Karetní hru Prší zná určitě každý z vás. Možná jste ji hrávali v mládí s rodiči, sourozenci nebo spolužáky, řada z vás si ji zahraje určitě i dnes, s přáteli nebo už s vlastními dětmi. Pokud zrovna nemáte nikoho po ruce nebo naopak si hru chcete s někým zahrát a nemáte karty, je tu pro vás připravena její mobilní verze.
Pravidla: určitě je znáte
O pravidlech se asi nemá moc cenu zmiňovat, pokud to zjednoduším, tak vždy musíte přebít kartu soupeře, buď kartou stejné barvy nebo kartou se stejnou hodnotou. Pokud vám soupeř hodí sedmu, pak berete dvě karty, pokud nemůžete jeho sedmu opět přebít. Podrobná pravidla najdete ve hře, stačí zvolit "Pravidla" v hlavním menu.
Nejzásadnější změnou oproti předchozí verzi je retina rozlišení, které ocení majitelé iPhonu 4 a 4S. Grafické zpracování je na velmi dobré úrovni, máte pocit, jako byste seděli někde v hospodě u stolu. Podíváte-li se na licencované dvouhlavé karty od společnosti Bonaparte, tak možná jako já zjistíte, že je máte doma, stejně jako já.
Ovládání: táhni a pusť
Ovládání je jednoduché a intuitivní, formou "drag drop". Pokud potřebujete kartu vynést na stůl, tak se na ni postavíte prstem a potáhnete směrem k poslední vynesené kartě. To samé (s opačným postupem) uděláte, když si potřebujete z balíčku vzít kartu novou. Na hrací ploše je dřevěný žeton, který vás nejen informuje o tom, kdo je zrovna na tahu, ale ukazuje například i počet karet, které si musíte díky sedmě vzít nebo informaci o tom, že protihráč "stojí" na eso.
Hudba a dabing: dechovka s českými hláškami
Po celou dobu hraní vás provází stylová dechová hudba. I když osobně holduji spíše metalu, tak jsem ji nechal zapnutou, její melodie je hodně chytlavá. Jen je velká škoda, že se po nějakých pár minutách písnička začne opakovat opět dokola, určitě by jich chtělo mít v zásobě více. Pokud by vám hudba začala lézt vyloženě na nervy, můžete ji v menu vypnout. Mimo Hudby obsahuje hra ještě český dabing, říká vám například "Bereš dvě!", "Stojíš" a podobně.
Pro lepší motivaci k dalšímu hraní se hraje o virtuální peníze, při výhře je získáte, při prohře o ně přijdete. Žebříček nejlepších hráčů můžete vidět buď přímo v menu hry, nebo na webových stránkách této hry. Jestliže nechcete hrát proti počítači, máte volbu hry proti lidskému protivníkovi. Není to formou online multiplayeru, svého protihráče musíte mít u sebe, protože si telefon budete vzájemně půjčovat. Jednou vynese karty protihráč, pak vy a tak dokola.
Podporované přístroje: optimalizováno pro iPhone 4 a 4S
Mobilní verzi Prší si můžete zahrát na iPhonu a iPodu Touch, jedinou podmínkou je minimální verze iOS 4.0. Na iPadu se dá hrát taky, ale nejde o verzi pro něj optimalizovanou. Musíte se spokojit s tím, že nebude využívat celou plochu displeje, i když využijete 2x zvětšení, který iPad pro zobrazování iPhone aplikací nabízí.
A mimochodem, víte že Prší není zdaleka originální českou karetní hrou? Má své kořeny v USA, kde se jmenuje Crazy 8´s. K nám do Evropy se dostala během druhé světové války společně s americkou armádou. Její varianty najdete i v Německu, kde se jmenuje Mau-Mau nebo na Slovensku, zde jí říkají Faraon.
Závěr
Osobně nejsem žádný velký fanoušek karetních her. Přiznám se, že Prší je mou první iOS karetní hrou, kterou jsem si do iPhonu nainstaloval a určitě ji nebudu mazat. Má jednoduché a intuitivní ovládání, výbornou grafiku, chytlavou hudbu a kompletní české prostředí i dabing. Určitě ji vyzkoušejte, podpoříte tím zároveň i české vývojáře.
Hra Prší stojí normálně 2 dolary, nyní si ji ale můžete pořídit s prázdninovou 50 % slevou, vyjde vás tedy jen na dolar. Stáhnete ji klasicky na App Store.
Co na hru Prší říkáte? Zahrajete si karetní hry raději v mobilu nebo s klasickými papírovými kartami?