Společnosti King.com se povedlo něco velmi zajímavého, co se teď snaží napodobit ostatní. Vzala starší herní principy a pozměnila je tak, aby z nich znovu udělala hit. Nejzářnějším příkladem může být Candy Crush Saga. Tyto spojovací hry už nepatřily na špičku a většina z nich byla postavena na nekonečném modelu a neustálém opakování. King do názvu svých her přidává slovíčko Saga a značí tím, že zde to nebude stále dokola, ale půjdete dopředu, což je pro motivaci ještě silnější. Další takovou hru je Papa Pear Saga, která opět inovuje starší hříčku. Velmi podobná je například úspěšná hra Peggle z roku 2007, která se později objevila i na mobilních zařízeních.
Papa Pear Saga – videorecenze
O náhodě
Věřím, že podobnou hru jste už někdy potkali, ať už v podobě mobilní hry či flashovky na netu. Její princip je totiž velmi snadný, zábavný, ale také trochu záludný. Na vrchní straně obrazovky je připravené dělo, které vystřeluje postavičky, kterým hra říká Papa Pear. Na spodní straně zase najdete dózy, do kterých musíte tuto odrážející se hlavo-kouli poslat. Na herním poli ale narazíte na spoustu překážek, které musíte překonat (či rozbít) a nabrat u toho co nejvíc bodů.
Jelikož je to „Saga“, tak i zde jdete po mapě, kde si postupně otevíráte další úrovně a každý level po vás chce něco trochu jiného. Začnete s tím, že prostě budete muset nasbírat určitý počet bodů, což není takový problém. Pak ale přijde třeba to, že musíte vysbírat všechny mrkve nebo ořechy. Dobrým módem je i probouzení dóz, které jsou šedivé a tím, že se do nich trefíte, je zbarvíte. Ve všem ale hraje ohromnou roli náhoda.
Bonusem k cíli
Když se vám povede slušně odpálit, tak můžete získat i nějaký ten bonus. Některé jsou skutečně zajímavé – třeba, že se postava zvětší a okolí začne likvidovat mnohem silněji. Dalším bonusem je třeba rozdvojení, kdy se vytvoří další kulička. To se hodí v kolech, kde máte velmi omezený počet střel. Každý bonus dostáváte za něco. Třeba za to, že kulička bude balancovat na dóze a ne a ne do ní spadnout.
Dále stojí za zmínku třeba oheň, díky kterému kulička neničí jen odrážením, ale i tím, že se objektům v poli přiblíží. To se hodí, když potřebujete zničit veliké množství bodů nebo předmětů bránících spadnutí do dózy. Je tu taky duhový bonus, který vertikálně vyčistí pole. Nakonec zmíním ještě třeba násobič skóre, který se vám bude hodit vždy, když potřebujete dosáhnout nějakého vysokého limitu.
Zaplať a můžeš vše
Hru můžete docela v klidu hrát bez skutečných peněz. Později se sice začne obtížnost zvedat a hodně bude záviset na náhodě, ale dá se to zvládnout. I tak vás ale hra pobízí, abyste využívali některé bonusy a zjednodušení. Tak třeba lepší míření. V základu vidíte risku, která znázorňuje dráhu, ale nebere v potaz odrazy. Na vyzkoušení však dostanete chytřejší míření, které ukazuje i další cestu po odrazu. Může to pomoci a náhodu trochu zredukovat, ale jen částečně. A až vám ty tři základní dojdou, tak za další musíte zaplatit.
Stejně tak si všechny bonusy, zmíněné v druhé kapitole, můžete zakoupit, aby se objevily na začátku úrovně. Do začátku od každého pár dostanete, pak si je ale musíte kupovat sami. A stejně jako v dalších hrách od Kinga i zde narazíte na systém životů. Jakmile úroveň splníte, tak se nic neděje. Jen co ale prohrajete (nebo jen restartujete), tak o život přicházíte. Máte jich pět a ostatní se doplňují časem. Problém je tedy s tím, že hra je dost o náhodě, a když vám to zrovna nevyjde pětkrát za sebou, tak si na další hru chvíli počkáte. Nebo si samozřejmě můžete zaplatit za doplnění. Klasika.
Závěrem
Papa Pear Saga se v mnohém podobá dalším Saga hrám. Nabízí především jednoduchou a zábavnou hratelnost, která ovšem dost závisí na náhodě, což dokáže být chvílemi nepříjemné. Nabízí ale velké množství úrovní, které jsou doplněny vtipnými zvuky a líbivou grafikou. Jistě vás potěší také to, že se neustále mění úkoly, které se později kombinují a komplikují dalšími prvky (dózy třeba dostanou víko a podobně). Hra vás tak jistě zabaví… do té doby než přijdete o životy.
pet rescue saga je lepsia hra