Výběrové řízení bude organizováno formou elektronické aukce. Podle principů bude možné získat technologicky neutrální celoplošné příděly až do stanoveného limitu 120 MHz spektra. Celkově bude předmětem aukce 40 rádiových kanálů o šířce 5 MHz (uspořádání TDD). Nabídky bude možné podávat samostatně na tři ucelené abstraktní bloky o velikosti 40 MHz (8 × 5 MHz) a jeden blok o dvojnásobné velikosti (16 × 5 MHz).
Vydražitel bude povinen nejpozději do dvou let od udělení přídělu zahájit na těchto kmitočtech poskytování služeb elektronických komunikací a to při minimální zaručené úrovni kvality služeb spočívající v rychlosti downloadu alespoň 10 Mbit/s pro jednotlivého účastníka. Pokud příděl nepřesáhne 40 MHz spektra, musí úspěšný žadatel zajistit do pěti let dostupnost služeb na těchto sítích alespoň pro 10 % obyvatel České republiky, jinak ve stejné lhůtě bude muset pokrýt alespoň 85 % všech obcí nad 5 tisíc obyvatel. Současně budou držitelé přídělu v rozsahu nad 80 MHz spektra povinni do 6 měsíců od spuštění komerčního provozu sítě zveřejnit referenční nabídku na uzavření velkoobchodní smlouvy o přístupu do sítě.
Vyvolávací cenu plánuje ČTÚ stanovit na základě mezinárodního srovnání (benchmarku) cen. Podle předpokladu z předběžného benchmarku by vyvolávací ceny mohly začínat na úrovni 17 milionů korun za úsek o velikosti 40 MHz a na úrovni 34 milionů korun za úsek o velikosti 80 MHz s platností přídělu na dobu ne podstatně kratší než 15 let.
Úřad na základě došlých stanovisek a připomínek k navrženým principům připraví do konce srpna 2014 konkrétní návrh podmínek výběrového řízení v podobě ucelené dokumentace vyhlášení výběrového řízení.
Pro připomenutí můžeme uvést, že také loni jsme byli svědky aukce kmitočtů a to pro sítě LTE. Tehdejší aukce začala začátkem listopadu a o několik dní později skončila. Vidina čtvrtého operátora se rozplynula, neboť všechny frekvence si za 8,5 miliard korun rozdělili stávající operátoři.
Zdroje: ctu.cz