K testování jsme obdrželi dvě powerbanky značky XDREAM, které se lišily nejen svou kapacitou, ale i svým určením. Menší X-Power XS má kapacitu 2000 mAh, což je méně, než kolik dnes nabízí leckterý vyšší model smartphonu, ale na druhou stranu sází na kompaktní rozměry s praktickým klipsem, který umožňuje nosit ho pohodlně neustále u sebe. Naproti tomu X-Power XL je výrazně větší, ale má rovnou dvojnásobnou kapacitu, s níž si můžete troufnout i na dobití tabletu. Oficiální cena menšího z modelů je 790 Kč. Za větší pak zaplatíte 1190 Kč.
Obsah balení
Obě powerbanky dorazily do redakce v luxusní krabičce s odklápěcí přední stranou, která drží u zbytku krabičky díky magnetu. Po odklopení se před vámi objeví pod průhledným okénkem samotná powerbanka. Na vnitřku přední strany jsou pak formou piktogramů zmíněny hlavní vlastnosti powerbanky.
Ta je umístěna do vaničky z měkkého plastu, pod kterou najdete už jen stručný návod a bílý USB kabel, který slouží k nabíjení, a který zapojíte do počítače nebo nabíječky. Je velká škoda, že výrobce nepřibalil žádný kabel s microUSB konektorem pro připojení k telefonu a dalším nabíjeným zařízením. Je to cenově zanedbatelná položka, ale vypadalo by to lépe.
Design a zpracování
Obě powerbanky mají v podstatě shodný design a liší prakticky jen rozměry. Ta menší X-Power XS má 10,5 centimetrů na výšku, přibližně 5 centimetrů na šířku a je velmi tenká – jen 9 milimetrů. Váží pouhých 80 gramů, takže jí téměř nepocítíte. To ta větší je o tři centimetry delší a o 1,5 centimetru širší. Tloušťka je pak shodná a hmotnost se vyšplhala na 134 gramů.
Powerbanky se mohou pochlubit kovovým tělem s kulatými hranami, přičemž celkový design je velmi elegantní, až luxusní. Pouze spodní a horní strana jsou plastové. Powerbanky jsou k dispozici v řadě barev. My jsme měli k dispozici XS ve stříbrné barvě, která má plastové části bílé. Model XL jsme měli v černé barvě. Specialitou X-Power XS je plastový klips, který vychází z horní strany, a díky kterému ho jednoduše připevníte například k bundě nebo k batohu.
Na té horní je u obou modelů USB konektor, který doprovází na jedné straně čtveřice diod a na druhé straně tlačítko, které po stisknutí rozsvítí tolik diod, kolik odpovídá procentuálnímu stavu nabití. Každá dioda reprezentuje 25 procent kapacity. Kromě toho diody signalizují i nabíjení a vybíjení. Pokud postupně blikají směrem k USB, powerbanka se nabíjí, v opačném směru se pak vybíjí.
Výkon
Oba modely mají vestavěný čip s chytrou identifikací toho, zda je powerbanka nabíjena, nebo zda naopak nabíjí jiné zařízení. Powerbanka totiž nabízí oboustranné dobíjení prostřednictvím jednoho portu. Celý dobíjecí cyklus je ovládán automaticky, uživatel do něj nemá nijak šanci zasahovat. Po dobití zařízení se powerbanka automaticky vypne a šetří tak energii. Větší model navíc disponuje funkcí rychlý transfer, kdy se díky proudu 2A zvyšuje rychlost dobíjení až o 100 procent.
X-Power XS nabízí kapacitu baterie 2000 mAh, napětí baterie 3,7 V, USB vstupní napětí je 5V a vstupní nabíjení 700 mAh, USB výstupní napětí je 5 V a výstupní nabíjení 1000 mAh. Větší X-Power XL má kapacitu 4000 mAh aUSB výstupní nabíjení 2000 mAh. Jinak jsou ostatní parametry shodné.
U obou powerbank naleznete shodně v balení USB kabel, který využijete buď rovnou při dobíjení z PC nebo pokud ho připojíte místo kabelu s microUSB konektorem do nabíječky vašeho smartphonu, ze sítě. Toto řešení je sice ekologičtější, protože odpadne v podstatě potřeba mít dvě nabíječky. Někdy však může způsobit problém, což je příklad například smartphonů Nokie, které mají nabíječku s microUSB konektorem, ale kabel je v ní upevněn napevno a není možné ho odpojit a vyměnit za jiný. Nabíjení powerbanky s menší kapacitou si vyžádalo zhruba 3 – 3,5 hodiny. U vyššího modelu to byl logicky dvojnásobek a pohyboval se mezi 6 - 7 hodinami.
Při dobíjení smartphonů jsem se dočkal několika nemilých překvapení. Po připojení Nokie Lumie 710 telefon nijak nereagoval a nezačal se dobíjet. V případě novější Nokie Lumie 820 dobíjení probíhalo, ale byly zde dvě velká ale. Nabíjení se nespustilo, když byl telefon úplně mrtvý. Stejně tak se nespustilo v okamžiku, kdy již byl spuštěn šetřící režim baterie. Důvody, proč tomu tak je, se mi však nepodařilo odhalit. Se smartphony s Androidem naopak problémy nebyly a u smartphonů LG i THL proběhlo dobíjení bez problémů.
Z větší powerbanky se mi podařilo nabít Nokii Lumii 820, která má akumulátor s kapacitou 1650 mAh, jednou z 10 procent (při vypnutém úsporném režimu) na 100 procent a po druhé z přibližně 13 procent na 65 procent, což je i při započítání případných ztrát stejně vcelku solidní výsledek. U menší kapacity, kterou jsem také testoval na Lumii 820 s přibližně desetiprocentním zbytkovým nabitím, jsem se dostal na plnou kapacitu, ale na druhé kolo už jí nezbývaly síly.
Sám výrobce přitom ve specifikaci uvádí, že by měla kapacita menšího modelu stačit na plné dobití Apple iPhone 4(S) - 1 420 mAh, Apple iPhone 5 - 1 440 mAh a Samsungu Galaxy S Duos - 1 500 mAh a na 80 procent u Samsungu Galaxy S III - 2100 mAh. U většího modelu výrobce slibuje dvojnásobné dobití u Apple iPhone 4(S) a Apple iPhone 5, nabití na 150 procent u Samsungu Galaxy S III a osmdesátiprocentní nabití u Apple iPad mini - 4 490 mAh.
Závěr
Obecně patří powerbanky v době dnešních smartphonů k jednomu z nejužitečnějších příslušenství. Námi testované powerbanky obstály se ctí a i ta menší dokázala prodloužit výdrž telefonu v průměru na dvojnásobek. Pouze mě zklamaly problémy, které se ukázaly při testování s Nokiemi, ale u ostatních zařízení nebyl žádný problém.