MWC 2015 je za námi, redaktoři se bezpečně vrátili domů a vy jste si snad už stihli odpočinout od té laviny novinek, článků, videí a dojmů. Toho času jsme měli, myslím, dost, takže nyní se můžeme opět pustit do něčeho náročnějšího. Mnohem náročnějšího. Konkrétně mám na mysli dnes recenzovanou hru, ve které se vydáme do jeskyně. A taky do vesmíru. Usedneme totiž do vesmírné rakety, a tak nějak se ji pokusíme pilotovat.
Flop Rocket – videorecenze
Jetpack Rocket
V této hře překvapivě narazíte na začátek i konec. Toho by se dnes jeden nenadál. Konec je po pěti tisíci metrech, kde se konečně dostanete do otevřeného vesmíru. Zajímat nás bude tedy především jeskyně, protože v ní se celá hra odehrává. Ona jeskyně je velmi záludná. Je ohraničená na horní i dolní straně obrazu a mimo to v ní jsou ohromné balvany, krápníky a překážky. Vaše raketa vydrží jen dva nárazy, což je sice více než jeden, ale stále je to velmi málo.
Umírat budete. A to hodně často. Dalším nepřítelem vám zprvu bude i ovládání. Na levé straně se nachází ovládací kolo, kterým upravujete náklon rakety. Na druhé straně pak startujete motory. Když si odmyslíte náklon, tak samo túrování motorů je identické se hrou Jetpack Joyride, kde jste také nesměli nabourat nahoře ani dole. Ovládání se zprvu bude zdát jako naprostý zmatek. Po pár kolech ho ale dostanete do ruky a sebemenší průrva pro vás nebude překážkou.
Bacha, ošklivák!
Pozor si musíte také dávat na štít, který se po jednom nárazu zničí, a palivo, které se zase velmi rychle spaluje. Pokud poletíte pomalu a obezřetně, tak vám bude docházet mnohem rychleji. Rychlý let je sice úsporný, ale zase dost pravděpodobně narazíte. Po cestě budete potkávat doplňovací stanice, na které musíte přesně dosednout. A kolikrát se mi stalo, že jsem z ní sjel a stálo mě to život.
Hlouběji v jeskyni ale narazíte i na řadu nepřátel – všemožné červy a jiné oškliváky. I když dostanete do ruky ovládání, tak budete často umírat. Stačí drobné zaváhání, nepřesná kalkulace, špatný odhad a už se váš hrdina katapultuje z kokpitu. V tu chvíli vás trochu zamrzí, že nejde začít na nějakém pozdějším záchytném bodu, a když si budete chtít pomoci dokoupitelným bonusem, tak narazíte na první velkou překážku.
Zdarma, ale jen ochutnat
Toto není výtka. Je to velmi zajímavý model, který jde docela na hranu, ale dá se akceptovat a ve výsledku je poměrně rozumný. Zdarma totiž dostanete hru jen s velmi omezenými možnostmi. Ten základ je stále stejný, ale bez odemčení prémiové edice (za 88 Kč) nebudete mít přístup k většině vylepšení, statistikám nebo ukládání do cloudu. Ta vylepšení jsou asi stěžejní. Palivo si vylepšíte i bez zaplacení, ale takový štít už ne. A bez toho se příliš daleko nedostanete.
Odemknete si také bonusy, které se dají koupit před každým kolem a platí jen to jedno kolo. Dočasně si tak zvednete štít nebo se třeba odpálíte do pozdější fáze hry, což určitě oceníte. V prémiové edici na vás také čeká násobič zlaťáků a odstranění reklam. Pro někoho by ovšem verze zdarma mohla být až příliš omezena, protože vám vystačí jen na chvilkové hraní a příliš daleko se v ní nedostanete. Teď je otázka, zda vás ten kousek chytne natolik, že budete ochotni za další postup zaplatit. Mně osobně se toto demo zdálo dosti názorné a použitý model víceméně chválím.
Závěr
Naopak nechválím příliš jednotvárnou grafiku a nudné prostředí. Je škoda, že se hra neumí rozehrát vícero barvami. Hudba se sice také opakuje, ale je natolik chytlavá, že jsem vždy kýval hlavou do rytmu. Ovládání je promyšlené a po chvilce ho dostanete do ruky. Obtížnost je dosti brutální, ale ta výzva za to stojí. Jistě se vám tak stane, že si dlouhé minuty budete říkat: „Ale teď už opravdu poslední pokus.“