také poměrně detailně nastavit chování celého systému, zejména pak notifikace. Pokud dojde ke vniknutí, může vás aplikace upozornit pomocí push notifikace, kterou vidíte přímo ve stavové liště vašeho zařízení, a můžete hned reagovat přechodem do aplikace. Gigaset vám ale může posílat také e-maily o stavu případně narušení na e-mail.
Kamera vidí, ale jen to aktuální
Ochrana se aktivuje v momentě, kdy v aplikaci nastavíte, že jste z domova či kanceláře pryč. Pokud v tuto dobu do místnosti někdo vstoupí, systém to pomocí senzoru na dveřích, oknech, senzoru pohybu nebo kamery pozná a okamžitě vás upozorní. Podle rychlosti a způsobu otevření dveří dokáže i rozeznat jejich klasické otevření nebo násilné vniknutí. Pokud jste si zakoupili i kameru, můžete se rovnou i na narušitele podívat. K dispozici je jak statický obrázek, tak on-line streamování v HD kvalitě. Obraz je celkem kvalitní a bez problému lze rozlišit případné narušitele prostoru. Díky infračerveným diodám vidí kamera kvalitně i v noci.
Bohužel kamera byla spíše zklamáním. Nejen že ji nejde připojit bezdrátově a jste tak omezeni ethernet kabelem, ale chybí také nahrávání obrazu. Vždy se můžete pouze podívat na aktuální video, nikoliv na záznam. To vadí zejména v případě, kdy se například o násilném vniknutí dozvíte na svém telefonu ráno po probuzení a chcete se zpětně podívat, co se v daný okamžik stalo. Systém vám sice přehledně ukáže až na vteřiny, kdy ke vniknutí došlo, pokud ale klepnete na ikonku kamery, ukáže se vám až aktuální obraz a k záznamu, ze kterého by bylo možné poznat, co se stalo, se nijak nedostanete, protože neexistuje. Přitom by stačilo nahrávání třeba několikaminutového úseku od vniknutí, který by se později přemazával, až byste událost vyřešili.
Doplnění: možnost záznamu a zpětného přehrání bude doplněna v roce 2015
Zahájení videostreamingu z kamery trvá na telefonu občas i 20 vteřin na kvalitním Wi-Fi připojení, průměrně si však počkáte takových 10 vteřin. Někdy pak načtení selže úplně, což je v kritických momentech, kdy jde o vteřiny, abyste se podívali, co se doma děje, problém.
Systém vás může také informovat o každém otevření dveří i v případě, že nemáte aktivní režim pryč a jednoduše napíše, že někdo přišel domů. V přehledném logu vidíte, kdy které čidlo zaznamenalo pohyb či jinou aktivitu, kdy se otevřely, dveře nebo okno. Aplikaci musím celkově opravdu pochválit, je přehledná, rychlá, snadno se ovládá a nabízí očekávané možnosti nastavení. Ocenil bych ještě možnost nastavit si pravidelné opakování zapínání a vypínání režimu pryč, aby to nebylo nutno dělat ručně pokaždé, když odcházíte. Ve spěchu na zapnutí jedné volby v aplikaci ve svém telefonu totiž můžete zapomenout a zabezpečení pak není aktivní.
Základní zabezpečení na dvojku
Celkově je sada Gigaset elements zajímavým a cenově poměrně dostupným způsobem, jak zabezpečit svou domácnost, kancelář nebo jiný prostor. Oceňuji kvalitní propojení s mobilním telefonem a užitečné notifikace e-mailem nebo přímo v aplikaci v případě nenadálých situací. Cena je u základního setu i kamery trochu vyšší, na trhu se dají koupit i levnější alternativy, například od D-Linku. Trochu zklamáním byly schopnosti kamery, kterou musíte nejprve připojit ethernet kabelem a neumí zaznamenávat a zpětně přehrát kritické momenty. Kvalitativně je ale obraz z ní dobrý, kvalitní jsou i ostatní senzory, které jsou spolehlivé a rychlé. Potěší i možnost celý set jednoduše aktualizovat o nové senzory.
Hledáte-li jednoduché zabezpečení domácnosti, je Gigaset elements zajímavou volbou. Cena je ale vyšší a doporučujeme se poohlédnout i po alternativách, obzvlášť pokud potřebujete kameru i se záznamem, který zde chybí.