Slavný požírač sušenek a příležitostný degustátor vystrašených duchů se opět a znovu vrací na scénu. Ačkoliv tentokrát v trochu jiném kabátku, který se podobá spíše Sonicovi. Pac-Man za svoji více než třicetiletou historii zažil mnoho předělávek a napodobenin. Vyzkoušel si toho prostě hodně. Hráli jste třeba side-scroller Pac-Land? Poslední verze jsou samozřejmě ve 3D a s původní hratelností leckdy nemají téměř nic společného.
Pac-Man Dash! – videorecenze
S větrem o závod
Co dělá Pac-Man? Pojídá sušenky a zápasí s duchy. To dělá i v této nově vydané hře. Ale to zápasení není takové, jako dřív. Dřív jste se duchů báli, teď se bojí oni vás. Náš hrdina si dal totiž předsevzetí, že bude napřesrok běhat. A o zastavování neříkal ani slovo. Jelikož je svědomitý, tak skutečně běhá a nezastavuje.
Nebudu to zbytečně protahovat. Ve hře Pac-Man Dash! vidíte mapu ze strany, snažíte se běžet co nejrychleji a doběhnout co nejdál. Samozřejmě při tom jíte sušenky, které vás nejen zrychlují, ale také za ně můžete dokupovat vylepšení, doháníte a konzumujete duchy, kteří vám přidávají čas. Času máte velmi málo, takže se musíte snažit. A mimo to samozřejmě nechybí ani tradiční bonusy v podobě ovoce.
Aby se vám běhalo a pojídalo lépe, tak můžete využít několika aktivních bonusů. Ty fungují tak, že pro aktivaci potřebují určitý počet sušenek nebo chvíli času. A může to být třeba rychlý skok, parťák nebo speciální schopnost. Parťák vám třeba pomůže sbírat duchy a díky tomu budete mít víc času. Nebo taky může jít o vylepšení samého Pac-Mana – třeba se stane magnetem, který bude okolní věci přitahovat. Šikovná věcička.
Dokola
Od mapy byste čekali, že bude mít nějaký začátek a nějaký konec. Jenže zde to funguje mnohem rafinovaněji. Mapa je postavená tak, aby byla nekonečná. Nějaký úsek je v ní postaven originálně a končí tak, aby krásně navazoval na začátek, takže si toho ani nevšimnete a budete běhat neustále v kruhu. Na některých mapách to není tak očividné, ale na některých ten vzor hrozně snadno prohlédnete a může vás začít nudit. To se mi stalo třeba hned u třetí mapy.
Neběháte ale jen tak nazdařbůh, nýbrž plníte úkoly. Tak třeba máte za úkol sníst tolik a tolik duchů nebo uběhnout tolik a tolik metrů. Popravdě jsem ale hrál vždy úplně stejně a vždy jsem splnil vše. Jediný úkol, který ovlivnil mou taktiku, byl ten, kdy jsem se musel vyhýbat odražečům. Ani jsem si nevšiml nějaké stoupající obtížnosti, prostě hrajete a u toho se vám plní úkoly. Chtělo by to nějak ozvláštnit.
Hratelnost je hodně svižná. Měl jsem pocit, že se mi víc vyplatí se držet nahoře, kde je víc duchů a držel jsem si tak hodně času. Občas je ale složité nespadnout do nižšího patra, chce to přesně časovat skoky. Když ale hrajete jednu mapu už poněkolikáté, tak to půjde samo. Pádu se nijak nemusíte být, do nějaké úplné propasti nespadnete.
Kdo si počká, ten se dočká
Po deseti splněných úkolech vám hra zpřístupní další mapu. Jenže to je trochu problém. Jelikož je hra zdarma, tak musí skrývat nějaký ten zádrhel. A je jím jakási baterka v podobě životů. Každá hra vás stojí jeden život (máte jich deset) a pomalu se vám doplňují. Jenže se doplňují pomaleji, než jak hrajete. A to je ten problém. Jakmile vám dojdou, tak už prostě dál hrát nemůžete a musíte čekat. Čekat na jeden život nemá smysl, protože si dáte jednu hru a je to zase v čudu. Takže to chce hru odložit a vrátit se k ní za delší dobu. A to je skutečně otrava. Životy si můžete za poplatek dobít, ale opravdu se vám chce platit? Hra se tak hodí spíše na občasné hraní. Třeba v tramvaji, na záchodě nebo tak.
Co je ale totální ujetost? Grafika. Grafik byl při skládání menu asi hodně v náladě, protože křiklavé barvy, velká odpudivá tlačítka a do toho 3D rendery postaviček vypadají tak nejednotně, rozhádaně a ošklivě, že je to až roztomilé. Ale co čekat od japonské firmy. Tak si k tomu přidejte ještě ujeté zvuky a máte o zábavu postaráno. Tohle je prostě veselá hra.
Závěrem
Pac-Man nám dokazuje, že umí další věci, tentokrát bere svou partičku ze hry Pac-Man and the Ghostly Adventures a běží o závod. Samozřejmě ale stále požírá sušenky, ovoce a duchy. Celé to kazí hlavně omezený počet životů, který vás pro aktivní hraní nutí platit. A zamrzí také nezajímavé úkoly a nápadně se opakující motiv úrovně.