Může se vám zdát, že tu poslední dobou recenzuji hry pro děti. Co jiného by byl sobotní pejsek Mimpi a kutálející se medvěd? Tak to ale pozor, Mimpi není vůbec snadnou hrou a obzvlášť u konce jsem měl s obtížností co dělat. Rollabear se zprvu také jeví jako infantilní a primitivní, ale věřte, že je akorát infantilní. Jednoduchý vůbec není a sami se budete divit, že to později nebudete dávat na první pokus. A to je přece ono, ne? Stále ještě chceme ve hrách zažívat i nějakou výzvu, nebo se pletu? Doufám, že ne.
Rollabear – videorecenze
Hra vyšla pro iOS a brzy se objeví také pro Android a Windows Phone.
Medvěd z venkova
V hlavní roli tu je banda absolutně divných medvědů, které si otevíráte hraním, kromě toho základního, který si jde v intru vyprat spoďáry a otevře tím bránu do dalších světů, tu najdete i třeba kanadského ochránce zákona, punkera či špinavého sedláka. Postavy jsou vám odměnou za plnění úkolů, třeba musíte sebrat 500 ryb nebo získat určitý počet hvězd. Získat některé postavy je těžší, musíte pro to třeba získat maximální počet hvězd v nějaké kapitole.
Ale jak se to vlastně hraje, o co tu tvůrcům jde? Budete se divit, ale Rollabear je vlastně bowling. Přesně tak, každá úroveň je speciální dráhou a na jejím konci najdete postavené panáčky, které musíte srazit. Rozdíl je tedy v tom, že místo koule valíte medvěda, můžete s ním zatáčet, cestou sbíráte ryby, vybíháte se překážkám a dokonce skáčete. Jak vidíte, těch rozdílů není málo a hra tedy není tak jednoduchá.
Zpátky ni krok
Na začátku máte veliký prak, za který by se nemuseli stydět ani ptáci v Angry Birds. Medvěda tak doslova vystřelíte, přičemž musíte zvolit vhodný směr a dostatečnou sílu. Po cestě musíte (měli byste, pro hvězdy) sbírat krabice ryb, ty většinou stojí dost nešikovně, abyste měli co dělat se zatáčením a skákáním po rampách. Design úrovní se povedl, překážky i ryby jsou rozestavěny tak, aby hra nebyla moc jednoduchá, ale aby se dala zvládnout.
První levely jsou hračka, pak to nabere na obtížnosti. Pokud třeba těsně narazíte do stromu, tak se téměř nic neděje, protože zde můžete přetáčet čas zpět. Takže stačí udělat gesto tažení prstem dolů a hra se zpomalí a začne vracet v čase. Kdykoliv to můžete přerušit a pokračovat dále. Přijdete ale o body z jedné ryby. Má to také chybku, že když jsou v úrovni nějaké aktivní překážky, jako třeba vlak, tak ty se nevrací a kvůli tomu do nich asi narazíte. I tak je to zajímavá možnost, ale osobně jsem preferoval rovnou restartovat celou úroveň, abych měl větší počet bodů. A tedy i hvězd, které jsou potřeba k odemknutí dalších úrovní.
Bowling
Čekají na vás různá prostředí, začnete v lese, a podíváte se třeba do Asie nebo do zamrzlých krajin. Některé nápady jsou vážně skvělé, třeba když padáte z oblohy nebo proskakujete jedoucím vlakem. Přitom pravidla zůstávají stále stejná – máte dva hody a hraje se i na strike nebo spare, což znáte přímo z bowlingu. Na začátku hrajete normální kampaň, což znamená, že postupujete po úrovních, získáváte hvězdy a odemykáte další kapitoly.
To ale není vše, najdete tu i další herní módy. Třeba Ten Round. Jak už vyplývá z názvu – budete hrát deset kol, během kterých musíte udělat co největší skóre. To se počítá dohromady a nesmíte ani jedno kolo opakovat, prostě vždy máte jeden pokus. Když to nevyjde, tak to nevyjde a jdete dál. Druhým režimem je Survivor (přeživší), kde se snažíte uhrát co nejvíce kol. Pro to musíte mít vždy strike nebo spare. To znamená shodit všechny postavy, buď v prvním (strike) nebo v druhém kole (spare).
Závěrem
Rollabear je překvapivě dobrá a zábavná hra. Prvně jsem čekal něco úplně jiného, původně jsem ji nechtěl vůbec recenzovat. Ale byla by to škoda. Je pravda, že grafika je trochu neohrabaná, působí staře a nepěkně, ale během hraní si toho rozhodně nevšimnete. To hlavní je hratelnost a design úrovní, což je na slušné úrovni. Doplňují to zajímavé nápady a později dost proměnlivé prostředí. Rozhodně byste jí měli dát šanci.