Plošinovky patřily vždy mezi oblíbené žánry. Na mobilních zařízeních ale přišel zádrhel – ovládání. Hrát na gamepadu nebo klávesnici není žádný problém. Tlačítka reagují okamžitě a o to v takových hrách často jde. S dotykovým displejem to tak snadno nejde. Ne, že by pro chytré telefony a tablety bylo málo plošinovek, jen jsou často velmi zjednodušené, ovládají se gesty a se svými staršími sourozenci se nemohou rovnat. Wind-up Knight se to snaží napravit.
Wind-up Knight 2 – videorecenze
Těžší než se zdá
Už první díl této hry vám mohl ukázat, že i taková plošinovka může být pekelně těžká. A to i na mobilních zařízeních. Se čtveřicí tlačítek máte možnost se bránit štítem, sekat mečem, skákat nebo se kutálet. Čtyři tlačítka na dotykové obrazovce jsou až až. Ale co pohyb? Ten tu řešit nemusíte, protože váš rytíř běží stále dopředu sám. To je na jednu stranu výhoda, ale vezměte v potaz, že nemůžete zastavit, nemáte čas na rozmyšlenou, musíte jednat rychle a vypořádat se s každou překážkou za pochodu.
Druhý díl přináší vesměs to samé co jednička. Takže pokud vás bavila a chcete další úrovně, tak směle do toho. Pokud o sérii slyšíte prvně, tak to nijak řešit nemusíte. Vraťme se ale k té hratelnosti. Na každém kroku tu na vás skutečně něco čeká – ze shora padá sud, takže musíte vytáhnout štít, napřahuje se po vás nepřátelská bestie, takže musíte rychle seknout mečem, a aby toho nebylo málo, tak hned za ní jsou bodliny, takže musíte skákat. A takto vypadá celý level.
Natahovací rytíř
Už od pohledu nejste nebojácný válečník. Vypadáte spíš jako roztomilá hračka. Tak se celá hra prezentuje. Jako hezoučká a kouzelná skákačka pro děti. Jakmile ji ale pustíte, tak zjistíte, že to tak úplně není. Když jsem zmiňoval automatické běhání, tak to má co dělat s tím, že v zádech máte natažený klíček. Ten ale pomalu dochází, a pokud vždy neseberete další, tak moc daleko nedoběhnete.
Naštěstí na vás čekají záchytné body, které jdou ale volitelně vypnout. Věřte mi, že si často budete plést tlačítka a místo skoku seknete nebo namísto štítu se začnete valit kupředu. V tomto směru by mi více vyhovovala gesta, ovšem chápu, že tvůrci hrají na maximální přesnost. Ovládání se prostě musíte naučit a zprvu to bude bolet. Jakmile ale dostanete všechna čtyři tlačítka do ruky, tak to půjde lépe.
Turnaje
Spolu s pohádkovou grafikou, která mi připomínala film Jack a obři, se váže i humor, který doplňuje příběhovou linku. Jako rytíř na cestě za záchranou princezny jste vyhodnocen jako nevyhovující a poslán zpět do výcvikového tábora. A odtud musíte začít nanovo. Před každou hrou si můžete přečíst konverzaci několika postav, která je značně stylizována do zpráv ve stylu Twitteru. Čeká na vás celkem 42 úrovní, čímž hra ovšem nekončí. Opravdová výzva přichází s turnajovým módem, kde soupeříte proti ostatním hráčům.
Každý den je před vámi nový level, ve kterém se snažíte dostat co nejdál a posbírat u toho co nejvíc diamantů. To ovšem není lehké, protože obtížnost je tu na vysoké úrovni, a pokud se chcete dobře umístit, tak se musíte skutečně snažit. Každý pokus vás stojí jeden lístek, které jdou dokupovat za herní měnu. V turnaji můžete také vyhrát novou výzbroj. Hra je zdarma ke stažení, ale free-to-play není. Po sedmi úrovních vás nepustí dál, dokud nezaplatíte za odemčení všeho ostatního. Budete tak mít dost času na rozmyšlenou, zda vás hra baví nebo ne.
Závěr
Wind-up Knight 2 je tak trochu oříšek. Oproti prvnímu dílu toho moc nového nenabízí – hraje se stejně, akorát se nemusíte tolik rozčilovat, protože zde najdete záchytné body. Navíc se můžete vyřádit v turnajovém módu. Hraní je zábavné, ale zpočátku poměrně náročné. Bez ovladače vám to asi půjde s virtuálními tlačítky těžko. O příběh tu nejde, jde tu o zvládnutí herní mechaniky a co nejhladší projetí úrovní. A to v hezké grafice podkreslené příjemnou hudbou.