Tablet je výborná věc kvůli svému velikému dotykovému displeji. Dokáže tak zastat nebo nahradit spoustu věcí. Třeba notebooky. Jasně, někomu bude chybět klávesnice (která se většinou dá nějak připojit), ale to je tak všechno. Z tabletů se staly plnohodnotné pracovní nástroje, stejně tak zastávají funkce multimediální. Třeba se na nich dají hrát hry. Velká obrazovka a dobrý výkon dokáží zprostředkovat propracovaný zážitek z komplexních 3D her. Stejně tak nabídnou i hru více hráčů na jednom zařízení. A jistě vás nepřekvapí, že deskové hry tu jsou jako doma.
DICE+ – videorecenze
Zatřes a hoď
Hrát deskovky na tabletu je pohodlné, zábavné a nikdy mě nenapadlo tomu nic vytýkat. Dokonce si pamatuji, jak jsem na svém telefonu s displejem 3,7 palce hrával Monopoly. Když jsem je pak hrál na iPadu, tak to bylo úplně jiné kafe. Taky se házelo kostkou, ale virtuální. Člověk hodil tažením prstu po displeji. To fungovalo a fungovat bude. Ale něco tomu prostě chybí. Chybí tomu skutečná kostka. A to je problém, který DICE+ řeší.
Kostka je větší a těžší, než jste normálně zvyklí. Ale není tak těžká, aby vám dělalo problém s ní házet. Je to spíš o zvyku. A už během první hry jsem si na jinou váhu zvykl. Kostka se připojuje přes Bluetooth a aktivuje se otočením o 180°. Zásadní je, že sice máte skutečnou kostku, ale podvádět moc nemůžete. Kostka totiž dokáže rozeznat skutečný hod od umělého otáčení. Nemůžete si tak jednoduše hodit číslo, které se vám hodí. Stejně tak nemůžete spoléhat na nepozornost spoluhráčů, protože kostka výsledek pošle do hry a vy s tím nic nenaděláte. Zároveň hra komunikuje s kostkou, takže může měnit barvu čísel. Třeba když se hozením posunete na nějaké nežádoucí políčko, tak se rozsvítí červeně a tak podobně.
Čistá
Na kostce také nejsou standardně zobrazeny číslice. Ty se ukazují během připojování nebo po hodu. Ale není těžké si je domyslet. Na jedničce je šipka znázorňující odhalování USB portu pro napájení, takže alespoň víte kde začít. Když hodíte, tak je jedno jestli kostka dopadne na tablet nebo někam vedle. Házet můžete na zemi, na stole a nemusíte se bát ani o displej. Kostka je totiž pogumovaná, nemá žádné rohy a nemůže se tak stát, že by displej poškrábala nebo jinak poničila.
Lepší je ale stejně házet mimo, protože pak ihned vidíte, co se děje na displeji a kostka vám nepřekáží. Je tu ale jedno omezení. Je víkend a vám se nechce z postele. Tak vytáhnete tablet, kostku a jdete si zahrát. Jenže to máte smůlu, protože kostka na matraci fungovat nebude. Na dece už vůbec ne. Proto si musíte vzít podložku nebo házet na tabletu. Může za to pravděpodobně ten stejný mechanismus, který hlídá, aby nedocházelo k podvodům. Veliký problém to jistě není, třeba s házením po koberci jsem problémy neměl.
Hry
Mít kostku je jistě nesporná výhoda. Bez her by ale byla k ničemu. Pokud máte například Monopoly, tak tam vám nebude fungovat. Třeba časem bude, ale o tom teď nemůžeme spekulovat. Ke kostce si ale stáhnete základní software a ten obsahuje pět her. Backgammon, Chuchumba, Rainbow Jack, Rumble Stumble nebo This Way Up. Další hry si můžete stáhnout. Zdarma je tu ještě DICE+ Heroes. Za peníze si pak můžete koupit Bella & Max nebo Pirates.
Backgammon není jistě nutné složitě představovat, jedná se o klasické Vrhcáby, kde se ve dvou hráčích snažíte přesouvat žetony. Chuchumba je spíše pro děti – až ve čtyřech hráčích si vyberete zvířátka, která ve vagóncích hledají sladkosti. Je to jen o paměti, protože si musíte pamatovat, kde jste naposledy skončili. Rainbow Jack proti sobě postaví dva hráče, kteří se hody snaží získat v několika liniích číslo 21. Můžete přičítat i odečítat. Rumble Stumble je prstolam – kolik hodíte, tolik šestiúhelníků jedné barvy musíte držet prsty a nepustit do dalšího kola. This Way Up je hezky zpracovaná deskovka s mimozemšťany, kteří musí dojít do cíle a posbírat u toho co nejvíc zvířat. Poslední hrou zdarma je DICE+ Heroes, která nejvíce připomíná Člověče, nezlob se.
Závěrem
Skutečná hrací kostka pro virtuální hry na tabletech s Androidem (4.0 a vyšší) nebo iPadech (3, 4 a mini) mě mile překvapila. Hrát s ní je zábavnější než jen tapat na displej. Je vyrobena z příjemných materiálů, váží 25 gramů a po dopadu i z větší výšky se jí nic nestane. S tabletem komunikuje přes Bluetooth a vydržet by měla až 20 hodin. Dobíjí se přes micro USB port, který se odhalí po odsunutí plošky s číslem 1 (označené šipkou). Dodávané hry jsou povedené a spousta dalších nás teprve čeká. Odradit by vás ale mohla cena, která je stanovena na 1130 Kč.
P. S. Hrát můžete i na telefonech, ale pohodlné to zrovna není. U Androidu platí verze 4.0 a vyšší, u Applu ještě přibývá iPhone 4S a iPhone 5.
http://www.svetandroida.cz/dice-digitalni-kostka-kterou-si-zamilujete-recenze-201310
Myslím, že u recenze na Mobilenet by toto nemělo chybět :)
Každopádně skvělá a přehledná recenze, člověk se dozví přesně to co potřebuje (například zkušenost s používáním na koberci - takovéto informace u recenzí často chybějí), stručně a rychle. Dávám palec nahoru.