Špatných her je spousta. A hodně z nich je zdarma. Ale pokud si zdarma stáhnete špatnou hru, tak vám to asi tak vadit nebude. Pokud však za ni utratíte peníze, tak vás to bude mrzet mnohem více. Rozhodně také není měřítkem, zda za hru platíte nebo ne. A určitě neplatí, že všechny prémiové hry musí být skvělé. Někdy je situace ještě složitější, protože se nedá jednoznačně určit, zda je špatná nebo dobrá. A když jsme se do toho tak hezky zamotali, tak si zkusíme situaci demonstrovat na této hře.
The Deer God – videorecenze
Zakletý
Jste člověk, jste jelen. Jste něco mezi. Příběh ovšem začíná u dvojice lovců, kteří jsou na lovu jelenů. Počasí jim ovšem příliš nepřeje. A kdyby jen to. Jeden z lovců šel už spát, ale vy ještě chvíli čekáte, zda nedostanete příležitost. A dostali jste. Jenže ve chvíli, kdy skolíte jelena se na vás vrhnou vlci. To by byl poměrně nehezký konec příběhu. Jenže mi tu teprve začínáme. Lovec dostane druhou šanci. Sám Bůh jelenů mu nabídne možnost znovuzrodit se jako jelen.
A přikáže mu, že se musí ze svého hříchu vykoupit. Zajímavá zápletka, která ale tak úplně nenajde naplnění ve hratelnosti. Ale hezky popořádku. Toto je plošinovka viděná zboku. Utíkáte v ní krajinou dál a dál, přeskakujete překážky a bojujete s nepřáteli. Kdo jsou ti nepřátelé? Další lovci nebo „zlá zvířata“. Tam patří hadi, pavouci, divoká prasata a podobně. A jejich zabíjením budete získávat dobrou karmu. A uznejte sami, že to nezní moc jako dobré vykoupení.
Skákačka
Souboje ovšem můžete velmi často prostě přeskočit. Karma se vám bude hodit pro získání lepších schopností, ale ne vždy se vyplatí střetávat se se silnějšími protivníky. A jelikož jste jelen, tak je prostě můžete přeskočit a utéci. Za to budete rádi i kvůli nepříliš dobrému ovládání. Běhání a skákání ještě jde slušně. Ale tlačítko pro útok nereaguje spolehlivě a nikdy nevíte, jak souboj dopadne, protože vás prostě postava ne vždy poslouchá.
A pokud budete chtít s každým bojovat, tak budete také velmi často umírat. Pokud hrajete normální mód, tak smrt není permanentní. Objevíte se buď u záchytného bodu nebo někde poblíž místa smrti. To bývá různé. Častokrát to může být také velmi daleko, což zamrzí, jelikož hra není vůbec snadná. Vedle bojování také musíte překonávat prostředí. A jakmile se dostanete nad propasti s bodlinami, tak můžete opět rychle umírat. Jednou kvůli nešikovnosti, podruhé kvůli ovládání.
Chyba sem, chyba tam
Hra má naprosto úžasnou atmosféru, která začíná stylovou kombinací pixelartové grafiky s 3D prostředím, úžasnými panoramaty a romantickým západem slunce. Když běžíte přes vodu, vpředu se míhají stromy a vzadu se lesknou hvězdy, tak jde o jedinečný zážitek. Zážitek, který vám ale mohou zkazit technické chyby. Třeba když vás zabije náhodné zvíře během rozhovoru. Nebo když se zaseknete v prostředí a vyhladovíte.
Hra má náhodně generované prostředí, které bude pro každou hru jiné. Po smrti se nezmění, ale nepřátelé ano. Kapitoly se dělí podle úkolů. Ty spočívají v nalezení předmětu. A dokud ho nenaleznete, tak budete běhat donekonečna v dané oblasti. Pokud přežijete noc, tak se z koloucha vyvinete v silnějšího a většího jedince. Po smrti se tento proces ovšem restartuje a vy začnete opět jako mládě. Sílu ale budete potřebovat, třeba když se budete chtít postavit nějakému bossovi.
Závěr
The Deer God je opravdu oříšek. Na jednu stranu přináší nádherné chvíle díky atmosféře, grafice a barevné paletě, kdy doslova letíte prostředím, přeskakujete překážky a ladně se sunete vpřed. I toto má však za následek, že mnohdy přehlédnete nepřátele, pomalá kamera vám neukáže strž, do které se řítíte a kvůli horšímu ovládání nejednou prohrajete souboj. V kombinaci s vysokou obtížností to může přinést frustraci. Generované prostředí ovšem zajistí slušnou znovuhratelnost i po dohrání. A toho hraní nakonec litovat nebudete.