Edge of the World
recenze

Edge of the World

Tam kde lodě padají z okraje světa

Konec světa je známá věc - je to ten okraj, kde voda a lodě padají dolů do neznáma. To samozřejmě není překážka pro nebojácné piráty, kteří klidně hazardují a soupeří i v těch nejdrsnějších podmínkách. Dnes recenzovaná hra vám jeden takový souboj zprostředkuje. Tedy pokud na to máte!

Na hodinách zeměpisu jsem měl vždy nejradši vyprávění o konci světa. Přesně o tom místě, kde končí moře a lodě přepadávají přes okraj, padají ze světa, létající želvy a putují dále do nicoty. Jednou bych se tam rád podíval na vlastní kůži, ale jelikož je to dost nebezpečné, tak si zatím vystačím se hrou. Ano, na motivy této pravdivé a uvěřitelné skutečnosti vznikla hra Edge of the World. Je o lodích, které hazardují na tom nejzazším kraji světa. A ano, některé při tom spadnou, takže to rozhodně nezkoušejte doma.

Edge of the World – videorecenze

Vydání hry se plánuje i pro Windows Phone 8.

Okraj

Jako proklatý pirát se nenecháte jen tak osočovat kdejakou mořskou krysou. Když si někdo myslí, že vás může vyzvat, tak patřičně zareagujete. Porážka není přijatelná. Vezmete svoji flotilu a vydáte se změřit síly s dalším pirátem. A kdo ví, třeba to budete právě vy, kdo vyzve jiného. Vyberete si kapitána, loď a jde se na věc. Vyzvat můžete náhodného hráče přes internet, stejně tak můžete bojovat s přáteli nebo jednoduše hrát ve dvou na jednom tabletu či telefonu. Přinejhorším se pustíte do hry proti počítači, ale to ztrácí kouzlo.

Je to vlastně takový petanque. Před sebou máte pole (onen kraj světa), které je obdélníkem rozděleným na několik bodových pásem. Nejbližší je samozřejmě za bodů nejméně, nejzazší je za bodů nejvíce. A vaším cílem je vyslat loď takovou silou, aby přistála v tom nejlépe hodnoceném pásmu. Kromě síly určujete také směr a posuvníkem určíte výchozí bod. Nemusíte vždy vyplouvat ze středu. Ani to není vše, při natažení se vám ještě ukazují dva body, které se přibližují a oddalují. Vaším cílem je vypustit loď přesně ve chvíli, kdy se body překrývají. Pokud se vám to nepovede, tak loď nepojede rovně a nakonec může skončit úplně jinde, než jste chtěli.

Vytlačovaná

Pouštění lodí a přistávání v čtvrtém a posledním sektoru je jedna věc. Něco jiného je ale udržení pozice. Hrajete totiž po krocích a postupně se s nepřítelem střídáte. To znamená, že se můžete vzájemně přetlačovat, posouvat nebo rovnou vystrkovat přes okraj. To přidává do hry prvek přímého soupeření. A s každým protivníkem to bude vypadat jinak. Potkal jsem hráče, kteří mi šli nemilosrdně po krku a za každou cenu se snažili mé lodě nastrkat přes okraj, také jsem hrál s těmi, kteří se snažili o co nejvyšší přesnost a pokaždé končili na hranici nejvyššího hodnocení.

V obou případech se dá adekvátně reagovat. Stačí si první loď dobře přikotvit (v základu jedna loď za kolo) a ostatní štosovat za ni tak, aby se zasekly a nešly přes. To se hodí v případě, že vám jde nepřítel po krku. V opačném případě se dá také útočit, stačí poslat loď velikou silou a přesně se trefit do nepřátelské tak, aby přepadla. Ale zde pozor, zakotvenou loď neshodíte. Stejně tak je těžké odrazit lodě, které stojí u té zakotvené, protože jsou mnohem těžší. Výhodné je tyto strategie kombinovat. Pokud začínáte, tak se dá slušně bránit. Pokud začíná soupeř, tak do něj můžete nemilosrdně šít. Ale chce to přesnou mušku.

Odehraj a čekej

Když odehrajete svůj tah, tak se odešle soupeřovi a vy čekáte, až si ho prohlédne a odehraje. A takto se střídáte. Abyste nemuseli neustále čekat, tak můžete rozehrát několik her najednou. Můžete hrát s několika hráči zároveň, po každém kroku se tlačítkem přepnete na seznam her, kde ihned vidíte, zda jste na řadě nebo jestli nepřítel stále váhá. Může se vám stát, že druhý hráč to vzdá. V takovém případě dostanete méně zlatek, což je docela nespravedlivé, ale nedá se nic dělat.

Stejně tak se vám může stát, že uprostřed hry odejde a budete pokračovat za několik hodin. V takovém případě jistě oceníte mít možnost hrát více her najednou. Jak jsem zmiňoval, za hry (jen ty po internetu) získáváte zlato. Za to si pak kupujete kapitány a lodě. Nutno podotknout, že za jednu hru dostanete třeba 100 zlata a nový kapitán s jednou lodí stojí 7500. To si jen tak nevyděláte, ale aspoň si můžete koupit jinou loď u svého kapitána, ta se většinou pohybuje v řádu stovek. Tam bývá ale rozdíl jen v barvě. Za zlato si také kupujete dočasná vylepšení a bonusy.

Závěrem

Hra je překvapivě zábavná. Kombinování taktik a přetlačování s nepřítelem dělá hodně. Výborná je možnost hrát proti více protivníkům najednou. Trochu mě mrzí absence chatu, který by se při čekání hodil. Menu také není dvakrát přehledné a vysoké částky za další kapitány vyloženě nepotěší. I tak ale dostanete slušnou porci zábavy, která bere jednoduchou myšlenku a prezentuje ji v zajímavém kabátu.

Stáhnout Edge of the World

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Hodnocení
75%
Klady
  • Více her najednou
  • Jednoduchý koncept
Zápory
  • Chybí chat
  • Drahé věci v obchodu
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze