Asterix
recenze

Asterix

Total Retaliation - římská invaze

Naši oblíbení hrdinové z Galie se opět vrací, aby znovu a znovu odolávali římskému útlaku. Tentokrát to však bude těžké, Římané jsou odhodlanější než kdy dřív a Asterix se svými přáteli bude muset opět použít kouzelný lektvar. Tato hra je strategií ne nepodobnou Plants vs. Zombies. Myslíte si, že zvládnete vzdorovat impériu?

Možná se vám teď bude zdát, že jsem nějaký fanda Asterixe. Za poměrně krátkou dobu zde recenzuji už druhou hru s Asterixem (dokonce od stejných tvůrců), přestože vychází spousta jiných her. Naprosto upřímně vám říkám, že třeba do nějaké recenze Infinity Blade III se mi nechce, protože je to hra, kterou stejně každý zná, je to v podstatě potřetí to samé, má to skvělou grafiku i ohlasy. No a víc skoro ani vědět nemusíte. A právě proto Asterix. Ano, mám ho rád, po českých pohádkách to byly právě jeho příběhy, které jsem jako malý hltal. A když jsem viděl tuto hru v obchodě, tak jsem si říkal, že přesně na to je recenze potřeba. Není to hra perfektní, stojí peníze a na první pohled uvidíte různé inspirace. Jak funguje jako celek?

Asterix: Total Retaliation

Asterix v hlavní roli… nebo ne?

Je to zvláštní, ale v této hře je Asterix všude, jen ne v hlavní roli. Ono to je u strategií vždy těžší. Ovládáte hlavně více různých jednotek a někdo hlavní tu nedostává většinou prostor. Asterix je tak zaprvé v obrázku kurzoru, který jezdí po mapě, v názvu a samozřejmě v menu na obrázku. Pak ho najdete ještě mezi hrdiny, stejně jako Idefixe a Obelixe. Co se tu ale děje? Římané útočí na vesnici.

Chtějí ji konečně srovnat se zemí a u toho samozřejmě ukrást kouzelný lektvar. Jsou naprosto odhodlaní a obětují pro to všechno. Jenže, jak dávno víme z historie, to stačit nebude. Postaví se jim totiž stateční obyvatelé galské vesnice, řádně nadopovaní kouzelným lektvarem. Samozřejmě tu potkáte známé tváře – Falbalu, Panoramixe, Trubadixe, Alfabetixe, Automatixe a další. Zásadní roli tu hraje samozřejmě kouzelný lektvar.

TIP: Recenze Asterix: MegaSlap – Leť, Římane, leť

Galové vs. Římané

Už jen podle obrázků vám musí být jasné, kde se autoři inspirovali. Ano, jsou to v podstatě Plants vs. Zombies. Nemohu říci, že by to byla nestoudná kopie, rozdíly a originální prvky tu najdeme, k tomu se ještě dostanu. Některé prvky jsou ale totožné – na základním šachovnicovém poli sázíte rost… postavy a další objekty. Ty slouží jako obrana před nepřáteli, kteří se valí zprava. Platí tu také, že nepřátelé nesmí proniknout za levý okraj obrazu. Respektive smí, ale jen tři, pak je s vámi amen.

Místo sluncí zde sbíráte právě kouzelný lektvar. Ten vám vaří Panoramix, který je za obrannou hranicí. Když nějaký uvaří, tak vám ho hodí v čutoře – občas po jedné, jindy jich hodí rovnou několik. A zde přichází první novota. Zajímavou vlastností je, že když čutoru chytnete ještě za letu, tak z ní dostanete více bodů. A věřte, že ty se vám obzvláště na začátku budou dost hodit. Kromě toho si můžete vařit i sami, stačí postavit kotel, který generuje menší čutory. Je tedy takovou variací na slunečnice.

Jeden a dost

Ač mi to hned při první hře nedošlo, tak i hlavní stavěcí mechanismus je trochu jiný. V kytkách prostě sbíráte slunce, a když máte dostatečný počet bodů, tak kytku přetáhnete na požadované místo. Takhle to tu také funguje, ale rozdíl je v tom, že postavu můžete postavit jen jednou. Vezmete Trubadixe, usadíte ho na políčko a dalšího Trubadixe už nevytvoříte. Může to fungovat díky možnosti přesouvání. Postavu totiž můžete chytnout a přesunout na jiné místo. Akorát za to musíte zaplatit 20 lektvaru (sám Trubadix přitom stojí pouhých 25). Problém je v tom, že na rozdíl od PvZ nemůžete vymýšlet funkční kombinace – a to hlavně z důvodu malého počtu obránců.

Asi bych měl upřesnit, že Trubadix a další postavy slouží k ničení nepřátel. Fungují na dálku – prostě střílí. Některé postavy jsou výrazně lepší, a proto se s nimi vyplatí posouvat. Jsou tu i objekty, které můžete stavět opakovaně. Třeba kotel, palisádu, menhir nebo dokonce divoké prase (které funguje jak nášlapná mina). Už jsem zmiňoval, že ve hře jsou i hrdinové, kde konečně najdeme i Asterixe. Funguje jako jednorázový útok – položíte ho na linii a on proběhne a všechny zraní nebo zabije. Vedle toho můžete také používat speciální síly, jako třeba obnova všech načítání. Za ty platíte mincemi, které můžete sbírat při hraní nebo si je koupit za reálné peníze. To ale rozhodně není potřeba.

TIP: Recenze Plants vs. Zombies 2 – Už bylo načase

Závěrem

Postupujete buď v příběhovém módu, kde si postupně odemykáte postavy a potkáváte nové nepřátele, nebo hrajete volnou hru, kde můžete využít odemknutých položek. Postav a objektů není mnoho, takže se nevyřádíte s jejich kombinováním. Vedle Plants vs. Zombies hra skutečně působí jako velmi chudý bratříček. To ale není důvod hru nezkusit. Obzvlášť, pokud máte rádi Asterixe a vesničku Galů. Grafika je věrná komiksům, není tu mnoho detailů nebo dalších prostředí, ale zábavné to je. Obzvláště díky několika novým nápadům.

Stáhnout Asterix: Total Retaliation

Google Play App Store

Hodnocení
70%
Klady
  • Komiksová grafika
  • Vlastní nápady
Zápory
  • Málo obranných objektů
  • Očividná kopie Plants vs. Zombies
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze