Disney znovu a opět cílí na děti. Však tyto barevné hry mu jdou nejlépe – viz Where’s My Water? Jsou to hlavně barvy, hravé prostředí, přitažlivé postavy a jakási zdánlivá triviálnost. Když projíždím nové hry, tak samozřejmě předně koukám na obrázky a říkám si: „Jak se to asi bude hrát?“ Často jsem pak velmi překvapen, protože moje představa bývá někdy na hony vzdálená. A to i přesto, že jsem již něco nahrál a mám to poměrně v oku. A u této hry mě to také hned nenapadlo. Jde vlastně o logickou hru „spoj tři“.
Stack Rabbit – videorecenze
Hladovci
Příběh byste mohli snadno přehlédnout – tak pro pořádek: hlavním hrdinou je králík Ben. Žije si docela v klidu, dokud jeho sestra neodjede na dovolenou se svým manželem-králíkem a nenechá u něj na hlídání tlupu svých dětí. Ano, je jich skutečně hodně, což znamená, že toho hodně snědí. A aby je Ben zvládl nakrmit, tak se musí vydat k sousední farmě a ukrást dostatek zeleniny. Musí si ale dávat pozor, pole hlídá pes Max.
A zde právě nastupuje náš starý známý systém „spoj tři“, který ale funguje trochu jinak, než jste zvyklí. Pohybujete se na šachovnicovém poli (nejlepší vynález lidstva, evidentně) a na některých políčkách vidíte zeleninu. Ano, to jsou ty krychle. A teď pozor, tažením po displeji se králík Ben pohybuje z políčka na políčko, a když stoupne na nějakou zeleninu, tak ji sebere. Takhle si na hlavu štosuje vše, přes co přejde.
Spoj tři
Asi už vám došlo, že to celé musí mít nějaký řád. A taky že má. Když na sebe postaví minimálně tři kusy stejné zeleniny, tak se spojí, zmizí a hra postoupí o jeden krok. A na každé kolo máte omezený počet kroků (spojení). Proto to chce trochu uvažovat. A hlavně plánovat cestu. Dostanete nějaký cíl – nejprve to bude sbírání zeleniny čistě na body. Později už budete muset skládat řady.
Takže dostanete za úkol spojit devět melounů. Když je spojíte, tak přejdete k něčemu dalšímu. A musíte to pořadí dodržovat. Když totiž spojíte jiné barevné kombinace, tak sice dostanete nějaké body, ale nepostoupíte v tom úkolu. Stejně tak se tomu ale občas nevyhnete. A to je právě to plánování. Vidíte cestu, kterou chcete jít, a co při tom můžete sebrat. Proto musíte rychle počítat. Pokud se vám totiž nakupí tři a více, tak máte jen několik málo okamžiků, než se spojení odpálí. To se o kousek posune přidáním dalšího kousku zeleniny. A po každém odpálení se pole změní a nějaká zelenina vyroste. Trochu mě mrzí, že nelze skládat více řad v jednom kroku.
Freemium, jak jinak
Narazit můžete i na další režimy. Jednou do toho více zapojí hlídacího psa, jindy můžete třeba sbírat krabice. Ty fungují v podstatě úplně stejně jako normální zelenina a dokonce se i odpalují se zeleninou stejné barvy, ale je to ještě mnohem více o plánování cesty. Protože hra nekončí nasbíráním nějakého počtu bodů, ale právě splněním cíle. Body vás ale také zajímají, za ně totiž dostáváte hvězdičky. Svůj výsledek také můžete porovnat s přáteli na Facebooku.
Problém přichází ve chvíli, kdy se vám to úplně nedaří. Za prohru totiž musíte zaplatit mrkví. Těch dostanete pět, a pokud o nějakou přijdete, tak se zase doplní časem. To je standardní systém freemium her. A samozřejmě si můžete mrkve dokoupit. Za reálné peníze. V obchodě na vás čeká několik položek – zvýšení celkového počtu mrkví, zvýšení počtu udržitelné zeleniny, navýšení počtu odpalů a samozřejmě balíky bonusů na každé kolo. Zbytečnost nad zbytečnost. U této hry opravdu nevidím smysl v takových transakcích. Jasně, já zapomněl, chceme být zdarma za každou cenu, tak to musíme natahat jinudy.
Závěrem
Jasně, někteří budou nadšení, že je hra zdarma, jiní by spíše uvítali normální částku na začátku a pak méně otravování při hraní. To bychom ale mohli nadávat u všech free her, které dnes vychází. Zůstaňme tedy u toho, že se jedná o zajímavou a dokonce i zábavnou hru s motivem „spoj tři“. Potěší milá grafika, měnící se úkoly a velký počet úrovní. Zamrzí hloupé čekání na mrkve a nemožnost udělat více spojení v jednom odpalu.