Ve 42. díle našeho seriálu mobilenet.cz před pěti lety se dostáváme do desátého měsíce roku 2010. Na následujících řádcích si v krátkosti připomene, co významného se tehdy dělo v mobilním světě a u nás na serveru. Mnohdy to je opravdu hodně zajímavé vzpomínání a rovněž důkaz toho, jak dynamické odvětví mobilních telekomunikací je.
Nokia N8, kam se jen podíváš
Čas od čas se objeví telefon, na který se čeká dlouhé měsíce, má být skvělý, krásný a pro mnohé nejlepší. Taková situace nastala i na podzim roku 2010, kdy jsme s očekáváním vyhlíželi Nokii N8. První finský model s novým Symbianem, model, který přinesl nadprůměrný a dlouho nepřekonatelný fotoaparát, model který oslnil zpracováním i množstvím funkcí, o kterých si konkurence mohla nechat pouze zdát. A právě v říjnových týdnech před pěti lety jsme vám servírovali bezprostřední dojmy z testování formou aktualizovaného blogu.
Když to ještě HTC myslelo s Microsoftem vážně
Mobilní telefony s operačním systémem od Microsoftu byly dříve téměř výhradní výsadou HTC. Když umírala verze 6.5 Mobile, HTC bylo u toho. A nechybělo ani u zrodu nového operačního systému Windows Phone 7. Jeho nástup HTC podpořilo pěknou řádkou modelů a například pouze za říjen představilo tři novinky, jejichž pojítkem byla sedmička v názvu. Šlo o modely 7 Trophy, 7 Mozart a pak také na tehdejší dobu obří HD7.
Nové Windowsy
Že se historie může zdánlivě opakovat, dokazuje další vzpomínka. Zatímco letos žijeme nástupem „windowsáckých desítek“, ať už na počítačích či telefonech, před pěti lety jsme vítali zcela přepracovaný systém Windows Phone 7, který je defacto předchůdcem systému současného. Nový systém, který byl mimo další města představován i v Praze, se nám vcelku líbil. Bylo to něco nového, rychlého a neokoukaného. Výtky se však našly a nebylo jich málo. Například zcela chyběla lokalizace do českého jazyka.
Ta, která odcházela dvakrát
V říjnu roku 2010 se představení dočkala také Nokia C5-03. Šlo o jeden z posledních záchvěvů původního Symbianu S60, který byl Nokií urychleně předělán pro dotykové telefony a všichni víme, že starý Symbian a moderní ovládání k sobě příliš nepasovalo. Nokia nicméně neměla na výběr a své levné modely něčím osadit musela. Model C5-03 se však až nečekaně povedl, za což Nokia vděčí nasazením silnějšího hardwaru. Šlo navíc o jeden z posledních modelů, který ještě nabízel odporový displej, který byl na svou dobu velice kvalitní. Kombinace nízké ceny a nadprůměrné výbavy, nechybělo 3G, Wi-Fi nebo GPS, se podepsala na nečekaně dlouhém životě tohoto modelu. Nokia jej dokonce po prvním ukončení prodeje ještě na pár měsíců vrátila a ve výsledku se Nokia C5-03 prodávala dva roky.