Mobilní telefony bychom mohli dobíjet okolním zvukem

7

Dnešní chytré mobilní telefony nabízí stále vyšší výkon a pokročilé funkce, které však mají i velké energetické nároky, takže, když každý večer připojujeme telefon k nabíječce, můžeme jen vzpomínat na doby, kdy vydržel bez nabíjení i více než týden. Nová metoda, na které pracují britští vědci, by však mohla znamenat průlom. Dobíjí totiž telefon z hluku.

Výzkumníci z Queen Mary University of London se při konstrukci prvního prototypu smartphonu, který lze nabíjet pouze pomocí zvukových vln, spojili s finskou Nokií. Na samotnou myšlenku přišli její autoři Dr. Joe Briscoe a Dr. Steve Dunn loni, když si všimli, že přehrávání popové a rockové hudby zlepšuje výkon solárních článků.

K nabití telefonu stačí zařízení velikosti Nokie Lumie 925

Na základě tohoto objevu vyvinul tým nanogenerátor, který je schopný sbírat energii z okolního zvuku. Jeho základem je oxid zinečnatý, který dokáže vytvářet napětí, když se roztahuje a stahuje. Z oxidu zinečnatého jsou vytvořené nanostruktury takzvané nanorods, které jsou nanesené na povrchu přístroje. Nanorods reagují na vibrace a pohyby vytvořené každodenními zvuky, jako je hluk dopravy nebo naše hlasy. Zabudované elektrické kontakty jsou pak použity na „sklizeň napětí“. Zařízení o velikosti Nokie Lumie 925 přitom dokáže vygenerovat pět voltů, což je dost pro nabíjení telefonu.

Týmu se již podařilo snížit výrobní náklady nanogenerátorů, ale než bude moci být technologie nasazena v masovém měřítku, musí ještě dozrát. Pokud bychom se však skutečně dočkali, mohlo by to nejen prodloužit životnost baterie, ale možná už dokonce nebudete muset nikdy telefon připojovat do zásuvky.

Zdroje: phys.org, phonearena.com

Diskuze ke článku
Jakub
Prostě stačí řvát na mobil proč se vybíjí a on se strachy nabije. ^_^
mm
Pláničkova metoda našla uplatnění i u mobilů :)
pixel
to je zase článek hodný okurkové sezóny. skutečnost je taková, že praktické využití je nulové. v laboratorních podmínkách s tím udržíte uživíte hloupý telefon. mimochodem, úplně stejně dopadla myšlenka solárních článků na zadní straně zařízení, nebo pod lcd. teorie za 1, praxe za 5.
Dan
Koukám, že Nokia/Microsoft má v rukávu schované další eso.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze