Xperii go jsme vám představili ke konci května. V průběhu měsíce srpna vstoupila do prodeje na český trh a rovnou hned ve třech barevných variantách (bílé, žluté a černé). U odolných zařízení jsme zvyklí, že jejich výbava není dech beroucí a hledali bychom je především v nižší třídě. Xperia go si bere dobrý základ z Xperie active a k tomu přidává množství různých novinek a vylepšení.
Technické parametry Sony Xperia go
Kompletní specifikaceKonstrukce | 111 × 60,3 × 9,8 mm, 110 g, konstrukce: klasická, odolnost: ano |
---|---|
Displej | TFT TN, 3,5" (480 × 320 px) |
Fotoaparát | 5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 800 px, 30 FPS |
Chipset | ST-Ericsson NovaThor U8500, CPU: 2×1 GHz, GPU: ARM Mali-400 MP |
Paměť | RAM: 512 MB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSD |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ne |
Operační systém | Android 4.1 |
Akumulátor | 1 305 mAh, bezdrátové nabíjení: ? |
Dostupnost | srpen 2012, 6 800 Kč |
Obsah balení
- pecková sluchátka Sony MH410C
- náhradní fólie na displej
- microUSB datový a dobíjecí kabel SE EC450
- adaptér na microSIM kartu
- sportovní pouzdro na ruku - žlutá varianta
Design a konstrukce: obojživelník s náchylnou kůží
U odolného zařízení očekávám dílenské zpracování bez kompromisů, přítomnost kvalitních materiálů považuji za naprostou samozřejmost. Jedna oblast mě zklamala, ve druhé si nemám na co stěžovat. První oblastí, která mne nemile překvapila je dílenské zpracování. Zadní kryt telefonu je matný a působí lehce zdrsněným dojmem, i když postrádá jakoukoliv texturu. Na svém místě drží dobře, (ještě, aby ne) bez jakékoliv vůle.
Čím budí zklamání, je jeho lícování, respektive promačkávání a pružení. Na bocích v horní části, když jej lehce stlačíme, dojde k výraznému prohýbání a vrzání. Navíc i v samotném středu telefonu jsem pozoroval prohýbání krytu směrem k baterii. Menší rozměry 111 × 60,3 × 9,8 milimetrů a hmotnost 110 gramů předurčí novinku k tomu, že své uplatnění najde jak v chlapské tak i ženské dlani.
Telefon se chlubí zvýšenou odolnosti vůči prachu, škrábancům a vodotěsností. Údajně dokáže vydržet až třicet minut pod vodou v metrové hloubce, kdy po uplynutí této lhůty by měl bez jakýchkoliv problémů fungovat. Vše je pak deklarováno certifikacemi IP 67. Všechny důležité konektory a sloty jsou kryty gumovými krytkami. Ty na svém místě drží dobře, ovšem krytka konektoru microUSB působí dojmem, že její životnost bude jen velmi krátká. Pod zadním krytem je pak navíc uschován slot na paměťové karty a šuplíček pro standardní SIM kartu.
Jeho vyndávání jde lehce ztuha, to je daň za to, že do útrob telefonu nevniknou žádné kapaliny. Pokud sundáme zadní kryt, zjistíme dále, že baterie je napevno zabudovaná. Což je i kvůli tomu, aby důležité komponenty a součástky telefonu, nebyly přístupné. Precizní ochranu dostal i dotykový 3,5 palcový displej, na němž je vidět speciální mřížka ve formě teček v rozestupu 3 milimetrů po obvodu celého displeje. Je to vidět zejména tehdy, pokud je displej neaktivní. Ochrana displeje je zajištěná tvrzeným, minerálním sklem.
Po intenzivním testování opravdu nepozoruji žádné škrábance, ani mikroškrábance. Nad displejem budeme postrádat přední videokameru, ale potěší informační dioda, která informuje o zmeškaných událostech. Klávesy pro ovládání hlasitosti na pravé straně a klávesa pro vypnutí telefonu na horní straně, nacházející se nalevo jsou zabudované v zadním krytu. Nejsou tak součástí telefonu. Je tu i trojice senzorových kláves s poměrně silnou vibrační odezvou, intenzita vibrací není nastavitelná. Klávesám bohužel nechybí podsvícení, a uživateli se odvděčí dobrou citlivostí.
Baterie a výdrž: nač nabíječka?
U odolného zařízení by mělo být nepsaným pravidlem, že pohotovostní výdrž specificky určeného zařízení se bude chlubit nadprůměrnou výdrží. Těžko dopředu soudit, zda baterie pouhé kapacity 1305 mAh dokáže uživit dvoujádrový procesor. Mé negativní prognózy naštěstí zůstaly nevyslyšeny. Xperia go dokázala při velmi intenzivním používání vydržet necelé dva dny. Čemuž předcházela neustálá synchronizace dat, desítky fotek, pár desítek hlasových hovorů a padesátka sms. Včetně častého používání sociálních sítí a prohlížení internetu.
Při střídmém používání může telefon vydržet i čtyři dny, ovšem za předpokladu, že si necháme zajít chuť na využívání internetu, sociálních sítí a dalších služeb, spojených s internetem. Opět jsme provedli i testy výdrže, telefon vydrží při přehrávání YouTube videí (zabezpečená Wi-Fi síť, 50% jas a hlasitost do sluchátek 50%) 383 minut. U prohlížení webových stránek (50% jas, deaktivované pluginy) jsme dosáhli velmi dobré výdrže 365 minut.
Zvuk: amatér, šikula
Některé ohlasy uživatelů této novinky hovoří o tom, že zvukový výstup není ani kvalitní ani příliš hlasitý. Tyto názory jsou z mého pohledu zcestné. Hlasitost zvukového výstupu je dostatečná, nijak se nelišící od ostatních zařízení výrobce Sony. V porovnání s vlajkovou lodí Xperia S je výstup podobně hlasitý. Ani o kvalitě výstupu z reproduktoru nemohu pochybovat, zvuk je dobrý, samozřejmě basová složka chybí. S připojenými sluchátky mohu zvukový výstup označit jako výborný, zde si nemám nač stěžovat. Výrobcem dodávaná pecková sluchátka mají průměrný zvuk, chybí větší dynamika a basy. Ostatní aspekty hudby jsou dobře zastoupeny.
Displej: nezdolný hrubián
Dotykový displej má úhlopříčku 3,5 palce, v cenovce kolem sedmi tisíc je přítomno rozlišení 480 x 320 bodů, toto rozlišení si představím u low-endových zařízení v jiné cenové kategorii, nikoliv u moderního zařízení s dvoujádrovým procesorem. Na dané rozlišení se dá zvyknout, ale nese to sebou určité kompromisy. Například text není tak dobře čitelný a rastr je znát.
Všechny tyto nedostatky mu odpustím tehdy, ocitnu-li se na přímém slunci, kdy se mi odvděčí vynikající čitelností. Stačí 60% hodnota jasu k tomu, aby se dalo s telefonem pohodlně pracovat. Samotného jeho zobrazovací schopnosti jsou pak slušné, ovšem nemám ten dojem, že by se i díky BRAVIA enginu jednalo o velký rozdíl, mezi běžným TFT panelem a tímto řešením.
Hardware
Oblast hardwaru nabízí dvoujádrový procesor NovaThor U8500 s taktem 1 GHz, operační paměť RAM 512 MB. V praxi činí celková paměť kolem 310 MB, z nichž po zapnutí je uživateli k dispozici kolem 130 MB dostupné paměti. Grafické úlohy má na starost Mali-400MP. Interní paměť je rozdělena mezi paměť pro aplikace celkem 2 GB a interní paměť pro stahování souborů, obrázků a podobně, která je 4 GB. Samozřejmě je přítomen i slot na paměťové karty typu MicroSDHC až do kapacity 32 GB.
Uživatelské prostředí: perník už mi nechutná
Píše se rok 2012 a jsme v měsíci září. Během psaní recenze disponuje Xperia go o dvě generace starším operačním systémem Android Gingerbread, který již má své nejlepší měsíce za sebou. Neříkám, že je to špatná verze systému, a už vůbec ne, že telefon na této verzi nějak strádá . Pozitivní zprávou je, že aktualizace na Android Ice Cream Sandwich je již na spadnutí, a do konce září by mělo dojít k jejímu uvolnění.
Prostředí telefonu je jako přes „kopírák“ ostatních Xperií, které byly v letních měsících aktualizovány na Ice Cream Sandwich. Výrobce klade důraz na co nejmenší zásahy do systému. Uživatel může pozměnit vzhled systému, zvolením různých přednastavených barevných schémat. Ikonky zůstanou stejné, změní se pouze barva. Nechybí nabídka widgetů. Informační liště chybí zástupci. U této starší verze mi nejvíce schází inovovaný multi-tasking. Místo toho musí prozatím uživateli stačit pouze nabídka šesti posledně spuštěných aplikací.
Bývá zvykem, že u Androidu můžeme měnit počet pohotovostních obrazovek, nové ale i starší Xperie neumí upravovat počet obrazovek. Nelze tak přidávat ani ubírat stávající počet obrazovek. I když Xperia go přichází s Androidem Gingerbread, systém je velmi dobře vyladěný, svižný a prodlevy jsou cizím pojmem. Na druhou stranu, nová verze systému potěší, ale není akutní.
Multimédia: hudební paráda
Xperia go je poměrně zdařilý multimediální telefon. V této oblasti jsem byl asi nejčastějším hostem hudebního přehrávače. Ten je graficky pěkně zpracovaný, s náhledem alba. Výchozí zvukový výstup můžeme osladit jedním z mnoha napevno přednastavených zvukových profilů v nastavení ekvalizéru. Je tu i vlastní profil, který si můžeme upravit podle vlastních preferencí. Milovníci duc duc, pak mohou zvolit úroveň basů v profilu Clear Bass.
Co je v nových Xperiích odfláknuté, je videopřehrávač. Ten se jako samotná aplikace v zařízení nenachází. Mezi spřízněnými formáty se nachází 3gp, mp4. Avi soubory bohužel nepřehraje, s tím souvisí i chybějící podpora titulků. Zádrhel se týká i rozlišení videí. Na 1080p videa můžeme zapomenout. Bezproblémové je naopak přehrávání videí v rozlišení 1280 x 720 bodů. Jak jsem v úvodu zmínil odfláknutý přehrávač, myslím tím, že nenabízí žádné možnosti ani volby nastavení. Marně tak vzpomínám třeba na propracovaný přehrávač telefonu LG Prada P940. Do nepříliš velké interní paměti, můžeme nainstalovat celou řadu aplikací nebo moderních her z marketu Google Play. Výkonný dvoujádrový procesor a slušná grafika zajistí plynulý chod i těch nejnáročnějších her.
Fotoaparát: Cyber co? Nemohu si vzpomenout
Fotoaparát pořizuje snímky v 5 megapixelovém rozlišení, nechybí automatické zaostřování. Snímky ať za zhoršených nebo světelných podmínek mají vysokou kompresi. Ani za dobrých světelných podmínek nemohu být spokojen, úroveň detailů není moc valná. Nelíbilo se mi ani pomalé spouštění fotoaparátu, kdy jsem klikl na fotoaparát a trvalo tři sekundy, než došlo k jeho spuštění.
V nabídce volby fotoaparátu jsou scény, úprava expozice, vyvážení bílé, citlivosti ISO či panoramatický režim. Co u Xperií nejvíce oceňuji, jsou snad nejrozsáhlejší možnosti zaostřovacích režimů i mnoho metod, jak pořídit snímek. Konkurence v tomhle má co dohánět. Videokamera dokáže pořizovat klipy v rozlišení 720p se snímkovací frekvencí 30 snímků za vteřinu ve formátu mp4. Výsledná videa jsou dobré kvality. Během pořizování videí funguje i kontinuální zaostřování.
Podporu ANT+ nechápu, proč Active nemá, když ji má Xperia Go a rovněž jsem čekal bohatší balení.