Aplikace Mapy od Googlu zná s největší pravděpodobností 100 % uživatelů operačního systému Android, jedná se totiž o předinstalovanou aplikaci přímo od výroby. Svého času byly Mapy od Googlu předinstalovány i jako primární mapy v rámci operačního systému iOS, dnes je však vystřídaly mapové podklady přímo od Applu. I tak ovšem můžete Mapy od Googlu stáhnout jako doplňkovou aplikaci a využívat je tak, jako na Androidu.
#1 Uložení map do paměti zařízení
Začneme asi nejznámějším tipem, respektive trikem, který můžete v prostředí Map od Googlu využít. I tak si ovšem povíme pár drobností navíc, na které je dobré myslet. Tak zprvu, jedná se o uložení map do paměti zařízení pro pozdější off-line prohlížení, tedy i bez přístupu k internetu. Neslouží ovšem pro vyhledávání, k tomu je zapotřebí internet (zájmové body se společně s mapou neukládají). Na úvod rovnou podotkneme, že tato možnost neslouží pro uložení celé země do paměti zařízení, a to hned z několika důvodů. Mapy jsou vcelku velké, nelze uložit satelitní podklady a navíc: ukládání probíhá po blocích, naráz si tedy můžete uložit například jen celou Prahu, pak celé Brno a tak postupně. A jak zřejmě sami uznáte, než byste uložili celou Českou republiku, přešla by vás nálada. A možná by vám i došla paměť v zařízení.
Dalším důležitou informací je to, že mapy nezůstávají v paměti telefonu věčně. Maximem je 21 dní, po této době je nutné mapy opětovně aktualizovat. Je to vcelku pochopitelné – mapy se mění, průběžně se aktualizují a ani Google nechce, abyste měli v zařízení staré mapové podklady, které by neodpovídaly skutečnosti. 21 dní je tedy vcelku přijatelné omezení. Jak již víme, mapy se ukládají do paměti, proto je důležité, abyste nemazali data, která naleznete v nastavení dané aplikace – v případě, že byste vymazali mezipaměť aplikace Mapy, smažou se samozřejmě také vámi uložené mapové podklady.
A teď už, jak mapy vlastně do paměti zařízení uložit? Možností je více, my si ukážeme dvě nejjednodušší. Podotkneme pouze, že pro stejný postup je nutné mít nejnovější aktualizaci aplikace Mapy od Googlu.
1. možnost
- otevřeme aplikaci Mapy
- vysuneme postranní lištu tažením zleva doprava
- otevřeme nabídku „Vaše místa“ a skrolujeme až na konec stránky
- vybereme možnost: „stáhnout novou offline oblast“
- objeví se mapa, kterou můžete oddálit, přiblížit
- až budete s výřezem spokojeni, zmáčknete tlačítko „uložit“ a ukládané podklady pojmenujeme (např. Praha)
- pokud je vybraná oblast příliš velká pro uložení, mapu zvětšete
- takto můžete uložit několik mapových bloků po sobě, postup stačí opakovat od druhého kroku
2. možnost
- otevřeme aplikaci Mapy
- vyhledáme město, které chceme uložit (například Kladno)
- na mapě dlouze podržíme prst a vytáhneme spodní lištu, která se objeví
- klikneme na tři tečky v pravém horním rohu a zmáčkneme možnost: „uložit offline oblast “
- objeví se mapa, kterou můžete oddálit, přiblížit
- až budete s výřezem spokojeni, zmáčknete tlačítko „uložit“ a ukládané podklady pojmenujeme (tedy např. Kladno)
- pokud je vybraná oblast příliš velká pro uložení, mapu zvětšete
- takto můžete uložit několik mapových bloků po sobě, postup stačí opakovat od druhého kroku
#2 Nastavení domovské adresy a adresy zaměstnání
Využíváte aplikaci Mapy často také pro navigaci mezi domovem a prací? Případně vás už nudí vypisovat stále tu samou adresu vašeho bydliště, ať už jedete odkudkoli? I na to Google myslel a umožní vcelku jednoduchou správu vaší domovské adresy a adresy vašeho zaměstnání. Editace adres je velmi jednoduchá:
- otevřeme aplikaci Mapy
- vysuneme postranní lištu tažením zleva doprava
- vybereme možnost „Nastavení“ a zde vybereme „Upravit adresu domova/práce“
- adresu následně můžete zadat ručně, případně ji nadiktovat – od této doby si Google bude pamatovat obě adresy, případně pouze jen vámi zvolenou
- pokud máte v zařízení vícero uživatelských Gmail účtů, musíte nastavit adresy u každého účtu zvlášť
#3 Dejte přezdívku vašim oblíbeným místům
Máte nějaké oblíbené místo kdekoli v Mapách a vadí vám, že ho musíte neustále vyhledávat tím stejným způsobem? Vašim oblíbeným místům (ať už jde o park, nákupní centrum nebo restauraci) můžete dát vlastní osobní přezdívky, podle kterých pak můžete dané místo také vyhledat. Následně se na váš oblíbený palouček dostanete jednoduchým příkazem: „samota“. Každý si jistě najde svůj způsob využití.
- otevřeme aplikaci Mapy
- nalezneme místo, které chcete pojmenovat (jakýmkoli způsobem)
- nad místem podržíme prst a vysuneme spodní nabídku, zde zmáčkneme tři tečky v pravém horním rohu
- vybereme možnost „Upravit název“ a místo si pojmenujeme
- při vyhledávání stačí zadat název místa a Google zahrne do vyhledávání i vaše oblíbené a přezdívkou pojmenované místo
#4 Dejte hvězdu vašim oblíbeným místům
Doplňkovou možností uložení vašeho oblíbeného místa je uložení místa pod zlatou hvězdu, která ze zobrazí na v Mapách. Tuto možnost lze kombinovat i s vlastním pojmenováním daného místa (viz předchozí tip). Postup je velmi podobný:
- otevřeme aplikaci Mapy
- nalezneme místo, které chcete pojmenovat (jakýmkoli způsobem)
- nad místem podržíme prst a vysuneme spodní nabídku
- vybereme možnost „uložit“ – místo se označí zlatou hvězdou
- zlatá hvězda je viditelná kdykoli otevřete aplikaci Mapy
- pro odstranění oblíbeného místa stačí kliknout na ikonu hvězdy a možnost „uložit“ odznačit
Poznámka: oblíbená místa v aplikaci Mapy se automaticky sesynchronizují s webovým prostředím Google Map, stačí být pouze přihlášen pod stejným gmailem.
#5 Sdílení výsledků vyhledávání
Jste doma, máte čas a tak si hledáte místo, na které se máte dostavit ve webovém prostředí Google Map? Na počítači jsou logicky výsledky vyhledávání přehlednější, ale co když chcete sdílet nalezený bod přímo s aplikací Google Mapy ve vašem zařízení? Buď můžete adresu přepsat, nadiktovat, vyhledat v historii prohlížení (pokud máte stejný Gmail i na telefonu), případně můžete využít možnosti přeposlání výsledku vyhledávání z webového prohlížeče přímo do mobilního telefonu. A to vše jedním klikem. Vše funguje stejně pohodlně, jako když vzdáleně instalujete aplikaci skrze Google Play.
- otevřeme webovou verzi Google Map
- vyhledáme požadované místo na mapě
- v otevřené kontextové tabulce vybereme možnost „odeslat do zařízení“
- pokud máte s vaším gmailovým účtem spojeno více telefonů, vyberete konkrétní model
- na telefonu se objeví přijatý bod zájmu formou notifikace, která otevře Mapy od Googlu
#6 Sdílení vaší polohy
Sedíte na vaší oblíbené lavičce v oblíbeném parku a čekáte na váš protějšek. Ten vás však nemůže najít, a tak vás požádá o sdílení polohy. Aplikací na sdílení polohy je nespočet, ovšem proč to dělat složitě, když to jde i jednoduše pomocí Map od Googlu...
- otevřeme aplikaci Mapy od Googlu
- zadáme adresu setkání nebo klepneme na modrou tečku, která představuje vaše aktuální umístění
- vysuneme spodní lištu
- vybereme možnost „sdílet“
- vybereme aplikaci, prostřednictvím které chcete polohu sdílet – na výběr máte Zprávy, Bluetooth, Hangouts, Gmail, E-mail, WhatsApp (doplňkově), Facebook a Messenger (doplňkově), Skype (doplňkově) a skrze další aplikace, které máte v zařízení nainstalované (a samozřejmě kde je i vás protějšek).
#7 Sdílení naplánované trasy
Alternativou ke sdílení polohy je také možnost sdílení naplánované trasy. Pokud tedy plánujete společnou dovolenou s vašimi přáteli, a chcete mít jistotu, že oba mluvíte o stejné trase na požadované místo, stačí sdílet již naplánovanou trasu. Sdílení trasy je opět velmi snadné:
- otevřeme aplikaci Mapy od Googlu
- naplánujeme trasu
- klikneme na šipku signalizující spuštění navigace
- z nabízených tras od Google vybereme tu, která je pro naši cestu nejpříhodnější, ale ještě nespustíme samotnou navigaci
- v pravém horním rohu vybereme tři tečky a vybereme možnost „Sdílení tras“
- vybereme aplikaci, prostřednictvím které chcete polohu sdílet – na výběr máte Zprávy, Bluetooth, Hangouts, Gmail, E-mail, WhatsApp (doplňkově), Facebook a Messenger (doplňkově), Skype (doplňkově) a skrze další aplikace, které máte v zařízení nainstalované (a samozřejmě kde je i vás protějšek).
#8 Jednoduchý pinch-to-zoom
Kdo by neznal pinch-to-zoom, gesto pro snadné přiblížení/oddálení obsahu na kapacitním dotykovém displeji. Dnes se už stalo součástí všech moderních smartphonů, tímto gestem můžete dělat opravdu cokoli. Stačí dva prsty a snadno oddálíte fotku, přiblížíte mapu nebo webovou stránku. Co když ale pinch-to-zoom využít nemůžete? Nebo z důvodu menšího displeje je použití tohoto gesta nepřesné a nepohodlné? I na to Google myslel a přidal jednu zajímavou alternativu do svých Map. Onou alternativou je pinch-to-zoom jedním prstem.
- otevřeme aplikaci Mapy od Googlu
- dvakrát poklepeme na mapu, ale při druhém poklepání necháme prst položený na mapě
- při posunu prstu nahoru mapu oddalujeme, naopak při posunu prstu dolů mapu přibližujeme
#9 Následují váš úhel pohledu
Elektromagnetický kompas je už také součástí většiny zařízení od střední třídy výše, jedná se o opravdu velkého pomocníka, kterého oceníte především při orientaci na mapě. Mapy od Googlu samozřejmě přítomnost tohoto kompasu detekují a umí s ním pracovat. Pro jeho aktivaci stačí jednoduchý postup:
- otevřeme aplikaci Mapy od Googlu
- kliknutím na ikonu polohy najdete vaši aktuální polohu
- opětovným kliknutím kruhového tlačítka aktivujete kompas – mapa se automaticky natočí tak, kterým směrem se díváte
- pokud chcete kompas vypnout, opět zmáčkněte kruhové tlačítko – mapa se nasměruje na sever
Kompas využijete jak při pěší navigaci, tak také při orientaci, jakým směrem že se to vlastně máte vydat (a to i přesto, že víte, kde vámi požadovaný cíl leží).
Poznámka: pokud se mapa nesměruje správně, případně se pohled neustále mění, není váš kompas správně zkalibrován. Stačí udělat virtuální osmičky v prostoru a kompas se během pár vteřin sám správně zkalibruje. Tuto kalibraci doporučujeme dělat alespoň jedenkrát za týden, dle potřeby i častěji. Kalibrace se doporučuje dělat v místě bez silného elekromagnetického pole, ideálně tedy venku.
#10 Užitečné Street View
Street View od Googlu asi nemusíme nikterak představovat, funguje na principu prohlédnutí si cílového bodu formou živých snímků, které nafotil monitorovací vůz společnosti Google. Street View je do Map od Googlu zcela zakomponováno, dostat se k němu je tedy více než snadné:
- otevřeme aplikaci Mapy od Googlu
- zadáme cílovou destinaci nebo připneme špendlík na mapu
- vysuneme spodní výsuvnou lištu a zmáčkneme na možnost „Street View“
- mapu můžeme procházet ručně pomocí šipek, pokud chcete do hry zapojit i kompas (aby se mapa natáčela dle vašeho pohledu) zmáčkneme na tlačítko v pravém dolním rohu
Závěr: Mapy ve vašich rukách
Jak si můžete povšimnout, návodů, tipů a triků existuje více než dost, od těch velmi známých, po ty méně známé. Různých zkratek samozřejmě existuje více, dnešní výčet by však měl postačit začínajícím uživatelům proto, aby se v mapách orientovali co možná nejpohodlněji. A co vy, znáte některé další tipy jak si používání Map od Googlu zjednodušit? Pokud ano, podělte se o ně s námi v diskuzi pod článkem.