Duke Nukem 3D je nehynoucí klasika, která se výrazně zapsala do historie FPS (first person shooter) her. Myslím že mezi vámi není nikdo, kdo by ji neznal, po letech se dočkala i slibovaného pokračování, kterým je Duke Nukem Forever. O tom ale dnes řeč nebude, zůstaneme u prvního dílu, a podíváme, jak dopadla jeho předělávka pro mobily s Androidem.
Hru najdete na Android Marketu, pro její spuštění potřebujete komunikátor s Androidem verze 1.6 a vyšší, 28 MB volného místa v telefonu a v přepočtu jeden dolar. Za ten si hru koupíte, žádná zkušební verze bohužel není k dispozici. Máte ale díky pravidlům Android Marketu 15 minut na její vrácení, takže o své peníze nepřijdete, kdyby vám náhodou nefungovala.
Minimální hardwarové požadavky autoři blíže nespecifikovali. My jsme ji zkoušeli na smartphonu Google Nexus S a funguje bez problémů, bez jakýchkoli náznaků sekání. Každopádně ale telefon musí umět multitouch, bez něj by se hra nedala ovládat. V levé části displeje je virtuální joystick, který slouží k pohybu, dotykem na displej pomocí palce druhé ruky se rozhlížíte, míříte, a určujete směr, kterým půjdete. Vpravo jsou na displeji ještě čtyři virtuální tlačítka, ty slouží pro střelbu, skákání, skrčení a používání předmětů.
Ovládací prvky si můžete libovolně přemístit tam, kde vám vyhovují, lze nastavit i jejich průhlednost, takže vám nijak nevadí ve výhledu.
Po spuštění nové hry budete mít na výběr ze tří epizod. Je zde na výběr L.A. Meltdown, Lunar Apocalypse a Shrapnel City, stejně jako v PC. Dostupná však bude jen první, pokud budete chtít hrát i ty ostatní, musíte si je přímo z aplikace zakoupit, cena jedné epizody je 0,99$. Celkově vás tedy hra i se všemi epizodami vyjde na necelé 3$. Což o to, s tím se dá smířit, autoři to sami uvádějí v popisu u hry, co mě ale zaráží, jsou zobrazované reklamní bannery, které se v menu vyskytují. U verze zdarma bych je byl ochoten překousnout, proč se ale musí zobrazovat v placené verzi?
Grafika hry vypadá téměř stejně jako u PC předlohy. Úrovně jsou zcela identické, liší se jen v drobných detailech. Některé věci jsou zpracovány lépe, líbí se mi například, když přijdete blízko k nějakému předmětu či nepříteli, tak se nerozpadne na velké čtvercové pixely, ale zobrazení bude vyhlazené. Podobné možnosti v době vydání hry na PC ještě nebyly téměř možné, pojem "grafický akcelerátor" byl téměř neznámý, a vida, dnes ho máme v každém druhém telefonu. Na druhou stranu mě zklamalo, že ve hře nejsou přítomna zrcadla. No, ony tam sice jsou, ale jen jako obyčejná textura na zdi, nevidíte se v nich. Hra tím trochu ztrácí své kouzlo.
Vaši aktuální pozici si můžete kdykoli uložit, k dispozici je deset volných slotů, když je vyčerpáte, jednoduše přepíšete ty, co už nepotřebujete.
Ovládání na dotykovém displeji se ani náhodou nevyrovná klávesnici a myši. Když jsem hru hrál poprvé, nedařil se mi ani takový základní úkon, jako je vyskočení na bednu. Standardní ovládání mi připadá až příliš citlivé, jen se trochu dotknete virtuálního joysticku, a už jste úplně někde jinde, než byste chtěli. Řešením je v nastavení snížit citlivost ovládání přibližně na polovinu, pak se Duke Nukem 3D ovládal mnohem pohodlněji. Kvalitě klávesnice a myši se však dotykové ovládání této hry ani náhodou neblíží, je to škoda. Jsou situace, kdy musíte například běžet, rozhlížet se, a zároveň skákat. Udělat toto na dotykovém displeji je téměř nemožné.
Snaha autorů, společnosti Machineworks Northwest LLC, se ale cení, dá se předpokládat, že budou reagovat na připomínky uživatelů a postupné aktualizace budou hru jen vylepšovat. Za jeden dolar hra rozhodně stojí. Pokud jste si ji ještě nekoupili, tak si ji určitě pořiďte. K dostání je zde.