Nokia X1-01
recenze

Nokia X1-01

Levný hudební dual-SIM
8

V záplavě recenzí chytrých telefonů, které za vás dokáží udělat téměř všechno, jsme si pro vás přichystali recenzi z trochu jiného soudku. Máme zde levný telefon bez otevřeného operačního systému Nokia X1-01, která se snaží zaujmout hlavně podporou dvou SIM karet a zaměřením na hudbu. Bude mít šanci na úspěch?

Oficiální fotografie Nokia X1-01

Nokia X1-01 je jedním z nejlevnějších telefonů na trhu. Stojí něco přes 1000 Kč, rozhodně má ale co nabídnout. Své uživatele si bude snažit získat přítomností slotu na microSD kartu, 3,5mm jack konektorem, hudebním přehrávačem a především schopností pracovat se dvěma SIM kartami najednou.

Obsah balení:

  • Telefon Nokia X1-01
  • Nabíječka s 2mm konektorem
  • Sluchátka s 3,5mm jack konektorem a mikrofonem

Technické parametry Nokia X1-01

Kompletní specifikace
Konstrukce112 × 47 × 16 mm, 91 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 1,8" (128 × 160 px)
Fotoaparát,
Chipset
Paměťvnitřní paměť: 0 B, paměťové karty: microSD
Datové funkce5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: ne, Bluetooth: ne, NFC: ne
Operační systémNokia S30
Akumulátor1 320 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostzáří 2011, ?

Nokia X1-01 – videopohled

Design a konstrukce

Nokia X1-01 (dále už jen X1) je celkem drobný a líbivý telefonek. S rozměry 112,2 x 47,3 x 16 mm dobře padne do každé kapsy, hmotnost 91 gramů pak kapsu rozhodně neprotrhne. Nejvýraznějším designovým prvkem jsou prohnutá záda a přední strana, kde displej a klávesnice splývá v jednu plochu.

Na přední straně se nachází malý nedotykový displej o úhlopříčce 1,8 palce s rozlišením 128 x 160 pixelů. Displej přechází volně v blok se čtyřmi kontextovými klávesami a klávesami pro ovládání hovorů. Mezi nimi se nachází čtyř-směrná navigační klávesa, která bohužel nemá potvrzovací střed. Pod tímto ovládacím blokem se nachází klasická mobilní klávesnice.

Klávesnice tvoří s displejem jednu plochu

Zadní kryt je vyroben z pevného barevného plastu. Na výběr je hned 5 barevných variant – červená, modrá, oranžová, černá a bílá. Zadnímu krytu dominuje veliký děrovaný obdélník, pod kterým se skrývá hlavní reproduktor. Tomu se budeme věnovat později, protože si to zaslouží.

Zadní kryt je vyrobený z kvalitního a pevného plastu

Na spodní hraně se nachází pouze otvor pro poutko na krk. Horní hrana obsahuje dva konektory – jeden pro připojení sluchátek a druhý pro připojení staré nabíječky s 2mm konektorem. MicroUSB konektor přítomen není. Uprostřed nich se nachází ne moc výkonná LED, která slouží jako svítilna - standardní vybavení levných Nokií.

Zbývají nám ještě levý a pravý bok. Na levé straně se nachází trojice kláves, kterými můžete ovládat hudební přehrávač. Na pravém boku se nachází pouze krytka slotu pro microSD kartu. Telefonu kupodivu chybí kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti, což způsobuje občas trochu problémy.

Baterie a výdrž

Nokia X1 je vybavena baterií Li-Ion s kapacitou 1320 mAh. U podobných telefonů jsme zvyklí, že nabíječku potřebují třeba jednou týdně. Výrobce udává výdrž při obou aktivních SIMkartách až 1032 hodin, což je neuvěřitelných 43 dnů.

Baterie pod zadním krytem a dva sloty pro SIM karty

Na tuto hodnotu se samozřejmě nedostanete, ale faktem je, že nabíječku budete moci klidně zapomenout doma. Výdrž celý týden rozhodně není nic, co by Nokii X1 dělalo problém. Jako náhradní telefon například na túry určitě skvělé.

Zvuk

Nokia X1 svým názvem spadá do kategorie Xpress Music, což naznačuje, že se jedná o telefon s hudební krví. Pravděpodobně budete nejvíce využívat 3,5mm jack konektor, ale jak už to tak bývá, hudbu si užijete pouze s vlastními sluchátky. Dodávaná sluchátka jsou totiž, jak jinak, téměř k ničemu a vaše uši by to leda urazilo.

Zadní hlasitý reproduktor je opravdu kvalitní a hlasitý

Pokud ale připojíte vlastní sluchátka, tak vás kvalita reprodukce překvapí. To samé platí i o hlavním reproduktoru, který si zaslouží velkou pochvalu. Je opravdu velký, zvuk z něj je čistý a hlavně – je opravdu velmi, velmi hlasitý. Telefon rozhodně nepřeslechnete, když vám někdo bude volat.

Displej a klávesnice

Displej Nokie X1 rozhodně není nic extra, v této cenové kategorii jsme však na podobné zobrazovače zvyklí. Displej je velmi malý, s úhlopříčkou pouze 1,8“. I přes svou malou velikost má displej hrubý rastr, protože rozlišení činí 128 x 160 pixelů. Dokáže zobrazit 65 000 barev. Pozorovací úhly nejsou moc dobré, podání barev také ne. Musíme si však uvědomit, že se jedná o telefon s cenovkou tisíc korun a že v tomto segmentu ještě donedávna vládly černobílé zobrazovače.

Na klávesnici se nepíše moc pohodlně, tlačítka prakticky nejsou oddělená

Klávesnice bohužel také není nic, čím by mohla Nokia X1 vynikat. Orientovat se na ní poslepu je prakticky nemožné, všechny klávesy jsou totiž v jedné hladké rovině, řádky rozděluje pouze tenká mezera. Po designové stránce to nevypadá úplně špatně, použitelnost je však již horší. Klávesy jsou tuhé a spodní řada (*|0|#) jde trochu hůře mačkat – palec se mi občas zarazil o kryt. Jinak se jedná o klasickou mobilní klávesnici, takže kdo zná rozložení Nokia, určitě ví, co a jak.

Uživatelské prostřední a ovládání

Nokia X1 běží na platformě Series 30, což je prostředí vyvinuté pro low-end telefony Nokia. Nalezneme ho například v modelech Nokia 101 nebo starší Nokii 1662.

Pokud máte na pozadí přehrávač či rádio, zobrazí se vám na domovské obrazovce

Na domovské obrazovce vidíte stav obou SIM karet, dále datum a čas a popisky kontextových kláves. Menu je tvořeno standardní maticí ikon, kterou si můžete změnit na seznam ikon. Ikonky jsou hezky barevné a usnadňují orientaci na malém displeji. Svým vzhledem připomínají ikonky použité v Symbianu Anna.

Možnost změnit si barevné rozlišení je vítaná

Levým kontextovým tlačítkem se dostanete do menu, pravé obsahuje seznam zástupců aplikací – například zapnutí svítilny, budík nebo rádio. Aplikace si můžete v tomto seznamu samozřejmě různě přehazovat, přidávat nebo odebírat.

Veškeré ovládání obstarává čtyř-směrná ovládací klávesa, se kterou se pracuje pohodlně. Trochu horší je to s kontextovými klávesami, které se hůře mačkají, a rozdílná funkce v různých úrovních systému je občas matoucí. Na domovské obrazovce lze pomocí směrů kurzorového kříže spustit určité funkce. Pohybem nahoru lze například rychle rozsvítit svítilnu, doprava otevřete kalendář, dolů adresář a doleva pak novou SMS.

Dual-SIM funkce

Dostáváme se asi k největšímu lákadlu Nokie X1, kterým je schopnost pracovat se dvěma SIM kartami najednou – obě dokáží být v jednu chvíli aktivní. Můžete fungovat také pouze s jednou, ale proč byste si potom takový telefon pořizovali?

Správa dvou SIM karet je vcelku dobrá

Práce se SIM kartami je klasická, jako u většiny dual-SIM telefonů. Pokud například chcete uskutečnit hovorm telefon se vás zeptá, z jaké SIMkarty chcete hovor provést. To samé platí pro psaní sms zpráv anebo u práce s telefonním seznamem na SIMkartě. V nastavení lze však pro hovory i zprávy nastavit výchozí SIM kartu (například jednu pro SMS zprávy a druhou pro hovory) a telefon se vás pak dotazovat nemusí. Adresář si můžete procházet zvlášť nebo z obou SIM karet najednou.

Telefonní seznam zvládne přiřadit každému i obrázek nebo vlastní melodii

Skvělá funkce je možnost pojmenovat si SIMkartu podle vlastního uvážení. Pokud tak budete mít například dva operátory – u jednoho výhodné volání a u druhého sms, pak si můžete jednu SIM kartu pojmenovat například „SMS“ a druhou „Hovory“. Rozhodně to pomůže při orientaci.

Bohužel trochu nevýhoda je, že pokud telefonujete, tak jsou v danou chvíli nedostupné obě SIM karty. Tedy nejen ta, ze které voláte, ale také ta druhá, která je v daný moment vlastně nevyužívaná.

Multimediální funkce a hry

Nokia X1 je telefon nejen levný, ale také „hudební“. Nalezneme v něm zajímavý hudební přehrávač skladeb ve formátu mp3. Jeho ovládání je dost kostrbaté, takže po prvotním nastavení doporučuji používat pouze trojici kláves na levém boku pro ovládání přehrávače. Bohužel je tu však jedna komplikace s přenášením skladeb. Nokia X1 totiž nedisponuje datovým konektorem a tudíž musíte hudbu nahrávat skrze čtečku karet v PC.

Prostředí hudebního přehrávače je dosti nepřehledné

Přehrávač je opravdu složitý na ovládání, a to i přesto, že je v něm minimum nastavení. Můžeme si označit skladbu jako oblíbenou, nastavit náhodné přehrávání nebo opakování…a tím to všechno končí. Mrzí mě hlavně absence ekvalizéru a uživatelské prostředí by mohlo být také použitelnější. Bohužel chybí galerie obrázků nebo videopřehrávač, ale na to tento telefon určený není. Telefonu chybí dokonce i internet, takže si ani nedohrajete například java aplikace.

Přítomno je také FM rádio, které určitě přijde vhod

Lépe je na tom FM rádio, které má prostředí sice podobné, ale tak nějak to k němu lépe sedí. Můžete si ukládat stanice, poslouchat rádio nahlas skrze reproduktor nebo nastavit buzení rádiem. Bohužel rádio nemá RDS, takže názvy stanic si budete muset pamatovat.

Hry had, sudoku, Beach Rally a hudební hry

Pro zkrácení dlouhé chvíle je v Nokii X1 připraveno několik klasických her, které známe ze všech Nokií. Nesmí chybět klasika všech klasik – had. Ten se nově přejmenoval na Snake Xenzia. Doplňuje ho klasické sudoku a hra Beach Rally, kterou pamatuji poprvé z Nokie 3100. Navíc jsou zde ještě hry související s hudbou, ale ty neoplývají hratelností kvůli složitosti nebo nešly ovládat kvůli pomalým reakcím telefonu.

Organizační funkce

Nokia X1 sice není žádný telefon pro práci, ale nabízí ve své výbavě některé zajímavé aplikace, které v této cenové kategorii potěší.

Kalendář je opravdu jednoduchý a spíše provizorní

Jedná se například o jednoduché upomínky, kalkulačku nebo prakticky převodník jednotek. Dále nechybí stopky, čítač a dokonce jednoduchý kalendář. Ten nabízí pouze měsíční zobrazení a možnost zadat upomínky, ale práce s ním není moc pohodlná. Ale jako základní kalendář poslouží slušně.

Aplikace pro sledování výdajů určitě není špatný nápad, chtělo by to jen zapracovat na uživatelské přívětivosti

Společně se zmíněnými aplikacemi je tu ještě aplikace Výdaje. Tato aplikace by měla sledovat denní nebo měsíční výdaje za jídlo, dopravu, zábavu a podobně. Je ztvárněna pouze jednoduchou tabulkou a její používání si asi nikdo užívat nebude.

Konektivita

Nokia X1 je jednoduchý telefon „za litr“, takže neočekávejte žádné moderní vybavení v podobě 3G sítí nebo Wi-Fi. Ve výbavě chybí dokonce i Bluetooth a tak jediná bezdrátová technologie, kterou Nokia X1 disponuje je EGSM modul. Ten dokáže pracovat na frekvencích 900 a 1800 MHz, takže by neměl být problém se s ním dovolat v rámci celé Evropy. Chybí dokonce i podpora GPRS i EDGE, takže se s Nokií X1-01 nepodíváte ani na internet.

Závěr

Nokia X1 je model z kategorie těch nejlevnějších mobilů. Je jasné, že jeho hlavním tahákem bude nízká cena, podpora dvou SIM karet a hudební funkce. Bohužel hudební funkce nejsou až tak oslnivé, i když rádio občas přijde vhod, zvuk není špatný a hlasitý reproduktor je opravdu silný.

Na Nokii X1 se mi líbí její konstrukce, skvělý hlavní reproduktor a samozřejmě pohodlná práce s dvěma SIM kartami naráz. Co mne zklamalo je hlavně klávesnice, ale jinak bych Nokii X1 nic moc nevytknul. Je to však samozřejmě vnímáno vzhledem k nízké ceně, za kterou se Nokia X1 prodává. I přesto si myslím, že adekvátní ceny by byla ještě trochu níže, dejme tomu 900 Kč.

Nokia X1-01 můžete zakoupit na značkovém e-shopu Nokia.

nokia-x1-01
Klady
  • kvalitní konstrukce
  • hlasitý reproduktor
  • hudební funkce
  • nízká cena
  • podpora dvou SIM karet
Zápory
  • klávesnice
  • absence GPRS/EDGE a s tím také internet/wap
Diskuze ke článku
Focusx
Kdyby měl fotoaparát, bylo by to super. Ale i tak jako MP3 přehrávač není ten telefon špatný. 2 SIM se hodí.
cerko
za tu cenu slusna masinka...najvacsi pruser je debilny organizer musicplayera a nedodrzanie slubu ze tento fonik bude mat v sebe fm antenu a nebude potreba headset...to ma najviac sklamalo
inak hodnota kapacity baterie u mna ked som ho dostal je este vyssia ako tu uvadzana...1430 sa mi zda a vydrz je krasna
eduardo
Dobrý základní tip okurát ten bluetot by tam moch aspoń bejt a ne přehráváč ale foťák mptrojky má každý doma vzlášť jinak super cena dlouho vydrží baterka a to je dobrý důvod proč ho koupit.
jaroslav
hlasitý reproduktor je fajn,ale basy žiadne..

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze