Pokud jste někdy toužili umět hrát na nějaký hudební nástroj, ale neměli jste tu možnost či odhodlání, můžete si to vynahradit ve vašem chytrém telefonu. Je to mnohem snadnější, než ve skutečnosti, jen samozřejmě musíte počítat s mnohými omezeními, které jsou dané telefonem a konkrétní aplikací. V dnešním článku o možnostech přeměny komunikátoru v hudební nástroj se primárně zaměříme na operační systém Android, v závěru se ale podíváme i na možnosti aplikací pro iPhone.
Guitar: Solo
Aplikace Guitar: Solo je nejpopulárnější aplikací svého druhu na Android Marketu. Existuje jak v placené, tak neplacené verzi. S cenou kolem 70 Kč nepatří bohužel k těm nejlevnějším. Na vyzkoušení, zdali vám bude vyhovovat ovládání a možnosti aplikace, verze zdarma bude stačit, ale teprve s placenou verzí využijete potenciál programu naplno.
V aplikaci najdete nejen klasickou akustickou kytaru s kovovými strunami, zabrnkat si můžete i na struny nylonové, k dispozici jsou dokonce dva druhy kytar elektrických. Akordy nemačkáte jako na klasické kytaře, kde musíte levou rukou prsty stisknout dané struny, zde je to mnohem jednodušší. Stačí zmáčknut tlačítko s názvem akordu, a přejet prsty po displeji. Výběr tlačítek s dostupnými akordy si můžete upravit v nastavení aplikace.
Trochu se mi ale nelíbí, že oproti konkurenčním aplikacím chybí možnost zahrání na libovolnou strunu libovolného pražce, jste limitování zvoleným akordem. Nezahrajete si tak písničky (nebo zahrajete, ale velmi složitě), kde se hodně „vybrnkává“, či metalová sóla.
Jimi Guitar
Další kytarovou aplikací, která má k dispozici placenou i neplacenou verzi je méně známá Jimi Guitar. Umí toho o něco více, než Guitar : Solo, a je i o něco levnější, pořídíte ji za necelých 50 Kč.
Na výběr máte šest různých kytar, tři akustické, a tři elektrické. Na každou z nich se dá hrát buď tak, že stejně jako v případě Guitar : Solo stisknete tlačítko s akordem, a hrábnete do strun, nebo je zde možnost akord manuálně levou rukou jednotlivými prsty stisknout. Právě tato funkce je největším benefitem, oproti zmiňovanému konkurentovi. Z praxe ale musím říct, že potřebujete telefon s velkým displejem (alespoň 4 palce), abyste bezchybně akord stiskli.
Zajímavá je ještě funkce, kdy se vám na displeji ukazuje text skladby a akord, který musíte současně stisknout, pro začátečníky je toto naprosto ideální, a své okolí ohromíte bezchybnými akordy a znalostí textů :).
My Guitar
My Guitar je aplikací, která na Android Marketu nemá žádnou placenou variantu, čili jak tušíte, zobrazuje reklamní bannery. A zobrazuje je kde jinde, než na hmatníku kytary, takže se vám občas v zápalu hraní stane, že reklamu nechtěně zobrazíte. Tomu se dá ale předejít tím, že aplikaci spustíte bez dostupného datového připojení.
V aplikace se setkáte pouze s jedním typem kytary, a to s klasickou akustickou, mající kovové struny. Není zde na výběr možnost jednoduchého hraní akordů za pomocí tlačítek, vše tam musíte poctivě „mačkat“ na displeji, čili opět platí, že to bude nejjednodušší na telefonu s co největším displejem.
My Bass
My Bass je aplikací od stejného vývojáře, jako My Guitar, obě jsou co do funkčnosti a zpracování hodně podobné. Jen jak tušíte už z názvu, v My Bass se nebude hrát na klasickou kytaru, ale na basovou kytaru. Ta se odlišuje tím, že má pouze čtyři struny, mačkání strun na displeji telefonu je proto mnohem jednodušší.
Rhythm Guitar
Rhytm Guitar není žádný komplexní kytarový simulátor, jde o vcelku jednoduchou aplikaci, která umí simulovat pouze klasickou akustickou kytaru. Nadefinujete si v ní pořadí akordů k vaším oblíbeným písničkám, a tyto akordy pak stiskem jednoho tlačítka přepínáte. Výhoda je tedy zřejmá – nemusíte si při hraní pamatovat akordy písniček, jsou vám přednabízeny automaticky.
Aplikace má velmi pěkný samplovaný kytarový zvuk, slouží primárně začátečníkům, nebo těm, kteří chtějí hrou na virtuální kytaru ohromit své přátele. Držení právě hraného akordu zobrazuje na displeji, není proto problém se rychle naučit na klasickou kytaru jednu z mnoha písniček, které má Rhytm Guitar v databázi.
xPiano+
Aplikace xPiano+ je na Android Marketu králem mezi podobnými aplikacemi. Je nabízena na vyzkoušení zdarma, pro přístup ke všem jejím možnostem si musíte zakoupit plnou verzi.
Klaviatura obsahuje pět oktáv, mezi kterými se velmi snadno můžete přepínat buď podržením a posunem prstu po klávesách, nebo využít „navigační“ lištu nad klaviaturou. Současný počet zobrazených kláves si sami zvolíte podle toho, jak vám to vyhovuje, je zde i možnost zapnutí dvou řad kláves nad sebou. Samozřejmostí je multitouch, zároveň můžete hrát několik tónů najednou.
Celkem můžete vybírat z 128 zvuků, a svoje skladby si nahrávat a poté přehrávat. V poslední aktualizaci se objevila možnosti importu skladeb ve formátu MIDI.
My Piano
Do třetice tu máme dalšího zástupce hudební aplikace od vývojáře Borce Trajkovski, tentokráte se od strun přesuneme ke klávesám klavíru. Na rozdíl od xPiano+ jde o neomezenou verzi zdarma, takže sice opět uvidíme reklamní bannery, ale jsou umístěny tak, že je snad ani nemůžete omylem zmáčknout.
Standardně je na displeji zobrazena jen jedna oktáva, v nastavení si můžete přidat ještě jednu, ale je dobré mít alespoň čtyřpalcový displej, abyste nedělali moc přehmatů. Více oktáv s nějakým chytrým systémem scrollování, jako u xPiano+, aplikace bohužel neumí.
Na aplikaci se mi líbí, že zvuk nemusíte vybírat pouze z několika předem daných samplů, ale můžete si přes mikrofon nahrát zvuk svůj.
PocketGuitar (iPhone)
PocketGuitar je nejlepší kytarovou aplikací pro iPhone, na Youtube můžete nalézt stovky povedených videí s nejrůznějšími skladbami, hrané právě v tomto programu. Obsahuje akustickou, elektrickou a basovou kytaru, s možností různých efektů. Akordy se mačkají tak jak na klasické kytaře, není proto problém hrát ani metalová sóla. A taková zajímavost – k aplikaci lze dokoupit i speciální trsátko, které si rozumí s kapacitním displejem.
Pianist (iPhone)
Pianist je opět velmi vysoko hodnocenou hudební aplikací pro iPhone, cena je trochu vyšší, než jsme zvyklí, zaplatíte za ni 4 dolary. Objevila se v mnoha reklamních kampaních Apple, které představovaly možnosti iPhone, a využití multitouch displeje.
Zahrát si můžete na 88 kláves, zvuk každé z nich je samplovaný z klasického klavíru, nahrávky si můžete ukládat. Najednou lze na displeji zobrazit jednu nebo dvě oktávy, mezi ostatními se lze rychle přepínat.