LG G Watch
recenze

LG G Watch

První pionýr
32

Rok 2014 znamená velký boom wearables, které jsou k mání v mnohem větší škále podob a do rozjíždějícího vlaku naskakuje čím dál více výrobců. Hodně tomu pomohla nová platforma Android Wear, kterou používají i první chytré hodinky od LG – dnes testované G Watch. Vyplatí se vůbec, nebo je lepší spíše počkat?

Za zapůjčení děkujeme e-shopu CZC.cz, kde můžete chytré hodinky také zakoupit

Jde o základní chytré hodinky se střízlivým designem a základními funkcemi, které používají Android Wear a mnoha lidem tak otevřou dveře do tohoto nového systému od Googlu. LG G Watch jsou zároveň s konkurenčními Samsungy Gear Live prvními hodinkami s tímto systémem, které se začaly prodávat.

LG G Watch – videopohled

Design a konstrukce: klasický kvádřík

Designem hodinky od LG nikoho neohromí a nečekejte žádný pocit exkluzivity. Tělo je tvořeno kombinací kovu a plastu a je to téměř vzorný kvádřík, který nijak nekopíruje vaši ruku, jako například hodinky od Samsungu.

LG G Watch

Charakterem, designem i velikostí mají hodinky od LG velmi blízko Sony SmartWatch 2, které jsme rovněž testovali. I pocit na ruce je díky pryžovému pásku, který si můžete díky standardnímu 22mm uchycení vyměnit za libovolný vlastní, a hranatému modulu hodinek, takřka totožný. Rozumějte nikterak exkluzivní, ale nošení jako takové je pohodlné, pásek ani modul hodinek nikde netlačí, materiál spodní strany hodinek je také příjemný na dotek a v tomto směru nemohu hodinkám nic vytknout.

Hodinky nejsou nijak přehnaně velké a s 10 milimetry ani tlusté, hmotnost 63 gramů je ale na chytré hodinky nadprůměrná a na ruce už je ucítíte. Tělo hodinek je voděodolné se specifikací IP67, takže si s nimi bez problému můžete umýt ruce nebo zmoknout, na potápění to ale určitě není.

Technické parametry LG G Watch

Kompletní specifikace
Konstrukce37,9 × 46,5 × 10 mm, 63 g, konstrukce: ?, odolnost: IP67
DisplejTFT IPS, 1,65" (280 × 280 px)
Fotoaparát
ChipsetQualcomm Snapdragon 400 MSM8226, CPU: 4×1,2 GHz
PaměťRAM: 512 MB, vnitřní paměť: 4 GB, paměťové karty: ne
Datové funkce5G: ?, LTE: ?, Wi-Fi: ne, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid Wear
Akumulátor400 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostbřezen 2014, 6 000 Kč

Displej: za konkurencí zaostává

Plochou přední stranu zabírá IPS displej s úhlopříčkou 1,65 palců a rozlišením 280 × 280 pixelů, který je asi největší slabinou hodinek. Není příliš jemný, hlavně má ale mdlé barvy, které se při náklonu mění a ve srovnání s konkurencí celkově kvalitou zobrazení ztrácí. Čitelnost na slunci je na maximální jas ucházející, i když by mohla být lepší. Zamrzí, že hodinky si jas neregulují automaticky, vždy to musíte udělat ručně, což je vzhledem k velmi špatně přístupnému menu nastavení v Android Wear operace na poměrně dlouhou dobu. Displej má ale kvalitní ochranu, sklíčko Gorilla Glass zatím nevykazuje žádné škrábance.

LG G Watch

Displej může zůstat vždy rozsvícený se ztlumeným podsvícením tak, abyste měli přehled o čase, což sice výrazně snižuje výdrž baterie, ale u G Watch je to rozumnější volba. Automatické rozsvícení displeje při zvednutí nebo otočení ruky u nich totiž nefunguje moc spolehlivě a často musíte stejně hodinky ještě probudit ťuknutím na displej. Přikrytím displeje hodinek rukou pak naopak displej zhasnete, případně ho uvedete do ztmaveného módu, podle vašeho nastavení.

Baterie a výdrž: Android Wear nepotěší

Pokud si displej neustále zapnutý (i když v úsporném režimu), budete žehrat nad výdrží baterie, která je palčivým problémem všech hodinek s Android Wear, a to jsou na tom hodinky od LG ještě dobře. Zatímco konkurenční hodinky Samsung Gear s Tizenem vydrží při běžném používání klidně i 3 až 4 dny, LG G Watch se zmůžou zhruba na třetinu, a to přesto, že mají větší 400mAh baterii.

LG G Watch

Připravte se tedy na to, že hodinky budete muset nabíjet každý večer, i s vypnutým displejem se totiž večera druhého dne nedočkají. Nabíjení je naštěstí poměrně snadné, LG k hodinkám dodává magnetickou nabíječku, na kterou stačí hodinky položit a ony už se samy zacvaknou tak, aby nabíjecí piny nabíječky přilehly k těm na druhé straně hodinek. Škoda je, že je opět k nabíjení potřeba speciální příslušenství a klasickou microUSB nabíječkou nejde hodinky v případě nouze přímo nabít. Nabíjení je poměrně rychlé, už za necelou hodinu jsou hodinky se 100 % plně připraveny na další den používání.

Magnetická nabíječka

Hardware: čtyřjádro pod kapotou

Žádné další prvky na těle hodinek nenajdete. Nemají měřič tepu, UV senzor ani fotoaparát, G Watch jsou opravdu základní chytré hodinky pro ty, kteří nepotřebují další zbytečnosti. Marně byste hledali i jakékoliv tlačítko, s čímž souvisí i malá komplikace v případě, že chcete hodinky zapnout. Pokud například zjistíte, že jste si zapomněli nabíjecí adaptér a chcete vypnutím hodinek uspořit energii na dobu, kdy je budete potřebovat, připravte si něco malého a špičatého. Hodinky se totiž zapínají tímto miniaturním tlačítkem na spodku hodinek. Jinak se ale samozřejmě zapnou automaticky v momentě, kdy je začnete nabíjet, takže tuto krkolomnou operaci nebudete muset provozovat příliš často.

Hodinky pohání, a teď se podržte, čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 MSM8226, tedy stejný procesor, který najdeme v mnoha telefonech střední třídy. RAM paměť má kapacitu 512 MB a běžně je volná zhruba polovina z ní. Abyste si do hodinek mohli instalovat aplikace nebo ukládat hudbu, je k dispozici také vnitřní 4GB paměť, ze které máte ale po prvním zapnutí k dispozici jen 3 GB. Pokud ale nemáte moc hudby, kterou byste chtěli poslouchat bez telefonu, mělo by vám to bez problému stačit.

LG G Watch

Pro prvotní připojení hodinek budete potřebovat telefon nebo tablet alespoň s Androidem 4.3 a vyšším. Jinak už ale kompatibilita není nijak omezena a hodinky budou fungovat se zařízením libovolné značky. Podpora konkurenčních operačních systémů zatím úplně chybí.

Systém a ovládání: Android Wear v začátcích

LG G Watch jsou společně se Samsungy Gear Live prvními chytrými hodinkami se zbrusu novou platformou Android Wear. A že je nová a v mnoha ohledech v plenkách, je vidět od prvního momentu. Navíc přináší zcela nový koncept ovládání založený na gestech a kartách, na který si budete muset chvíli zvykat a někteří si na něj možná nezvyknou nikdy.

Máte rádi kartičky?

U Android Wear se vše točí kolem notifikací, které jsou reprezentovány kartami stejně, jako u Google Now. Pokud tedy už Google Now na svém telefonu používáte, budete se cítit jako doma. Notifikace z podporovaných aplikací na telefonu se vám formou karet objevují na hodinkách a jsou doprovázené vibracemi. Ne všechny aplikace jsou ale podporované a pokud například používáte v telefonu alternativní kalendář k výchozímu Google Kalendáři (například S Plánovač v Samsung telefonech), neobjevují se vám upozornění z kalendáře. Někdy také hodinky aktivně na notifikace neupozorňují ani se nerozsvítí a nevibrují. Spolehlivost notifikací tedy zatím není stoprocentní.

Mezi notifikacemi procházíte jako kartami, směrem doprava zahazujete ty, které už nepotřebujete a tak zmizí v nenávratnu. Pozor na to, tím se totiž odstraní také z notifikační lišty z Androidu a až na výjimky se k notifikaci ani na hodinkách už nijak nedostanete. Swipenutím doleva se pak dostanete k doplňkovým informacím o notifikaci, případně k volbám, které můžete udělat. Například vymazat email, zobrazit počasí na další dny nebo rychle odpovědět na SMS zprávu. Bohužel takovéto kontextové nabídky má naprosté minimum aplikací a u většiny máte pouze možnost otevřít notifikaci na telefonu, což zamrzí.

Notifikace a jejich akce z Google+ a Gmailu, počasí a přehrávání hudby

A i u těch aplikací, které doplňkové možnosti mají, chybí některé základní funkce. Třeba u e-mailu bych ocenil možnost přeposlat jej nebo alespoň označit hvězdičkou, ale to není možné. V kartách se zobrazují i kontextové informace z Google Now, jako například počasí, informace o odeslání zásilky, program kin v okolí nebo dojezdová doba do práce či domů. Vždy pouze za předpokladu, že vám tyto věci fungovaly už na telefonu v Google Now. Ale zase, pokud si například kartu s počasím zahodíte, musíte ji na hodinkách zdlouhavě vyvolávat hlasem a stejně vám nezůstane zobrazená pro pozdější použití a je jen na hodinkách, kdy vám ji znovu zase zobrazí. Google ale mimo jiné toto hodlá vyřešit už v příští aktualizaci na Lollipop, která by měla přijít v následujících týdnech. Bude tak možné zahozené notifikace vracet, podobně jako v Goole Now na telefonu.

Napojení na Google Now tak dává na hodinkách velký smysl. Bohužel se ale telefon neřídí hodinkami a někdy jsou tak informace mírně zastaralé, protože jste jednoduše nevyndali telefon déle z kapsy a Google Now v telefonu nemělo důvod například na základě vaší polohy a pohybu vyhodnocovat vhodné informace k zobrazení. Často se například stává, že přijdu na zastávku tramvaje a časy odjezdů všech linek už jsou 10 minut staré a tudíž nepoužitelné. Ještě by chtělo přidat možnost zvolit si pořadí karet, které nyní nemůžete nijak ovlivnit a důležité notifikace jsou často zahrabané hluboko dole.

Aplikace i nové vzhledy hodinek

Kromě notifikací toho umí samozřejmě hodinky s Android Wear mnohem více. Ale nečekejte otevřený systém, Google jej poměrně striktně omezil a jediné, co si můžete změnit, jsou v podstatě jen nainstalované aplikace a vzhled hodinek. Takzvané watchfaces jsou v hodinkách už předpřipravené nebo si můžete nové stáhnout z Google Play v telefonu, stejně jako nové aplikace, kterých je ale zatím jako šafránu a kromě Glympsu, několika kalkulaček a kalendářů tam ze zvučných jmen nenaleznete vůbec nic.

Ovládací aplikace pro Android Wear

Zde je totiž potřeba rozlišovat aplikace, které mají podporu pro hodinky a aplikace, které lze přímo na hodinkách spustit. V dedikované sekci Google Play pro hodinky toto nepoznáte, maximálně podle screenshotů a Google vše zobrazuje dohromady. Jinak by totiž aplikací přímo pro hodinky bylo opravdu pět a půl. V seznamu tak například nechybí aplikace, jako je Facebook, WhatsApp nebo Fly Delta, které už v telefonu máte nainstalované a pokud vám náhodou nepřijde notifikace, nijak je v hodinkách nespustíte. A když notifikace přijde, nemůžete stejně nic jiného udělat, než ji zahodit nebo otevřít v telefonu. Zde je vidět, že je Android Wear na začátku a vývojáři se musí činit.

Ovládejte vše hlasem. In English.

Google opět dává přednost hlasovému ovládání. Známým Ok Google a následným povelem můžete spouštět aplikace, funkce nebo diktovat text. Má to ale háček a ne malý. Hodinky nemají češtinu a povely pro start aplikací tak musíte říkat v angličtině a stejný jazyk nastavit i pro rozpoznávání hlasu v telefonu jako primární. Tím pádem ale nemůžete diktovat česká jména, adresy nebo texty zpráv. Musíte si tak vybrat a hlasové ovládání tak u nás není plně použitelné.

Nabídka aplikací na Android Wear

Aplikace a funkce ale můžete spouštět i ručně, je to ale hodně zdlouhavé a za toto Google nepochválím. Základní funkce jsou umístěné v tomto seznamu, nainstalované aplikace jsou ale až úplně dole v další složce a vzhledem k uzavřenosti Android Wear si nemůžete nikam zástupce vytáhnout tak, aby byli víc na očích. Spouštění některých často používaných funkcí je tak opravdu zdlouhavé.

Dovedou vás, kam potřebujete

Hodinky mohou být nápomocny i při navigování, kde ale také narazíte na problémy, a to pokud narazíte na upozornění, které obsahuje i akci navigování (například navigace na oblíbené místo z Google Now). Hodinky sice zobrazí tlačítko spuštění navigace, ta ale klasicky spustí pouze hledání místa na mapách v telefonu a na hodinkách tak navigaci neuvidíte, dokud nevyndáte telefon z kapsy a navigaci tam nespustíte.

Podoba běžící navigace

Jinak je ale navigace na hodinkách celkem příjemnou funkcí, kterou oceníte především v cizím městě. Jediné, co mi scházelo, je možnost se podívat na základní trasu přímo na mapě. Hodinky totiž zobrazují pouze příští odbočku a její vzdálenost. Těsně před každou změnou směru vás potom upozorní zavibrováním.

Událost v kalendáři a Google Fit

Android Wear má v rukávu i několik základních funkcí, které hodinky splní nehledě na to, zda jste si do nich nainstalovali nějakou aplikaci. Většina z nich je samozřejmě napojena na základní funkce a Google služby v telefonu, ale v doprovodné aplikaci pro telefon (překvapivě pojmenované Android Wear) je můžete nahradit za libovolné aplikace třetích stran, které zastávají podobnou funkci a samozřejmě mají pro hodinky podporu. Místo výchozí Google Keep si tak například můžete poznámky ukládat z hodinek rovnou do Evernote. Hodinky vám také celý den vám počítají kroky, které se pak synchronizují s aplikací Google Fit.

Podporované funkce (výchozí aplikace):

  • Zapsat poznámku (Google Keep)
  • Přidat připomenutí podle času nebo místa (Google Now)
  • Zobrazit počet ujitých kroků nebo srdeční tep (Google Fit)
  • Odeslat textovou zprávu nebo e-mail
  • Zobrazit události z kalendáře
  • Navigace (Google Mapy)
  • Spustit přehrávání hudby (Google Play Music)
  • Spustit odpočet, stopky, nastavit budík
  • Začít měřit běh/chůzi/cvičení (bez aplikace)
  • Zavolat automobil (bez aplikace)

Tyto funkce nabízí hodinky v základním menu nebo je můžete ovládat hlasem. Na ostatní povely si potom musíte přijít sami. Samozřejmě fungují i očekávatelné věci, jako vytočení hovoru povelem „call Jméno Volaného“. To ale opět hodinky nezvládnou, pokud máte hlasové ovládání v češtině a se zapnutou angličtinou budete mít zase problém s vyslovováním českých jmen.

Stejně tak samozřejmé je i přijímání hovorů. Displej zobrazí jméno a fotku volajícího. Hovor máte možnost přijmout, odmítnout, anebo odmítnout s rychlou odpovědí jednou z přednastavených zpráv. Ty jsou bohužel pouze anglicky a není možné si je nijak upravit.

Hlasové vytáčení kontaktu. Pokud řeknete pouze „call Martin“ hodinky nabídnou všechny shody z adresáře.

Případný hovor potom samozřejmě musíte obsloužit přímo na telefonu nebo na připojeném Bluetooth sluchátku. Hodinky samotné reproduktor nemají. Mikrofon na levé straně slouží pouze pro hlasové povely a na veškeré notifikace vás hodinky upozorní vibracemi.

Hudba vždy v uších

Do hodinek si můžete synchronizovat i staženou hudbu z Google Music, ovšem narazíte na nemožnost vybrat si, jaké skladby chcete přenést. Pokud jich tedy máte více, než 4 GB, kolik činí vnitřní paměť hodinek, musíte to nechat na Googlu a nechat se překvapit, co vám do hodinek pošle. Poté už jen stačí připojit Bluetooth sluchátka a můžete vyrazit například na běhání bez telefonu s hudbou v uších.

Ruční spouštění aplikací, poznámky z Google Keep a ovládání hudebního přehrávače na telefonu

Ze základních funkcí musím nejvíce pohanit kalendář. Ten pouze zobrazuje základní údaje a v kontrastu s veškerými ostatními kartami, které Android Wear zobrazuje, nenabízí zhola žádné akce, takže ani možnost navigace na případné místo schůzky nebo alespoň otevření záznamu na telefonu.

LG G Watch
LG G Watch

Závěr: jejich čas teprve (ne)přijde

Systém jako takový je plynulý, jen občas se setkáte se sekanými animacemi. Spíše zamrzí nedokonalost a nedotaženost konceptu, který je zatím značně omezený, a uživatel nad ním nemá téměř žádnou kontrolu. Zatím také scházejí aplikace, kterými by bylo možno hodinky učinit ještě chytřejšími. Android Wear se ale určitě bude rychle rozvíjet a brzy nabídne mnohem zajímavější možnosti a lepší fungování.

Prodejní balení

LG G Watch jako takové příliš neoslní, zejména ve srovnání s konkurencí od Samsungu, Motoroly nebo i Asusu. Vypadají konzervativně, což ale někomu může vyhovovat, a nemají žádné funkce navíc, ani displej není nijak kvalitní. Oproti konkurenci s Android Wear sice nabídnou lepší výdrž, i tak je ale špatná, 1 a půl dne na konkurenci s jinými systémy nestačí.

Alternativy s Android Wear: LG G Watch R, Motorola Moto 360, Samsung Gear Live a Asus Zenwatch

Pokud chcete základní hodinky s Android Wear s hranatým displejem, od kterých nečekáte nic navíc, jsou G Watch v podstatě jedinou volbou. V Česku se sice oficiálně neprodávají, ale řada obchodů je nabízí za zhruba 6 tisíc korun. Spíše ale doporučuji počkat a koupit si buď hodinky od Asusu či novější LG G Watch R s kruhovým displejem, či Motoroly Moto 360. Alternativou mohou být například i hodinky Gear od Samsungu s bohatšími funkcemi i lepší výdrží. Ty nejuvážlivější však počkají na příští rok, to bude nabídka hodinek mnohem širší.

Sáhnout můžete i po hodinkách od Samsungu s Tizenem

Za zapůjčení děkujeme e-shopu CZC.cz, kde můžete chytré hodinky také zakoupit

lg-g-watch
Klady
  • příznivé rozměry
  • konzervativní a nenápadný vzhled
  • možnost kontextového ovládání některých aplikací
  • propojení se službami Googlu
Zápory
  • nepraktické nabíjení skrz adaptér
  • Android Wear má mnoho nedostatků
  • špatná výdrž baterie
  • horší displej
Diskuze ke článku
Grom51
Srovnání s Pebble Steel nic ? OK, tady je článek http://www.tomsguide.com/us/android-wear-vs-pebble,review-2252.html ve score 6:3 pro Pebble ;)
max.g
mali ste v hodinkach najnovsi wear update?

ten totiz radikalne zvysil vydrz, 4-5 dni nie je absolutne problem... samozrejme bez on-screen time a ked ich kazdych 5 minut neskadlite

spomenute 1.5 dna bola pravda pri minulom FW
max.g
a co sa tyka shortcut na aplikacie, treba sa poobzerat na Play, napr. taky wear mini launcher je to co hladate...

celkovo recenzia absolutne neobsiahla ani polovicu moznosti co sa da s nimi robit po donistalovani dalsich apps, ktorych je mimochodom uz celkom dost

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze