Standardní kalendář u iPhonu či iPadu mnoha možnostmi nedisponuje. V základu umí sice zobrazit měsíční přehled, pokud však chcete vědět, jakou událost pro konkrétní den máte, musíte na jednotlivé dny klikat jeden po druhém. Mimo měsíčního pohledu umí ještě zobrazit seznam událostí (agendu), a přehled událostí v rámci dne. Tím jsou jeho možnosti víceméně vyčerpané. Spoustě uživatelů to takto stačí, ale pokud chcete něco víc, musíte se poohlédnout po nějaké alternativní aplikaci. Dnes vám představíme nedávno vydaný Awesome Calendar, který mezi kalendáři pro iOS jen těžko bude hledat konkurenci.
Awesome Calendar umí pracovat se všemi kalendáři u všech účtů, které máte ve vašem přístroji nastaveny. V nastavení aplikace si můžete zvolit, které chcete zobrazovat, tyto se pak budou nabízet i při zakládání událostí. Každý kalendář je pro lepší přehlednost rozlišen jinou barvou, tu si můžete změnit.
Na Awesome Calendar vás na první pohled zaujme velmi povedené a příjemné grafické zpracování, které jde ruku v ruce ostatním aplikacím z iOS. Základní obrazovku tvoří podrobný měsíční pohled, který přímo v přehledu jednotlivých dnů zobrazí u každého z nich až 5 událostí ve vertikálním režimu, nebo 3 události v horizontálním režimu. Pro horizontální zobrazení musíte iPhone nebo iPad otočit na stranu, není zde možnost, aby ho aplikace používala standardně. Máte-li událostí více, nebo pokud chcete vidět jejich detaily, stačí ťuknout prstem na vybraný den.
Ťuknutím na konkrétní den se přepnete do detailu, kde vidíte tři následující dny (v případě, že místo třetího dne navazuje víkend, to budou čtyři dny. U každého dne jsou vidět tři události, pokud jich máte více, posunem nahoru a dolů se dostanete na další. Ťuknutím na událost si zobrazíte její plný detail, můžete ji rovnou i upravit, uloží se automaticky.
Novou událost lze založit buď v detailu dne (tlačítko +) nebo z pop-up menu, když déle podržíte prst na vybraném dni v měsíčním přehledu. Událost může být třech typů - klasický záznam v kalendáři, poznámka nebo úkol. Poznámky a úkoly aplikace nesdílí s těmi nativními v iOS, vede si je zvlášť.
Mimo měsíčního a denního náhledu lze zobrazit i přehled ve stylu agendy, k tomu slouží tlačítko se třemi řádky v pravém horním rohu nad měsíčním náhledem. Jsou zde i volby pro zobrazení seznamu úkolů a poznámek.
Pokud se podíváte do nastavení aplikace, zde vidíte možnost zapnutí zobrazení národních svátků pro 35 zemí. V první verzi aplikace tam sice nebyla Česká republika, ale autor ji tam po mém dotazu hned přidal, jen názvy těchto svátků se zobrazují v angličtině. Jak budu mít chvíli čas (nebo to může udělat kdokoli z vás), pošlu mu jejich české varianty. Dále je v nastavení možnost zapnutí předpovědi počasí pro aktuální den a dny následující, ta se zobrazuje už v pořádku česky. Pokud vám nevyhovuje barevné schéma, v aplikaci použité, lze si v nastavení vybrat jiné, na výběr je 20 barev.
Shrnutí
Jaká je největší výhoda aplikace Awesome Calendar vůči vestavěnému kalendáři? Pro mě je to podrobný měsíční náhled, kde rovnou vidím i naplánované události. Je to ideální pro situace, kdy potřebujete najít nějaký den, kdy toho moc nemáte, abyste si na něj něco naplánovali. Ve vestavěném kalendáři musíte buď zdlouhavě proklikávat jednotlivé dny v měsíčním pohledu, nebo nepohodlně hledat v režimu agendy. Všechny další doplňkové funkce Awesome Calendar jsou pro mě příjemným "bonusem", ale věřím, že pro někoho bude například stěžejní funkce integrace úkolů a poznámek.
A na závěr dnešního článku vám ještě přinášíme soutěž. Chcete získat promo kód pro možnost bezplatného stažení této aplikace z App Store? Sledujte právě dnes naše kanály na sociálních sítích, v průběhu dne rozdáme celkem 5 těchto kódů, dva na Facebooku, dva na Google+ a jeden na Twitteru. Za tyto kódy děkujeme přímo vývojáři aplikace Awesome Calendar, který nám je věnoval.
Aplikaci Awesome Calendar najdete v App Store nebo na iTunes