Nepřehlédněte:
- Samsung Galaxy Tab Pro 8.4: další tablet od Samsungu dorazil na FCC
- mobilenet.cz před 5 lety: 8megapixelový Samsung a testy příslušenství
- Duel: HTC One mini versus Samsung Galaxy S4 mini (2. díl)
Samsung vypustil na svém oficiálním blogu zajímavou tabulku, která znázorňuje vývoj displejů v jeho mobilních telefonech. A vzal to pěkně od podlahy. My se dnes v krátkosti podíváme na ty pro Samsung nejzajímavější zařízení.
Černobílá historie
Prvním telefonem v této linii je dnes už téměř zapomenutý Samsung SH100 z roku 1988, který byl prvním analogovým mobilním telefonem s černobílým, chcete-li monochromatickým displejem.
Dalším revolučním skokanem byl také model SH-770, který v té době (v roce 1994) nabídl třířádkový displej. Ten dokázal zobrazit některé jednoduché ikony a disponoval uživatelským menu. Dalším průkopníkem byl ''véčkový'' počin z roku 1998 s označením SCH-800, ten již dokázal vytvářet a přijímat textové zprávy, které se postupem času staly celosvětově nejoblíbenější formou krátkých sdělení.
Telefony véčkové konstrukce se poměrně osvědčily, dalším takovým příkladem by mohl být model SCH-A2000. Ten se pyšnil rovnou dvěma displeji, tím vnějším, který dokázal zobrazit celkem 3 řádky textu a vnitřní displej zvládl dokonce řádků 5. Ale teď už je čas na barvy.
Barevnější minulost
Véčkový model SCH-X430 ze začátku roku 2002 se již pyšnil vnitřním TFT LCD displejem, který zvládl zobrazit více než 262 tisíc barevných odstínů. Vnější displej byl stále monochromatický, což vzhledem k jednoúčelovému využití nebylo na škodu, naopak, displej byl za všech podmínek skvěle čitelný a připravený pro zobrazení zmeškaných událostí. Znalejší z vás vědí, že model SCH-X430 nebyl prvním telefonem s barevným displejem od Samsungu, ten spatřil světlo světa již v roce 2000. Samsung tak zřejmě chtěl vyzdvihnout jen ty nejpovedenější kousky.
Píše se rok 2002, třetí čtvrtletí a máme tu model SCH-V300 s 2,04palcovým displejem, opět v oblíbené véčkové konstrukci. Tento mobilní telefon byl určen pro sítě CDMA 2000, v našich končinách jsme se s ním tedy ani setkat nemohli. Displej zvládal rozlišení 176 × 192 pixelů, zobrazil více než 262 000 barevných odstínů a až dvanáct řádků textu. Telefon se také honosil funkcí přenosu videa o standardech VOD/AOD. Dalším velice zajímavým telefonem od Samsungu byl model SCH-B250 z roku 2005, ten nabízel velkorysé rozlišení 320 × 240 pixelů (262 000 barev) a třešničkou na dortu byl polohovatelný displej, který byl přímo předurčen pro sledování televizního vysílání (DMB). V dnešní době je úsměvná především tloušťka tohoto véčka, téměř 29 milimetrů.
Fenomén jménem AMOLED
Posuneme se trochu blíže do současnosti, konkrétně do roku 2009. V této době u Samsungu začala ''horečka'' jménem AMOLED displeje. Tím se pyšnil například model SCH-W850. Rozlišení bylo již velice solidní, konkrétně 800 × 480 pixelů, úhlopříčka se zastavila na 3,5 palcích. Pokračovat budeme již velice populárním zakladatelem známé řady, Samsungem Galaxy S z roku 2010 se Super AMOLED displejem (4 palce), dále modelem Galaxy S III s HD Super AMOLED displejem (4,8 palce) a také Galaxy S4 s FullHD Super AMOLED displejem (5 palců). Samsung samozřejmě nezapomněl vypíchnout svoji špičku na poli tabletofonů, Samsung Galaxy Note 3 s Full HD Super AMOLED displejem a velkorysou úhlopříčkou 5,7 palců.
A dál?
Samsungu se do jeho výčtu nevešlo mnoho zajímavých mobilních telefonů, přesto je na použitých vzorcích jasně zřetelné, jakým stylem Samsung postupoval. Vše končí textem ''Samsung tomorrow'' a my se ptáme: kam až bude postupovat zvětšování rozlišení a úhlopříček displejů? Na závěr našeho retrospektivního dílu se zeptáme i vás, našich čtenářů. Jaký další model by se do tohoto výčtu hodil? Napadá vás jiný přelomový model z oblasti zkvalitňování displeje, který Samsung do své osnovy nepřidal?
Zdroje: phandroid.com