Rocketcat Games vskutku patří k mým oblíbencům. Prvně jsem se dostal k jejich skvělé mlátičce Punch Quest, která mě od té doby provázela nudnými hodinami ekonomie. Když se blížilo vydání Wayward Souls, tak jsem se dopředu opravdu těšil. A vyplatilo se to, vznikla totiž skvělá hra, kterou byste si měli připomenout. Jejich poslední titul, Five Card Quest, přišel zčista jasna. I tak jsem se do něj hned pustil a naprosto mu propadl.
Five Card Quest – videorecenze
Hra je zatím dostupná pro iOS, ale dle zkušeností se můžeme domnívat, že se do několika měsíců objeví také pro Android.
Karty
Od autorů zběsilých mlátiček a akčních dungeonovek bych prostě karetní hru nečekal. Ale všechny obavy můžete rovnou hodit za hlavu, protože tvůrci uhodili na správnou strunu. Na začátku si vyberete dva hrdiny a čeká vás první souboj. Už tady ale dělá hra jednu věc špatně. Téměř nic vám nevysvětlí, takže si na celý systém budete muset přijít sami. První hry tak budou trochu bolestivé. Doporučuji se na první hře naučit základy, a pak vše restartovat a začít s čistým štítem.
Souboje jsou tahové. Každý tah můžete vyložit jednu kartu. V ruce najednou držíte vždy pět karet, které se vám náhodně obnovují v závislosti na vašich hrdinech. Hrdinové se nijak nestřídají, a pokud budete chtít celou bitvu používat karty jednoho hrdiny, tak můžete. Sami ale zjistíte, že tak byste se daleko nedostali. Důležitou součástí strategie je sledovat nepřátele a táhnout karty podle toho.
Taktika
Životy se po bitvě neobnovují, takže chcete přijít k co nejmenší újmě. Existuje řada karet, které přeruší útok nepřítele, absorbují zranění nebo prostě vykryjí či zmenší sílu útočníka. Takové karty vám mohou přijít do ruky, ale musíte si je schovat na vhodnou příležitost. Většina útočných karet útočí na protivníka v řadě před vámi, ale být to tak nemusí. Proto musíte číst pečlivě popisky a vědět na koho vlastně útočíte, než se vám karty vžijí.
Pochopení karet je základem. A zjistíte, že se někteří hrdinové skvěle doplňují. Třeba rytíř může odrazit útok a lučištník pak dík tomu získá mnohem větší útok. Každý hrdina se hraje úplně odlišně a vy budete muset přijít na ten správný přístup. Mimo souboje se pohybujete po mapě, která se náhodně generuje, a častokrát můžete zvolit i vícero cest. Do další úrovně se dostanete poměrně snadno, ale když si dáte práci a porazíte nějaké nepřátele navíc, tak můžete získat více zlaťáků, bonusů a další hrdiny.
Vše ostatní
Do soubojů si můžete vzít jednu speciální kartu, kterou si koupíte u obchodníka za získané zlato. A třeba oživení padlého hrdiny je sice dražší kousek, ale nesmírně cenný. Vedle toho tu jsou i bonusy, které získáváte postupně a třeba vašim hrdinům zvýší odolnost či útok. Často si kvůli nim na mapě ale zajdete. Dále bych ještě zmínil, že hra má velmi pohodlné ovládání a v klidu ji zvládnete jednou rukou na telefonu. Vždy akorát vyberete kartu a dvakrát ťuknete pro její použití.
Jsou tu ale i stinné stránky. O chybějícím tutoriálu jsem již mluvil. Hra před několika dny teprve vyšla a ještě obsahuje řadu chyb. Ty se objevují po delším hraní a po restartování hry většinou zmizí. Může se vám stát, že se nepřátelé zaseknou při útoku, použití karty neudělá přesně to co má, nepřátelské jednotky se začnou překrývat nebo se mi hra jednou úplně zasekla a nešlo pokračovat dál. Nemusíte se však bát, že byste po restartu ztratili postup. Ten si hra pamatuje. Akorát je škoda, že nemůžete mít rozehráno více her najednou. Věřím ovšem, že technické nedostatky se rychle opraví v aktualizacích. I tak kvůli nim teď musím ale snížit hodnocení.
Závěr
Five Card Quest představuje poměrně svižné tahové karetní souboje, které stojí na rozlišnosti hrdinů. Jejich kombinací budete užívat různých taktik. Na začátku sice chybí tutoriál, ale když hru pochopíte, tak si budete moci vyhrát s promyšlenými kartami. Každá vaše kampaň bude také úplně jiná, protože se hra generuje náhodně. Teď ji sráží dolů technické chyby, které se po nějaké době projeví, jinak jde ale o promyšlenou strategii, která je neuvěřitelně návyková.