Google poodhaluje plány ohledně chytrých hodinek

1

Google zveřejnil video, které se přímo týká jeho chytrých hodinek, jenž nejspíše představí už příští týden. Protože je video primárně určeno pro vývojáře, neodhaluje hardwarové specifikace, ale spíše filozofii, jak by měla taková zařízení fungovat. A to je možná ještě zajímavější.

Než se pustíme do odhalování samotných plánů, je nutné ocenit, že takové video vůbec vzniklo. Google má při svém postavení ohromný vliv na to, jakým způsobem se bude naše digitální společnost vyvíjet a je dobře, že si to lidé uvnitř firmy uvědomují a snaží se tomu přizpůsobit své kroky.

S tím souvisí i první myšlenka, se kterou video přichází – měli bychom lidi dostat z područí jejich elektronických zařízení, ale zároveň nechceme, aby se úplně odpojili. Takovou situaci známe z každodenní praxe, která začíná připomínat dystopické sci-fi filmy. Lidé neustále zírají do elektronických zařízení a svému okolí nevěnují pozornost. Smysluplné využití všemožných „wearables“, ať už jde o brýle, hodinky nebo jiná zařízení, spočívá v tom, že dostanete všechny požadované údaje, ale nezabere vám to tolik času a mentálního úsilí jako dříve.

Ve světle zveřejněných informacích už Google Glass nevypadají jako experimentální výstřelek, ale dobře promyšlený směr, jak změnit způsob interakce lidí a technologií.

Na to ovšem navazuje obava, aby se z hodinek nestal jen drahý pager, který upozorní, že je potřeba vytáhnout mobil z kapsy. Aby se tak nestalo, je potřeba, aby se k úsilí připojili i samotní vývojáři aplikací. V této souvislosti jsou zmiňovány dva základní pojmy „akce“ a „kontext“. Zjednodušeně řečeno je potřeba předvídat uživatelovo chování a nabízet mu jen ty informace a možnosti, které v dané chvíli skutečně potřebuje.

Jedním dechem však Google dodává, že od vývojářů nebude potřeba moc práce, maximálně pár řádků programu. Lze tak očekávat, že výše popsaná paradigmata budou součástí vývojářského balíčku, který Google odhalí na nadcházející konferenci IO 2014.

Zdroje: androidcommunity.com

Diskuze ke článku
gior
Vytvořit systém, který uživatele plíživě nutí hrát si s ním a trávit se zařízením co nejvíc času a pak stejnému zákazníkovi nabídnout produkt, který takto trávený čas zkrátí, protože to prostě najednou není dobré. Google si vytváří davy technologických zavisláků a ještě se u toho tváří jako spasitel. Tohle už dávno není užitečný kamarád, ale těžební společnost dolující z lidí prachy a soukromé informace (které slouží jako důlní nástroj). Dystopie nás s přibývajícími zařízeními teprve čeká.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze