V minulém díle jsme vám popsali vznik T-City a využití mnoha moderních technologií, včetně NFC, optických kabelů, moderního car poolingu, elektronicky ovládané domácnosti a zajímavých služeb pro občany. Dnes se podíváme na služby spojené se zdravím, které nejen díky mobilnímu telefonu v T-City fungují.
Přečtěte si 1. díl reportáže z T-City - města budoucnosti
Mnoho projektů se točí kolem zdraví obyvatel města. V průběhu fungování T-City bylo do praxe zavedeno několik projektů, které propojují telekomunikace a zdravotnictví. Pojďme se na některé z nich podívat.
BodyTel: díky Bluetooth a telefonu rovnou k doktorovi
Projekt GlucoTel od BodyTelu má za úkol výrazně zjednodušit život diabetikům a zároveň ulehčit doktorům. Vše funguje velmi jednoduše. Pacient má doma glukometr, váhu a tlakoměr, které mají zabudované Bluetooth, skrze které odesílají po každém domácím měření data do telefonu, který data odešle do příslušné karty pacienta u doktora. Ten tak má přehled o klíčových ukazatelích pacientů bez toho, aby museli pacienti pravidelně docházet na kontrolu.
Projekt vznikl už před několika lety a z toho důvodu je aplikace zpracovávající údaje z přístrojů dostupná pouze pro Nokie se systémem Symbian S60 3rd Edition, tedy pouze pro starší nedotykové typy. Diabetici, kteří tak na svých telefonech používají modernější systémy dostanou k přístrojům Nokii se Symbianem zdarma pouze pro účely odesílaní dat. V průběhu tohoto roku však budou k dispozici aplikace pro Android a iOS.
Podobný projekt funguje i pro pacienty s onemocněním srdce, kdy lze přímo k doktorovi odesílat data ohledně monitorování činnosti srdce.
Monitorování tlaku přes televizi
Podobný projekt převážně pro starší pacienty je provozován dokonce ve spojení s televizí. Do tohoto projektu je zapojena také nemocnice ve Friedrischhafenu. Její rizikoví pacienti mohou díky tomuto projektu odesílat přímo do nemocnice své údaje o krevním tlaku. Ke svému televizoru připojí speciální set-top box s připojením na internet. Do tohoto set-top boxu jsou odesílány informace z tlakoměru a uživatel může přímo na obrazovce televizoru sledovat statistiku měření. Do tohoto projektu je zapojeno přes 30 pacientů, kteří přístroje pro měření a odesílání údajů.
Pokročilé telekonference doktorů
Každý týden se za pomoci pokročilého telekonferenčního systému schází virtuálně doktoři z Friedrichshafenu a Kostnice a konzultují nejnovější vývoj u pacientů s nádorovými onemocněními. Kromě obyčejného přenosu hlasu a videa je nainstalován také systém na on-line sdílení karet pacientů nebo tomografických, rentgenových a dalších snímků. Do snímků může kterákoliv ze stran on-line zasahovat a kreslit. Také tento systém přispívá k zlepšení zdraví pacientů. V době svého vzniku šlo o poměrně pokrokový systém. Dnes prakticky shodnou funkcionalitu nabízí například Google hangout. Na rozdíl od něj je ale systém v T-City velmi dobře zabezpečen, aby nemohlo dojít k úniku osobních dat pacientů.
Přečtěte si 1. díl reportáže z T-City - města budoucnosti